Pret ausu iekaisumu, niezi un sāpēm: 3 jautājumi un atbildes 2
Uz jautājumiem atbild P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Ausu, kakla un deguna slimību klīnikas vadītājs Dins Sumerags.
Parasti tautā ausu sāpes cenšas atvieglot ar sildīšanu, taču ārsti teic, ka tā nedrīkst rīkoties. Kāpēc tā? Vai siltums nepalīdzēs nevienā gadījumā? Rita L. Tumē
“Ausu sildīšana nav vēlama nevienas ausu slimības gadījumā. Akūts vidusauss iekaisums siltuma ietekmē var izplatīties un radīt dažādas nepatīkamas komplikācijas, piemēram, meningītu vai sejas nerva bojājumu. Ar ārsta atļauju to drīkst darīt vienīgi neiralģijas jeb tā sauktās sapūstās auss gadījumā, kad sāpju iemesls ir nevis vidusauss iekaisums, bet saistaudu un muskuļu šķiedru kairinājums.”
Vai ausu iekaisums vienmēr jāārstē ar antibiotikām? Līvija L. Mežciemā
“Vai lietot antibiotikas, tas katrā gadījumā tiek izvērtēts individuāli. Ja ārsts, ieskatoties pacienta ausī, redz, ka bungplēvīte, vienkāršiem vārdiem runājot, ir sarkana un iekaisusi, tad jālieto gan antibiotikas, gan deguna pilieni, kas sašaurina asinsvadus, lai atvērtos tā sauktais Eistāhija kanāls, kas savieno bungdobumu ar aizdeguni, un sekrēts, kas spiež uz bungplēvīti, tiktu drenēts. Ja apsārtums ir minimāls, dažkārt pietiek tikai ar minētajiem pilieniem, nesteroīdajiem pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļiem, kā arī ausu ārsta atkārtotu apmeklējumu nākamajā vai tuvākajās dienās. Taču, ja speciālists nav viegli pieejams, drošāk būtu lietot antibiotikas.”
Kāpēc niez ausis? Kā mazināt nepatīkamo sajūtu? Aivars Skaģeris Tukumā
“Auss ejā var būt dažādas ādas saslimšanas, kas izpaužas ar niezi, taču visbiežāk šī problēma piemeklē cilvēkus, kuri tās pastāvīgi tīra ar vates kociņiem, cenšoties izdabūt laukā sēru. Tā nevajadzētu rīkoties, jo sēram piemīt dezinficējošas īpašības un bez tā auss eja kļūst neaizsargāta pret infekcijām. Taču, ja ķepīgā viela izdalās pārāk bagātīgi, labāk tās iztīrīšanu uzticēt ārstam.
Tīrot ausis bez redzes kontroles, nereti tiek traumēta viegli ievainojamā ārējās auss ejas āda, kas izpaužas kā iekaisums. Nereti niezi ārējā auss ejā izraisa sēnīšu infekcija. Arī šajā gadījumā auss sakopšana jāuztic speciālistam.
Pret niezi var izmantot dažādus bezrecepšu medikamentus, bet, lai noskaidrotu, kāpēc tā radusies, un novērstu tās cēloni, vajadzētu apmeklēt ārstu, kurš zāles saudzīgi, lai netraumētu ārējo auss eju un bungplēvīti, iesmērēs auss ejā. Pats galvenais, lai novērstu ausu niezi, ir beigt tās tīrīt. Ārējo gliemežnīcu var mazgāt, bet auss iekšpusi nevajag aiztikt.”