Kādus līdzekļus drīkst izmantot odu, ērču un citu kukaiņu atbaidīšanai, atpūšoties laukos kopā ar bērniem? Atbild farmaceite 5
Regīna Olševska, “Skola & Ģimene”, AS “Latvijas Mediji”
“Kādus līdzekļus (repelentus) drīkst izmantot odu, ērču un citu kukaiņu atbaidīšanai, atpūšoties laukos kopā ar bērniem? Kādam jābūt to sastāvam, lai tos varētu droši lietot bērniem? Vai visu vecumu bērniem drīkst izmantot vienu un to pašu līdzekli? Kas vēl jāņem vērā?” jautā trīs bērnu mamma Anita Rīgā.
Atbild “Apotheka” farmaceite Alīna Fleišmane: Līdzekļi insektu atbaidīšanai ir dažādi, un uz iepakojumiem ražotāji ierasti jau ir norādījuši, kādai vecuma grupai tie paredzēti, tāpēc pirms produkta lietošanas rūpīgi jāiepazīstas ar lietošanas instrukciju.
Bērniem piemērotāki būs dabiskie insektus atbaidošie līdzekļi, jo to sastāvā sintētisku vielu nebūs vispār vai būs mazās devās. Bērniem līdz trīs gadu vecumam āda ir plānāka un jutīgāka, tādēļ sintētiskās vielas var izraisīt alerģisku reakciju. Labāk izvēlēties līdzekļus krēma, gēla vai pieniņu formā, jo tā varēs labāk kontrolēt uzklāšanas procesu. Pūšamie līdzekļi var nonākt acīs un tās kairināt.
Kopumā veikalos un aptiekās pieejami dažādi līdzekļi insektu atbaidīšanai. Piemēram, iespējams iegādāties ultraskaņas ierīces ērču atbaidīšanai, kuras ir drošas lietošanai bērniem un pieaugušajiem. Ierīce izstaro ultraskaņas impulsus, kurus cilvēks nejūt, bet kuri traucē ērcēm orientēties telpā, piespiežot tām doties prom. Izmantojot ierīci zīdainītim, gan rūpīgi jāraugās, lai tā nenonāktu mazuļa rokās un netiktu norīta.
Ir arī dabiski insektu atbaidīšanas līdzekļi. To sastāvā pamatā ir citroneikalipta, kumelīšu, krustnagliņu, citrona, lavandas un citas eļļas, kuru spēcīgā smarža atvaira insektus. Šie produkti vispirms jāuzsmidzina vai jāuzpilina uz neliela ādas laukuma, lai novērotu, vai bērnam nerodas alerģiska reakcija. Tikai tad tos var izmantot uz pārējā ķermeņa. Alerģiskas reakcijas gadījumā āda rūpīgi jānoskalo.
Var pameklēt produktus, kuru sastāvā ir alveja (Aloe Vera), jo tā papildus nomierina un mīkstina ādu. Tos var lietot bērniem, sākot no sešu mēnešu vecuma. Produkti ādas siltuma ietekmē izgaro, tādēļ, lai saglabātu to iedarbību, pēc kāda laika līdzekli būs nepieciešams uzklāt atkārtoti.
Ir arī tādi līdzekļi, kuru sastāvā ir aktīvā viela DEET (N,N-dietil-meta-toluamīds) un geraniols. Tie efektīvi atbaida insektus, jo izmaina cilvēka smarža, tādējādi izjaucot odu sensoro maņu jeb ožu, kas ir galvenais faktors, lai meklētu barību. Šādus līdzekļus var lietot bērniem no trīs gadu vecuma.
Ja odi lido tuvumā, bet nenosēžas uz ādas vai apģērba, līdzekli nav nepieciešams lietot atkārtoti. Taču pēc kāda laika arī šie līdzekļi būs jāatjauno tāpat kā dabīgie atbaidīšanas līdzekļi, jo tie zaudē efektivitāti izgarojot. Īpaši piesardzīgi šie līdzekļi jālieto tad, ja bērns ir alerģisks. Tos nevajadzētu izsmidzināt arī uz sintētiskiem materiāliem, rotām vai pulksteņiem.