Precīzu summu Gaismas pils uzturēšanai nenosauc 1
Cik varētu izmaksāt jaunās Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) ēkas uzturēšana gadā? Dzirdēts par pietiekami nopietnām summām – no diviem līdz četriem miljoniem eiro. Cik tērēs par elektrību, siltumu, stiklojuma spodrināšanu?Biruta Valaine Liepājā un vairāki citi lasītāji
Kultūras ministrija aprēķinājusi, ka jaunās LNB ēkas uzturēšana nodokļu maksātājiem varētu izmaksāt aptuveni trīs miljonus gadā. Kultūras ministre Dace Melbārde intervijā ziņu aģentūrai BNS precizē, ka pagaidām īsti nevarot pateikt, cik liela summa būs nepieciešama. Pilnībā to varēs saprast tikai 2016. gada beigās. 2014. gadā bibliotēka pamazām tiek pārcelta uz šo ēku, bet jau gada beigās tiks uzsākta bibliotēkas iekārtošana darbam Eiropas prezidentūras vajadzībām. Nākamajā gadā pusgadu daļa šīs ēkas nedarbosies kā bibliotēka, bet tur atradīsies Eiropas prezidentūras telpas.
Tādējādi arī nākamgad vēl nebūs skaidrs, cik izmaksā LNB uzturēšana. Pilnībā kā bibliotēka ēka sāks strādāt, sākot no 2016. gada. D. Melbārde: “Šobrīd nav zināms, kāda būs cilvēku kopējā plūsma, kas ietekmēs mikroklimatu, un kā to vajadzēs regulēt. Uz visu milzīgo apjomu uzturēšanas izmaksas var svārstīties no 2,5 līdz 4 miljoniem eiro gadā. Šajā summā ietverts pilnīgi viss, sākot ar elektroenerģiju, apkuri, kas prasīs visvairāk naudas.
Jāpiebilst, ka LNB ir dots uzdevums pelnīt (telpu īre konferencēm, semināriem, ēdināšanai, suvenīru tirdzniecībai utt. – Aut.), bet tas nebūt nenozīmē, ka bibliotēkai jākļūst par absolūtu komerciestādi.”
Arī LNB sabiedrisko attiecību speciālists Augusts Zilberts uzsver, ka jaunās ēkas ekspluatācijas izdevumi ir provizoriski. Ņemot vērā būvinženieru teorētiskos aprēķinus un šā brīža komunālo pakalpojumu tarifus, aplēsts, ka LNB izdevumi par apkuri varētu būt apmēram 497 tūkstoši eiro, bet izdevumi par elektroenerģiju – ap 765 tūkstošiem eiro.
Interesanti, ka bibliotēkas automatizētā vadības sistēma pārrauga apkures un vēdināšanas režīmus, ļaujot precizēt telpu klimata parametrus un noteikt atšķirīgus mikroklimata līmeņus dažādās telpu zonās, piemēram, krātuvēs, darba telpās, lasītavās, pasākumu vietās. Ar skābekļa zondēm telpās tiek noteikts gaisa sastāvs un kvalitāte, kas ļauj automātiski palielināt gaisa pieplūdi.
Gaismas pils fasādes pirmā mazgāšana notika par Nacionālās būvkompāniju apvienības līdzekļiem. Tas ietilpa celtniecības darbu apjomā. Turpmāk fasādi regulāri mazgās LNB. Par izmaksām vēl pāragri spriest. Paredzēts, ka ēku mazgās vienu vai divas reizes gadā.