Precizēta pensiju aprēķināšanas kārtība 1
Grozījumi MK noteikumos “Apdrošināšanas periodu pierādīšanas, aprēķināšanas un uzskaites kārtība” nemaina līdzšinējo tiesisko regulējumu, bet precizē atsevišķu apdrošināšanas periodu, kas uzkrāti līdz 1995. gada 31. decembrim, pierādīšanas un uzskaites kārtību.
Noteikts, ka darba periodā no 1991. gada 1. janvāra līdz 1995. gada 31. decembrim darba devējam jābūt reģistrētam kā sociālā nodokļa maksātājam.
Politiski represētie apdrošināšanas periodu var pierādīt ar dokumentiem, kas apliecinās vecāku atrašanos izsūtījumā vai nometinājumā, un ar dzimšanas apliecību. Tas attiecas uz gadījumiem, ja cilvēks dzimis vecāku izsūtījuma vai nometinājuma laikā. Minētā apdrošināšanas perioda sākuma datums ir cilvēka dzimšanas diena, bet beigu datums – vecāku izsūtījuma vai nometinājuma beigu datums. Ja mātes un tēva izsūtījuma vai nometinājuma vieta vai beigu datumi atšķiras, vērā ņem informāciju par māti.
Vienlaikus noteikts, ka speciālo stāžu veido periodi, kuros cilvēks pilnu darba laiku strādājis darbos, kas minēti MK noteikumiem pievienotajā sarakstā Nr. 1 vai Nr. 2. Lai izvērtētu veiktā darba atbilstību sarakstam Nr. 1 un Nr. 2, piemēro visā PSRS teritorijā līdz 1990. gada 4. maijam sniegtos skaidrojumus.
Savukārt bērna invalīda kopšanas laiku, ko ieskaita apdrošināšanas stāžā, tēvs, kurš kopis bērnu invalīdu, pierāda tieši tādā pašā veidā kā bērna māte.
Uzziņa
Latvijas pensiju sistēma izveidota trīs līmeņos:
1. līmenis ir valsts obligātā nefondētā pensiju shēma, ko regulē likums “Par valsts pensijām”;
2. līmenis ir valsts obligātā fondētā pensiju shēma, ko regulē Valsts fondēto pensiju likums;
3. līmenis ir privātā brīvprātīgā pensiju shēma, ko regulē likums “Par privātajiem pensiju fondiem”.