Foto – Shutterstock

Pret ērču encefalītu – remantadīns? 2

“Vai remantadīna (50 mg) tabletes palīdz profilaktiski un ārstnieciski pret inficēšanos ar ērču encefalītu?” VALDIS BRAUNS

Reklāma
Reklāma
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
Lasīt citas ziņas

Remantadīna 50 mg tablešu aprakstā norādīts, ka ērču encefalīta profilaksei pieaugušajiem jālieto 100 mg (2 tabletes) divreiz dienā trīs dienas, bet atsevišķos gadījumos pēc ārsta norādījuma – piecas dienas. Ja ērce piesūkusies, medikamentu sāk dzert tūlīt un ne vēlāk kā 48 stundas pēc tam. Anotācijā minēts, ka pieaugušie remantadīnu var izmantot arī profilaktiski, piemēram, pirms pārgājiena mežainā un aizaugušā apvidū vai nakšņošanas teltīs. Tad ieteikts 50 mg divreiz dienā līdz 15 dienām.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs, infektologs Māris Liepiņš gan atzīst: nav zinātniska pamatojuma, ka remantadīns ir efektīvs pret arbovīrusiem un flavivīrusiem, kas izraisa ērču encefalītu. Pēc viņa teiktā, starptautiskajos medicīnas žurnālos nav atrodama informācija, ka šīs zāles palīdzētu profilaktiski un pasargātu no bīstamās slimības pēc ērces piesūkšanās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijas Infektoloģijas centra galvenā ārste, profesore Baiba Rozentāle atgādina, ka atbilstīgi starptautiskajām rekomendācijām ērču encefalīta profilaksei tiek ieteikta vakcinācija. Viņasprāt, derētu veikt pētījumu par to, vai remantadīns ir efektīvs gadījumos, kad nevakcinētam cilvēkam piesūkusies inficēta ērce, jo tikai tad varētu izdarīt statistiski ticamus secinājumus. Latvijas Infektoloģijas centrā ir ārstējušies cilvēki, kuri pēc remantadīna lietošanas saslimuši ar ērču encefalītu, taču nav droši zināms, vai viņi zāles lietojuši pareizi, tāpēc par remantadīna iedarbību nav iespējams izdarīt objektīvus secinājumus.

Zāļu valsts aģentūra patlaban vērtē rimantadīna hidrohlorīdu (tā ir remantadīna aktīvā viela) saturošu zāļu drošumu un efektivitāti. Pēc aģentūras sabiedrisko attiecību vadītājas Egitas Diures teiktā, šajā institūcijā nav saņemti ārstu, farmaceitu un pacientu ziņojumi, ka remantadīna lietošana nav pasargājusi no saslimšanas ar ērču encefalītu, un aicina ziņot par šādiem gadījumiem.

Ziņojumu par zāļu blaknēm un terapeitiskā efekta trūkumu var iesniegt elektroniski Zāļu valsts aģentūras mājaslapā: www.zva.gov.lv, aktivizējot baneri Atklāj zāļu otru pusi, bet mājaslapā pieejamo veidlapu drukātā veidā var nosūtīt pa pastu: Jersikas iela 15, Rīga, LV-1003, vai faksu 67078428.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.