Foto – Shutterstock

Pret lieliem un maziem dārza postītājiem. Kā pasargāt augļu kokus no meža zvēriem? 1

Kā aizsargāt augļu kokus no meža zvēriem? INTA DUNDAGAS NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Lai koki pārciestu ziemu un labāk augtu nākamajā gadā, nedrīkst pieļaut to bojāšanu. Meža dzīvniekiem miza un pumpuri ir lielākais gardums. Iespējamo aizsardzības līdzekļu izvēle ir katra īpašnieka ziņā.

– Dārzu no stirnām var pasargāt vismaz 1,5–2 m augsts stiepļu pinuma žogs. Pinuma blīvumam pret zaķiem jābūt dalītam: apakšējā daļā ar 10 x 10 cm, bet augšdaļā retākam, ar 15 x 15 cm acīm. Šāds žogs ir pietiekami efektīvs šķērslis zaķiem un stirnām, bet pieejams briežiem un aļņiem, jo lielie pārnadži savas takas nekad nemaina un allaž laužas cauri žogam, sagāžot to, – stāsta LLKC Dienvidkurzemes nodaļas vecākais mežsaimniecības konsultants Uldis Šēnbergs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ziemā žoga apakšdaļa regulāri jāpārbauda un jāaizber zem tā dzīvnieku izraktie caurumi.

Liela dārza saimniekam ekonomiski izdevīgāk individuāli aizsargāt kokus, nevis ierīkot iežogojumu. Apsienot stumbrus, var aizsargāties pret zaķiem, bet stirnas vecāku koku vainagiem tiks klāt tik un tā. Nelieli koki jāiesaiņo visā garumā – tikai tā var paglābt no meža dzīvniekiem.

Stumbriem plaši izmanto dažādus tīklus un plastikāta sietus (www.miskui.lt), tie maksā aptuveni eiro gabalā. Aizsargsietu labākā īpašība – tie nav jānoņem (piemēram, uzliekot jaunam kokam spirālē satītu sietu 1 m garumā, tas laika gaitā neieaug, nežņaudz stumbru, bet pats atritinās vaļā). Pret zaķiem un stirnām lēts un pietiekami izturīgs ir zeķveida tīkls pārtikas produktu iesaiņošanai. Sauli un salu iztur arī caurules Tubex, ko uzmauc stādīšanas laikā un apakšējo malu iespiež augsnē. Augi jūtas labi, un stumbram netiek klāt arī peles.

AS “Latvijas valsts meži” Meža aizsardzības un ugunsdzēsības vadītājs Edijs Leišavnieks uzskata, ka nelielās platībās augļu dārzā lietderīgāk izmantot repelentus, kas atbaida ar smaržu, piemēram, Plantskydd darbīgā viela ir dzīvnieku proteīns (asinis), Trico izgatavots uz aitu tauku bāzes (pieejams 5 un 10 litru fasējumā). Šīs vielas ieteicams izsmidzināt uz kokiem rudens mēnešos pirms sniega. Galvenais nosacījums, lai āra temperatūra būtu virs 0 °C un paši koki būtu sausi. Repelentu iedarbība ilgst līdz sešiem mēnešiem, tātad otrreiz jāapstrādā martā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.