Foto – Shutterstock

Pret iesnām – ar ājurvēdu 0

Iesnas, klepu un kakla sāpes mūsdienās daudzi vēlas ārstēt ar saudzīgām metodēm. Viena no tām ir ājurvēda – sena Indijā izveidojusies ārstniecības sistēma, kuras pamatā ir uzskats, ka slimības rodas tad, kad cilvēka prātā, ķermenī vai dvēselē zūd līdzsvars. Ājurvēdā saaukstēšanās tiek pieskaitīta gļotu disbalansa slimībām. Kad līdzsvars atjaunots, cilvēks atveseļojas.

Reklāma
Reklāma

Jāatsakās no piena produktiem

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Ājurvēda palīdz organismam palīdzēt pašam sev. Sistēma balstīta uzskatā, ka Visums sastāv no pieciem elementiem – gaisa, uguns, ūdens, zemes (gļotas) un ētera (vēja). Cilvēkos šie elementi pārstāvēti trīs konstitucionālajos pamat­tipos jeb došās – “vata” (gaiss un ēters), “kapha” (ūdens un zeme), “pitta” (uguns un ūdens). Došas nosaka gan cilvēka veselību, gan to, kā viņš reaģē uz apkārtējo pasauli. Lai piemeklētu katram cilvēkam vispiemērotāko ārstēšanu, ājurvēdas speciālists vispirms nosaka pacienta konstitucionālo tipu, jo “vatām”, “kaphām” un “pitām” vai šo tipu kombinācijām ārstēšana atšķirsies.

“Saaukstēšanās tiek pieskaitīta “kapha” vai gļotu disbalansa slimībām. Saaukstējies cilvēks klepo, atklepo, viņam tek deguns – tās ir gļotas, šķidrums,” skaidro ģimenes ārste un ājurvēdas speciāliste Ilona Ābele-Šrenka. Arī “kapha” tipa cilvēki ar iesnām, bronhītu, pneimoniju, deguna blakus dobumu iekaisumu, bronhiālo astmu – tās visas ir “kapha” slimības – slimo biežāk. Šā tipa cilvēki arī biežāk cieš no šķidruma aiztures organismā, piemēram, dažādām tūskām.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā pazīt “kapha” tipa pacientu? “”Kapha” tipa cilvēkiem ir tendence uz lieko svaru, viņiem ir lieli kauli. Pēc dabas viņi ir lēnīgi, viņiem vajag vairāk laika, lai izprastu problēmu, izdarītu darbu, iemācīties ko jaunu, taču, ja viņi kaut ko ir apguvuši, tad uz visiem laikiem,” stāsta ārste.

Lai veiksmīgi ārstētu saaukstēšanos, pirmām kārtām jāievieš korekcijas uzturā, atsakoties no produktiem, kas veicina gļotu veidošanos un uzkrāšanos organismā, piemēram, no govs piena un tā produktiem, svaigiem gurķiem, tomātiem, arbūziem, melonēm, ķirbjiem. Starp citu, “kapha” tipa cilvēkiem vispār nebūtu ieteicams ēst šos produktus.

“Pirmajās dienās, kad saaukstēšanās tikko sākusies, kad niez kaklā un moka sauss klepus, lieti noder tradicionālais karstais piens ar medu un sodu. Tiklīdz parādās gļotas – sākas atklepošana, iesnas –, piena lietošana jāpārtrauc,” norāda ārste.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.