Foto – Stock.xchng

Preses brīvības jomā vērojama krasa situācijas pasliktināšanās; Latvijas pozīcija uzlabojusies 2

Preses brīvības jomā pasaulē pagājušajā gadā vērojama krasa situācijas pasliktināšanās, ceturtdien savā ikgadējā ziņojumā secinājusi starptautiskā preses un vārda brīvības organizācija “Reportieri bez robežām” (“Reporters sans frontieres” – RSF).

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Lasīt citas ziņas

Latvija organizācijas ziņojumā ierindota 28.vietā, Lietuva 31.vietā, bet Igaunija – prestižajā desmitajā vietā. Tādējādi salīdzinājumā ar pagājušo gadu situācija Latvijā atkal ir uzlabojusies un tā pakāpusies par par deviņām pozīcijām, kamēr Lietuva un Igaunija pakāpušās pa vienai pozīcijai.

No 180 aplūkotajām valstīm vislabākais stāvoklis preses brīvības jomā ir Ziemeļeiropas valstīs – Somijā, Norvēģijā, Dānijā, Nīderlandē un Zviedrijā. Pirmajā desmitniekā iekļuvusi arī Jaunzēlande, Kanāda, Austrija un Jamaika.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vissliktākā situācija ir Irānā, Ķīnā, Sīrijā un Ziemeļkorejā, secinājusi organizācija.

RSF ģenerālsekretārs Kristofs Deluārs aģentūrai AFP norādīja, ka vērojama vispārējas situācijas pasliktināšanās, kas skaidrojama ar dažādiem faktoriem un informāciju kariem.

RSF ziņojumā “2015.gada Pasaules preses brīvības indekss” norādīts, ka 2014.gadā 180 valstīs notikuši 3719 informācijas brīvības pārkāpumi, kas ir par 8% vairāk nekā 2013.gadā.

Konfliktos Tuvajos Austrumos un Ukrainā visas puses ved “šausmīgu informācijas karu”, kurā mediju darbiniekiem tiek uzbrukts, lai nogalinātu, sagūstītu vai piespiestu izplatīt propagandu, norādīts ziņojumā.

Teroristu grupējums “Islāma valsts” Sīrijā un Irākā, islāmistu grupējums “Boko Haram” Nigērijā un Kamerūnā, noziedzīgās organizācijas Itālijā un Latīņamerikā izmanto “bailes un atriebību, lai apklusinātu žurnālistus un blogerus, kuri atļaujas veikt izmeklēšanu vai atsakās darboties kā to rupori”, teikts RSF ziņojumā.

Organizācija secinājusi, ka Ziemeļāfrikā un Tuvajos Austrumos ir “melnie caurumi”, kur veselus reģionus kontrolē nevalstiski grupējumi un neatkarīga informācija vispār nav pieejama.

“Zaimošanas kriminalizēšana apdraud informācijas brīvību aptuveni pusē pasaules valstu,” norādīts RSF ziņojumā, piebilstot, ka arī reliģiskie ekstrēmisti nereti vajā žurnālistus un blogerus, kuri, viņuprāt, pietiekami neciena to dievu vai pravieti.

Reklāma
Reklāma

Neseno notikumu iespaidā situācija pasliktinājusies arī Ukrainā, Turcijā un Honkongā.

Pat Savienotās Valstis ierindojušās 49.vietā, kas ir par trīs vietām zemāk nekā iepriekšējā RSF ziņojumā. Organizācija to skaidrojusi ar ASV valdības īstenoto informācijas karu pret tīmekļa vietni “WikiLeaks” un citiem medijiem.

Krievija savukārt noslīdējusi uz 152.vietu.

“Preses brīvība (..) samazinājusies visos piecos kontinentos,” secinājusi RSF, paziņojot, ka organizācijas indikatori ir neapšaubāmi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.