Karpas − visvairāk tirgotās 2
Zivkopis uzskata, ka tirdzniecībai piemērotākās ir karpas, turklāt tās ir mazāk prasīgas un izturīgākas nekā foreles. Karpas šeit audzē no mazuļiem līdz pat divgadīgām vai trīsgadīgām zivīm.
– Tirgus produkcijai der vienu līdz divus kilogramus smagas zivis. Nav vērts audzēt karpas ilgāk par trim gadiem, jo masa vairs tik strauji nepieaug. Atlasot vaisliniekus pēc principa labākais ar labāko, esam ieguvuši izcilas kuprainās karpas – ar mazu galvu, apaļu ķermeni, mazāk asakainas un ar 60% gaļas iznākumu. Tās var viegli filēt, arī sasaldētas nemaina garšu. Tomēr neiesaku saldēt neizķidātas zivis, jo, izplūstot žultij, gaļai rodas specifiska piegarša. Par mūsu kuprainajām karpām priecājas makšķernieki – tās spēcīgāk pretojas un dod papildu adrenalīna devu. Mēs varētu karpas piedāvāt skolām, bet tās neatbilst pārspīlētajām Pārtikas un veterinārā dienesta prasībām – bērnu ēdienkartē nedrīkst izmantot zivju fileju, kurā var atrast kādu asaku. Savukārt lielveikalu baseinus piepilda importētās zivis. Mazajām dīķsaimniecībām ielauzties lielajā tirgū ir neiespējami. Neaudzējam sazāna karpas krustojumus, kam ir liela galva un veltņveida ķermenis kā siļķei. Tie ir asakaini, mazs gaļas lietderīgais iznākums, turklāt sasaldētā gaļa iegūst graudainu konsistenci kā mannas biezputra, – stāsta zivkopis.
Saimniecībā karpas ēdina ar kviešu, miežu graudiem, pupām, zirņiem – tos samaļ, sutina, pievieno barības piedevu Premikss, kas domāta vaislas cūku mātēm. Zivīm barību nedrīkst dot par daudz – ja neapēd, tā saskābst, rodas zaudējumi.
Zandarti ir jutīgi un vārīgi
Otra peļņu nesošā zivju suga ir zandarti, tiesa, ne šogad – zivis gan nārstoja dīķos maija sākumā, bet zemās gaisa temperatūras dēļ ikri neattīstījās. Ilgonis jau vairākus gadus audzē vienas vasaras zandartu mazuļus – galvenokārt dabisko resursu atražošanai publiskajās ūdenstilpēs, arī pārdošanai citiem audzētājiem, piemēram, makšķernieku dīķu zivju resursu pavairošanai. Mazuļus pārved īpašos plastmasas maisos, kuros tiek iepūsts skābeklis, turklāt transportē vēsās, lietainās dienās.
Gardēžu galdiem zandartus pagaidām neaudzē, jo nav izdevīgi. Tad vajadzīgs pārstrādes cehs.
– Zandarti ir vārīgi, toties gaļa ir augstvērtīga un garšīga, tāpēc ir vērts pamocīties. Turklāt tie pietiekami ātri aug – pusotra kilograma svaru sasniedz aptuveni trīs gadu laikā, tāpēc mazuļi zivju audzētavās ir pieprasīti. Tomēr pat man reizēm šī zivs šķiet pilnīgi neizprotama. Ir bijusi rūgta pieredze – pat ievērojot visu piesardzību, zandarti neizdzīvo, tāpēc daļu mazuļu vai vaislinieku nācies aprakt zemē. Zandarti atšķirībā no karpām ir jutīgi stresa, zvejas un pārvietošanas dēļ. Pārvedot no vienas ūdenstilpes uz citu, ļoti jāuzmanās no ūdens temperatūras starpības. Tiem, kuri vēlas laist piemājas dīķos zandartus, iesaku pirkt divgadīgus, jo tad jau rudenī būs ko likt galdā. Tik vecus zandartus var audzēt dīķos kopā ar divgadīgām karpām. Sasniedzot trīs gadu vecumu, zandarti nārsto gan ezeros, gan piemājas dīķos, – pieredzē dalās saimnieks.