Pret Covid-19 vakcinēto strādājošo īpatsvars pieaudzis līdz 94% 34
Pagājušajā nedēļā – no 13.decembra līdz 19.decembrim – pret Covid-19 vakcinēto strādājošo īpatsvars pieaudzis līdz 94% jeb 968 609 nodarbinātajiem, kas ir par 0,6 procentpunktiem vairāk nekā nedēļu iepriekš, liecina Ekonomikas ministrijas (EM) publiskotā informācija.
Vērtējot pa nozarēm, augstākie vakcinācijas rādītāji novērojami tādās nozarēs kā apstrādes rūpniecība, ūdens apgāde un notekūdeņu, atkritumu apsaimniekošana, finanšu un apdrošināšanas darbības, administratīvo un apkalpojošo dienestu darbība, izglītība, lauksaimniecība, mežsaimniecība, valsts pārvalde, tirdzniecība, izmitināšana un ēdināšanas pakalpojumi, kā arī veselība un sociālā aprūpe. Visās iepriekš nosauktajās jomās vakcinācijas rādītājs sasniedzis 99% atzīmi.
Vienlaikus, piemēram, transports un uzglabāšanas nozarē pret Covid-19 vakcinēti 84% no nozarē strādājošajiem, tādējādi nevakcinēti ir 12 000 no jomā nodarbinātajiem, profesionālo, zinātnisko un tehnisko pakalpojumu nozarē pret Covid-19 vakcinēti nav 7800 darbinieki, būvniecībā – 7600, mākslas, izklaides un atpūtas jomā – 7100, nekustamo īpašumu jomā – 3900, savukārt elektroenerģijas, gāzes un siltumapgādes jomā – 2200.
Kā aģentūrai LETA norādīja EM Analītikas dienesta vadītāja Dace Zīle, publiskotie dati varētu arī nebūt līdz galam objektīvi, jo, piemēram, ja cilvēks ir aktīvi nodarbināts vairākās nozarēs un nav vakcinēts, šis fakts tiks ieskaitīts pie abu nozaru statistikas.
Vienlaikus statistikā netiek skaitīti arī cilvēki ar aktīviem pārslimošanas sertifikātiem, kuri arī pašlaik var turpināt klātienes darba gaitas.
Tāpat, skaidrojot atsevišķu jomu salīdzinoši zemos vakcinācijas rādītājus, Zīle atzīmēja, ka, piemēram, transporta un uzglabāšanas nozare ir specifiska, jo liela daļa šajā jomā nodarbināto vakcinēti ar ne Eiropas Savienībā (ES) reģistrētām vakcīnām.
“Tā ir joma, kur ir daudz starptautiskie šoferi un pārvadātāji, kuriem ir prasības, lai viņi varētu veikt trešajās valstīs, kur atzītas citu veidu vakcīnas, tad viņiem ir jābūt vakcinētiem ar šīm te cita veida vakcīnām, kas, savukārt, nav atzītas Eiropas Savienībā (ES). Savukārt Latvijā ir jābūt vakcinētam ar vakcīnu, kas ir reģistrēta ES. Šeit veidojas tā pretruna, jo cilvēki, protams, negrib vakcinēties divreiz,” sacīja Zīle.
Vienlaikus viņa atklāja, ka konkrēti par šī jautājuma iespējamajiem risinājumiem vēl turpinās sarunas.
Kas attiecas uz mākslas, izklaides un atpūtas jomā strādājošajiem, EM pārstāve komentēja, ka šajā nozarē ir salīdzinoši liels pašnodarbināto īpatsvars, kas nozīmē neesošu spiedienu vakcinēties no darba devēja puses.
Kā aģentūra LETA jau vēstīja, no 15.decembra darba pienākumus klātienē jebkurā nozarē pildīt varēs tikai pilnu vakcinācijas kursu pret Covid-19 izgājušas personas. Vienlaikus publiskajā sektorā nodarbinātajiem un tādiem darbiniekiem, kuriem ir īpaši tuvs kontakts ar klientu, šāda prasība ir spēkā jau kopš 15.novembra.