Trīs devas – ilgākai aizsardzībai 0
Bērnu bezmaksas vakcinācijai valsts iepirkusi Vācijā un Austrijā ražotās ērču encefalīta vakcīnas. Bērniem vecumā no 1 līdz 11 gadiem paredzēta vakcīna “Encepur Children”, vecumā 12–15 gadiem – “TicoVac 0,25 ml”, bet no 16–18 – “Encepur Adult”.
Bērnus var vakcinēt visu gadu. Pilnai aizsardzībai nepieciešamas trīs vakcīnas devas. Otro devu bērns saņem 1–3 mēnešu, bet trešo – 5–12 mēnešu laikā pēc vakcinācijas sākšanas. Iespējama arī paātrināta vakcinācijas shēma, kad otro vakcīnas devu ievada jau pēc divām nedēļām. Pēc visu trīs devu saņemšanas izveidojas imunitāte uz 3–5 gadiem.
Kā liecina SPKC dati, bērnu vakcinācija augsta riska teritorijās sokas raiti. Piemēram, 2016. gadā valsts apmaksātu vakcināciju pret ērču encefalītu saņēma 11 223, bet 2015. gadā – 14 018 bērni.
Valsts apmaksāta vakcinācija pret ērču encefalītu pienākas visiem bērniem līdz 18 gadu vecumam, kuru deklarētā dzīves vieta ir kādā no endēmiskajām teritorijām neatkarīgi no tā, kur atrodas viņa ģimenes ārsta prakse. Piemēram, bērns dzīvo Ventspils novadā, bet viņa ārsta prakse ir Ventspilī. Bērnam pienākas bezmaksas vakcinācija pret ērču encefalītu, jo Ventspils novads ir viena no endēmiskajām teritorijām. Taču ģimenes ārstam, kura ārsta prakse atrodas Ventspilī, kas nav endēmisko teritoriju sarakstā, nav tiesību iegādāties valsts apmaksātu vakcīnu, tādēļ vecākiem jāvienojas par bērna vakcināciju ar kādu no ģimenes ārstiem, kura pamatprakse atrodas Ventspils novadā. Šāda kārtība ir arī tad, ja bērns deklarēts kādā no augstas saslimstības riska novadiem, bet faktiski dzīvo Rīgā vai citā novadā, kas nav endēmiskā teritorija.
Protams, var vakcinēt bērnu pret ērču encefalītu arī par pilnu maksu, piemēram, Rīgas Austrumu universitātes slimnīcā to šobrīd var izdarīt par 30 eiro, Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā – par 32 eiro, bet Zemgales veselības centrā tas maksā 36 eiro.
“Vakcīnas aizsargā tikai no encefalīta, nevis no citām ērču pārnēsātajām infekcijas slimībām, piemēram, Laimas melitriozes un ērlihiozes, tādēļ, uzturoties mežā vai pļavā, svarīga ir arī citu profilakses pasākumu ievērošana. Jāvelk gaišs, piegulošs apģērbs ar nostiprinātiem piedurkņu un bikšu galiem, jo ērces visbiežāk pieķeras drēbēm 10–15 cm augstumā virs zemes. Jālieto repelenti, lai atbaidītu ērces,” atgādina SPKC epidemioloģe Antra Bormane. Pēc atgriešanās mājās jāpārbauda ne tikai bērna apģērbs, bet viss ķermenis, īpaši rūpīgi – paduses, paceles, nabas apvidus, cirkšņi, mati, āda aiz ausīm.