Pret ES «nacionālo viendabību» 0
Eiropas Savienībai esot “jādara viss iespējamais tās dalībvalstu nacionālās viendabības mazināšanai”, globālā migrācijas forumā, kurā piedalījās 160 valstis, paziņojis ANO īpašais pārstāvis migrācijas jautājumos Pīters Sazerlends.
ANO priekšstāvis apgalvoja, ka daudzu ES valstu nākotnes labklājība esot atkarīga no tā, vai tās kļūs “multikulturālas”, ziņo raidsabiedrība BBC. Viņaprāt, Britānijas imigrācijas politikai nav pamatojuma starptautiskajos likumos. Sazerlenda izteikums ignorē faktu, ka Britānijas premjerministrs Deivids Kemerons un Vācijas kanclere Angela Merkele publiski atzinuši, ka centieni īstenot “multikulturālismu” britu un vācu sabiedrībā cietuši neveiksmi. Francijas bijušais prezidents konservatīvais Nikolā Sarkozī enerģiski iestājās par franču vērtību prioritāti imigrantu integrācijā. Analītiķi uzskata, ka šī politika būs jāturpina arī viņa pēctecim valsts galvas amatā sociālistam Fransuā Olandam.
Sazerlends, kurš agrāk bijis naftas koncerna “British Petroleum” valdes priekšsēdētājs, tagad vada globālo forumu migrācijas un attīstības jautājumos, kur savu nostāju šajā jomā pauž 160 valstu pārstāvji. Uzstājoties Britānijas lordu palātas komitejas sēdē, viņš paziņoja, ka migrācija ir “izšķirošs dzenulis ekonomiskajai attīstībai dažās ES valstīs, lai cik grūti varētu būt to izskaidrot šo valstu iedzīvotājiem”. Novecošana vai pamatiedzīvotāju skaita samazināšanās tādās valstīs kā Vācija vai ES dienvidu valstīs bija galvenais arguments Sazerlenda skaidrojumā, viņam apzināti izvairoties lietot vārdu “multikulturālisms” un aicināt uz “multikulturālu valstu” attīstību, atzīstot, ka ļaudis šo terminu asi kritizē.
“Cilvēkiem jābūt izvēles brīvībai,” apgalvoja Sazerlends, apšaubot, ka var saglabāties valstu nacionālās viendabības pakāpe, valstīm kļūstot atvērtākām, atzīmē BBC. Eksperti norāda, ka pasaules valstis sacenšas, lai piesaistītu augsti izglītotus ieceļotājus, taču nekvalificētu imigrantu pieplūdums rada ekonomisku un sociālu spriedzi, nevis atvieglo saimniecisko problēmu risināšanu.
Britu parlamentā ANO pārstāvim migrācijas jomā tika uzdoti jautājumi, kā ES būtu jāreaģē uz faktiem, ko apkopojusi Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (ESAO), ka nodarbinātības līmenis migrantiem ASV un Austrālijā ir daudz augstāks nekā ES valstīs. “ASV, Austrālija un Jaunzēlande ir ieceļotāju sabiedrības, kurās citas izcelsmes cilvēki pielāgojas vieglāk nekā mēs, kam joprojām piemīt viendabības un atšķirības izjūta no pārējiem,” britu lordiem teica Sazerlends, apgalvojot, ka “tieši to Eiropas Savienībai vajadzētu censties mazināt”.
Daži labēji noskaņoti politiķi brīdina, ka ANO pārstāvis migrācijas jautājumos “aicina uz etnisku aizvietojumu baltajiem eiropiešiem”. Britānijā gan Konservatīvo partijas, gan leiboristu politiķi izteikušies par vietējo iedzīvotāju prioritāru iesaistīšanu darba tirgū, lai mazinātu bezdarba līmeni, īpaši jaunatnes vidū, nevis veicinātu migrantu pieplūdumu.