Foto – AFP/LETA

Pret bailēm ar lamām 0

“Zirnekli, mani biedē tavs neglītums,” ar šādiem vārdiem pie savu baiļu cēloņa būtu jāvēršas tiem cilvēkiem, kuriem bijību iedzen zirnekļi, secinājusi amerikāņu psihologu grupa, pētot veidus, kā vislabāk pārvarēt baiļu sajūtas.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Marts – narcise, jūnijs – roze: kurš zieds atbilst jūsu dzimšanas mēnesim
Kokteilis
Dzimumzīme uz labās plaukstas – tev būs daudz naudas! 11 skaidrojumi, ko nozīmē tava dzimumzīmes īpašā vieta
Katastrofa ir neizbēgama? CIP vairāk nekā 50 gadus turējusi slepenībā grāmatu, kurā aprakstīts iespējamais pasaules gala scenārijs
Lasīt citas ziņas

Pētnieki pārliecināti, ka vislabāk to izdarīt, skaļi atzīstot savas bailes. Viņi norāda, ka baiļu pārvarēšanas veidi var būt dažādi, piemēram, savas uzvedības izmainīšana, ļaujoties pozitīviem stimuliem, vai sevis pieradināšana pie baiļu objekta, sistemātiski mēģinot atvairīt baiļu sajūtas. Šāda emociju regulēšana ir visai izplatīta, piemēram, cilvēkiem, kuriem ir bail no zirnekļiem, iesaka tiem lēnām tuvoties un pie sevis atkārtot mantru: “Zirneklis man nevar nodarīt pāri. Man no tā nav bail.”

Taču psihologu komanda no Kalifornijas universitātes iesaka pret savām bailēm no zirnekļiem izmēģināt jaunu taktiku – skatīties radībai tieši acīs (var mēģināt ik pa brīdim ieskatīties katrā no tā astoņām acīm) un pateikt tai, cik pretīga tā ir. “Skaļa paziņošana par savām emocijām ir veids, kā atbrīvot sevi no tām,” pārliecināti zinātnieki. “Šī ir jauna metode, kas atšķiras no tradicionālajiem baiļu pārvarēšanas veidiem. Mēs nevēlamies izmainīt cilvēku domāšanu vai pieredzi, mēs vēlamies, lai viņi skaidri atzīst to, ko izjūt, sastopoties ar savām bailēm.” Par šīs metodes efektivitāti Kalifornijas zinātnieki pārliecinājās virknē eksperimentu. Vienā no tiem vairākiem brīvprātīgajiem tika lūgts pieiet klāt tarantulam tik tuvu, cik nu viņi var, un pateikt zirneklim, kāpēc no viņa baidās. Tie eksperimenta dalībnieki, kuri pret radību bija vērsuši visasākos vārdus, jau pēc nedēļas izjuta krietni mazākas bailes. “Pagaidām gan nespējam izskaidrot, kāpēc paziņošana par baiļu sajūtu ir iedarbīgāka nekā tikai tās atzīšana ar prātu,” žurnālam “Psychological Science” atzīst viens no pētījuma autoriem.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.