Skeleti no “Dienas” laikiem 3
No topošā ekonomikas ministra skapja jau tiek vilkti ārā skeleti, piemēram, par valstij piederošā laikraksta “Diena” nopirkšanu par sviestmaizi. Tiesa, nekas nelikumīgs “Dienas” privatizācijā netika atrasts, taču Arvils Ašeradens, būdams uzņēmuma direktors, esot rīkojies neētiski un, kā tagad atzīst atsevišķi “Dienas” bijušie darbinieki, uzvedies kā tipisks kapitālists, kurš mazo cilvēku izspiedis līdz pēdējam – gluži kā citronu. Ašeradenu pavadījusi arī neskaidra runāšana par medija īpašajām attiecībām ar Andri Šķēli viņa vadītās valdības laikā un vēlākajiem “Dienas” īpašniekiem.
“Atgādināšu, ka atmodas laikā valdība “Dienu” radīja kā alternatīvu mediju, ņemot vērā, cik riskantā situācijā bija pārējie mediji. Taču mūsu ārvalstu sabiedrotie uzskatīja, ka laikrakstam nevajadzētu būt valsts rokās. Tajā brīdī nebija nekādu skaidru privatizācijas mehānismu, tie radās, īsti neizprotot, kādiem tiem vajadzētu būt. Privatizācija notika saskaņā gan ar parlamenta, gan arī valdības lēmumiem, tāpēc tur nebija nekā nelikumīga. Tiesa, viedokļi toreiz par šo jautājumu bija ļoti atšķirīgi, bet man pašam svarīgākais ir tas, ka “Diena” vislabākajā veidā kalpoja Latvijas interesēm,” tā Ašeradens cenšas sacirst viņa skapī ieliktos skeletus, kas rada aizdomas par godprātīgu rīcību jaunajā amatā.
Aizvilina augstākos ierēdņus
Ekonomikas eksperts, bijušais “Dienas” komentētājs Pēteris Strautiņš uzskata, ka tā ir laba ideja amatpersonai no Finanšu ministrijas iedot ekonomikas ministra portfeli. Savukārt līdzšinējā ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) jaunajā valdībā ir finanšu ministre. “Tas ir tāds labs institucionāls paraugs, kuru vajadzētu nostiprināt, veidojot valdību arī turpmāk,” saka Strautiņš un uzsver, ka jaunajam ekonomikas ministram, sadarbojoties ar finanšu ministru, būs jārūpējas par uzņēmējdarbības veicināšanas pasākumiem, kas valdības deklarācijā izlikti priekšplānā. Strautiņš cer, ka ministrs pievērsīs uzmanību mikrouzņēmuma nodoklim.
Finanšu ministre D. Reizniece-Ozola no Ekonomikas ministrijas līdzi aizvilinājusi valsts sekretāru Ringoldu Beinaroviču, kurš vadīs ministres biroju, un valsts sekretāra vietnieku Juriju Spiridonovu, kurš arī strādās ministres birojā. Pagaidām šie augstākās ierēdniecības amati Ekonomikas ministrijā ir vakanti. Ašeradens sacīja, ka ierēdņiem ir jābūt politiski neitrāliem, bet šajā gadījumā tas tā neesot. Savukārt ekonomikas ministra biroja vadītājas amatā iecelta bijušā ekonomikas ministra Arta Kampara (“Vienotība”) biroja vadītāja Ginta Ozola, bet padomnieka amats uzticēts Laimdotas Straujumas bijušajam ekonomikas padomniekam Gatim Eglītim un Eiropas Parlamenta deputāta Krišjāņa Kariņa biroja vadītājam Jānim Patmalniekam (“Vienotība”).
Ašeradens valdībā ir vienīgais jaunais ministrs, un viņam pēc Ministru kabineta kārtības ruļļa būtu jāsēž vistālāk no premjerministra, bet, vienlaikus ieņemot arī Ministru prezidenta biedra amatu, viņa un valdības vadītāja krēsliem jābūt līdzās. Nolemts, ka Ašeradens būs premjera “labā roka” un strādās blakus valdības vadītājam, bet sava kabineta gan viņam valdības ēkā nebūs.