Biļetes no diviem eiro – Eiropas spēles baltkrievu gaumē 0
Baltkrievijas galvaspilsētā Minskā no 21. līdz 30. jūnijam risināsies Eiropas otrās spēles – sporta sarīkojums, kas vēl mēģina atrast savu vietu sporta kalendārā un līdzjutēju sirdīs. “Salīdzinot ar pirmajām spēlēm Baku, sperts solis uz priekšu,” Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) ģenerālsekretārs Žoržs Tikmers uzskata, ka prestižs ir audzis.
Eiropa pamostas
Citos kontinentos vai pasaules daļās savi kompleksie sporta pasākumi reizi četros gados notiek jau vairāk nekā 50 gadus, bet Eiropa debiju piedzīvoja tikai pirms četriem gadiem Baku Azerbaidžānā, nespējot izraisīt lielu ažiotāžu. Lai gan otrajā piegājienā sporta veidu skaits samazināts no 30 līdz 15, Žoržs Tikmers uzskata, ka prestižs ir audzis: “Līdzjutēji gaida augstvērtīgas sacensības, kurās piedalās Eiropas labākie sportisti, un astoņos sporta veidos – loka šaušanā, vieglatlētikā, badmintonā, šosejas riteņbraukšanā, džudo, karatē, šaušanā un galda tenisā – klāt ir kvalitātes simbols, jo rezultātu vērtēšana notiek Tokijas olimpisko spēļu kvalifikācijas kontekstā. Ja tā notiktu visos sporta veidos, tas jau būtu ļoti labi.”
Pagaidām starptautiskās federācijas ir kūtras sava kalendāra un tradīciju mainīšanā, īpaši tas attiecināms uz komandu sporta veidiem, kuru Minskā nav neviena no tradicionālajiem. Taču daži ir sakustējušies – sacensībām džudo un boksā būs Eiropas čempionāta statuss. “Vieglatlētikā Baku piedalījās to valstu komandas, kas Eiropas komandu čempionātā startēja trešajā līgā – zemākajā, kurā nebija Latvijas. Šogad vieglatlēti ir mūsu komandas lielākā daļa. Klāt nācis basketbols 3 x 3, kurā Latvija būs pārstāvēta. Ceru, ka programma nostabilizēsies,” piebilda Žoržs Tikmers, kurš būs Latvijas delegācijas vadītājs.
Līdzjutēji no ārzemēm, kuri iegādājušies biļetes uz sacensībām, Baltkrievijā var iebraukt bez vīzas. Pieprasījums gan nav liels, par spīti ļoti demokrātiskajām cenām (uz priekšsacīkstēm vairākos sporta veidos – pat sākot no diviem eiro), šonedēļ vēl pieejamas biļetes gan uz atklāšanas, gan noslēguma ceremoniju. Lai gan spēles notiks netālajā Minskā, neviens Latvijas mediju pārstāvis tām nav akreditējies un mūsu televīzijas kanāli tās netranslēs.
Trešā izvēle
Līdz šim lielākais starptautiskais notikums Baltkrievijā bija pasaules hokeja čempionāts 2014. gadā, ko baltkrievi sarīkoja augstā līmenī. Eiropas spēles ir citā svara kategorijā, un interesanti, ka tās līdz viņiem atceļojušas ar vairākiem līkumiem – 2015. gada maijā tiesības rīkot spēles ieguva Nīderlande, taču jau nepilnu mēnesi vēlāk, valdībai atsakot finansējumu, ringā iemeta dvieli.
Visbeidzot 2016. gada izskaņā eiropieši noticēja Aleksandra Lukašenko zemei. Minska neplāno sacensties ar Baku vēriena ziņā – naftas atradnēm bagātā Azerbaidžāna spēlēm atvēlēja ap miljardu eiro, bet baltkrieviem vismaz saskaņā ar oficiālo informāciju pietikšot ar 50–60 miljoniem.
LOK pārstāvji klātienē esot novērtējuši, kā Minska gatavojas sacensībām, un uzskata, ka pilsēta ir pilnībā sagatavota. “Ar tādiem saimniecisko jautājumu kurioziem kā olimpiskajās spēlēs 2014. un 2016. gadā, cerams, nesaskarsimies. Augsta līmeņa sacensības Baltkrievijā notikušas daudz un iegūta liela pieredze,” norāda Tikmers.
Atlēti tiks izmitināti studentu ciematā – kvartālā ar daudzstāvu ēkām, kurās pasaules hokeja čempionāta laikā dzīvoja dažādu valstu komandu fani, vairums – no Latvijas, un vairāki žurnālisti, tostarp šo rindu autors. Lai gan ēkas ir diezgan jaunas, istabiņas bija iekārtotas ļoti askētiski – atbilstoši studentu maksātspējai. Tagad gan esot veikts remonts, iegādātas jaunas mēbeles un ērtībām jābūt citā līmenī.
Jauna komanda
Latvijas komanda Eiropas spēlēs būs ļoti jauna – 37 no 52 sportistiem šīs ir pirmās lielās kompleksās spēles, bet cīkstonei Anastasijai Grigorjevai, džudistam Jevgeņijam Borodavko, smaiļotājam Aleksejam Rumjancevam, riteņbraucējam Aleksejam Saramotinam, vieglatlētiem Madarai Palameikai, Laumai Grīvai, Guntai Vaičulei, Dmitrijam Jurkevičam un Jānim Leitim jau ir olimpiskā pieredze.
Atklāšanas ceremonijā Latvijas karogu nesīs pieredzējušais Jevgeņijs Borodavko. “Izšķiršanās nebija viegla, bet lēmām par Borodavko, kurš piedalījies trijās olimpiskajās spēlēs, pasaules čempionātos, Eiropas čempionātos izcīnījis medaļas. Viņa spēks vieš pārliecību un simbolizē mūsu komandu,” skaidro Tikmers. Līdz šim atklāšanas ceremonijā mūsu valsts karogs ne reizi nav uzticēts sievietei. Arī šis aspekts esot apsvērts, atzīstot, ka tas būtu interesanti un moderni, bet šoreiz priekšroka atkal stiprajam dzimumam.
Pirmajās Eiropas spēlēs Baku Latvija izcīnīja divas medaļas – pludmales volejbolā zelts Mārtiņam Pļaviņam un Haraldam Regžam, brīvajā cīņā bronza Anastasijai Grigorjevai.
Uz Eiropas spēļu rīkošanu 2023. gadā pretendē tikai Polijas pilsēta Krakova, un tās kandidatūra, visticamāk, tiks apstiprināta jau šajā nedēļas nogalē.
MINSKA GATAVA
Eiropas spēlēs piedalīsies vairāk nekā 4000 sportistu no 50 valstīm, cīnoties par 200 medaļu komplektiem 15 sporta veidos.
Organizēšanas izmaksas tiek lēstas ap 50–60 miljoniem eiro.
Galvenā arēna – “Dinamo” stadions ar 22 tūkstošiem sēdvietu skatītājiem, stadiona rekonstrukcija pabeigta 2018. gadā. Kopumā sacensības notiks 12 arēnās.
Atlētu ciemats, kurā uzturēsies ap 6000 sportistu un treneru, atrodas 30 minūšu braucienā no visu sacensību norises vietām.
Restorānā, kas darbosies bez pārtraukuma, ik dienu būs pieejami ap 250 ēdienu no Baltkrievijas, Eiropas un Āzijas virtuves.
Latvijas komanda Eiropas spēlēs
Badmintons: Ieva Pope, basketbols 3 x 3: Ligita Līga Golovko, Felicita Liepiņa-Liepa, Laura Okuņeva, Anete Blūma, Armands Seņkāns, Armands Ginters, Mārtiņš Šteinbergs un Roberts Pāže, bokss: Mihails Pavlovs, Genādijs Merkulovs un Evanders Servuts, cīņa: Anastasija Grigorjeva, Karalina Tjapko un Dmitrijs Mihailovs, džudo: Jevgeņijs Borodavko, smaiļošana un kanoe: Maruta Aldiņa, Aleksejs Rumjancevs, Roberts Lagzdiņš, Aivis Tints un Gatis Pranks, karatē: Kalvis Kalniņš, loka šaušana: Jānis Bružis, šosejas riteņbraukšana: Māris Bogdanovičs, Aleksejs Saramotins, Andris Vosekalns un Kristers Ansons, sambo: Viktors Reško, šaušana: Agate Rašmane un Lauris Strautmanis, vieglatlētika: Sindija Bukša, Paula Sprudzāne, Madara Palameika, Lauma Grīva, Patrīcija Sarmule, Marija Medvedeva, Līga Velvere, Gunta Vaičule, Elvijs Misāns, Kristaps Sietiņš, Rihards Bremze, Austris Karpinskis, Aleksandrs Kucs, Dmitrijs Jurkevičs, Jānis Leitis, Ilona Dramačonoka, Daniels Bambāls, Iļja Petrušenko, Reinis Krēgers, Anna Ševčenko un Patrīcija Cīrule, vingrošana: Elina Vihrova.