Kā no kaķu postījumiem pasargāt aktinīdijas? 2
“Šosezon klaiņojoši pilsētas kaķi pamatīgi nograuza stumbrus trim lielām aktinīdijām, kas noaudzējušas saimniecības ēkas jumtu. Brīnos, ka liānas spēja atdzīvoties. Kā tās pasargāt turpmāk?” INTA TALSOS
– Kaķi aktinīdijas iekāro līdzīgi kā baldriānus, apgrauž dzinumus un lapas tā, ka augi var aiziet bojā. Diemžēl mūsu sabiedrība vēl nesaprot, ka kaķim īstā vieta ir mājās un pastaigās būtu jāiet tikai kopā ar saimnieku, – atzīst Latvijas Kinoloģiskās federācijas vadītāja Vija Klučniece.
Lai pasargātu aktinīdijas, vienkāršākais veids ir nožogot tās ar pusotra metra augstu stiepļu pinuma vairogu. Vēl Bordo maisījumam var pievienot zivju eļļu un ar to apsmērēt liānu stumbrus. Tāpat noder īpaši repelenti, kas atbaida kaķus un suņus. Piemēram, Vācijas internetveikalos nopērkami dažādi pulveri, ziedes un aerosoli visu iespējamo kaitnieku – kaķu, suņu, kurmju, grauzēju, skudru, gliemežu u.c. – atbaidīšanai no apstādījumiem. Uz visiem iepakojumiem lielākoties rakstīts, ka šie preparāti dzīvniekiem un videi ir pilnīgi nekaitīgi un tikai tos atbaida. Gan jāpiebilst, ka visi šie ražojumi ir domāti vietējam patēriņam – lietošanas instrukcijas dotas tikai vācu valodā.
Kaķu un suņu atbaidīšanai Latvijas dārzkopības veikalos patlaban pieejams SIA “American Equipment & Supply” piedāvātais līdzeklis Pink-Nit, kam aktīvā viela ir 1% metilnonilketons. Pēc ražotāju norādījuma, preparātu var droši smidzināt uz koku stumbriem, krūmiem, puķu dobēm, zāliena. Pirmajā nedēļā preparātu lieto katru dienu, apstrādājot dzīvnieku iezīmētās vietas. Līdzeklis 500 ml iepakojumā maksā 5,64 eiro.
Arī Trixie Anti-Kot Repellent, kam piemīt nepatīkama smarža, paredzēts vietām, kas mājdzīvniekiem nav vēlamas. Ar 500 ml, kas maksā 4,99 eiro, pietiek 100 m2 platības apstrādei. Darba šķidrumu gatavo, sajaucot 25 ml koncentrāta ar 0,5 l silta ūdens (+40 °C). Lai panāktu vēlamo rezultātu, apstrāde jāveic vienreiz nedēļā vienu mēnesi vai līdz brīdim, kad mājdzīvnieks šo vietu vairs neapmeklē. Kaķu atbaidīšanai ieteicams lietot dubultu koncentrāta devu, jo to ožas orgāni nav tik jutīgi kā suņiem. Līdzeklis ir noturīgs pret lietu. Pēc šā līdzekļa lietošanas rokas kārtīgi jānomazgā ar ūdeni un ziepēm.
– Nav ieteicams dzīvnieku atbaidīšanas līdzekļus smidzināt tieši uz krūmiem un lakstaugiem. Aktinīdiju augļus izmanto pārtikā, tāpēc ap šiem augiem labāk ierīkot nelielu sētiņu un kādu no preparātiem izsmidzināt uz tās, – iesaka interneta veikala “miluliem.lv’’ pārstāve Elita Daniela.