Ilze Juhansone
Ilze Juhansone
Foto no Ārlietu ministrijas arhīva

Prasīs diplomātiskus un intelektuālus spēkus. Saruna ar Latvijas vēstnieci ES Ilzi Juhansoni 0

Līdz Latvijas prezidentūrai Eiropas Savienībā (ES) atlikušas  vairs skaitāmas dienas. Jau tagad Latvijai tiek lielāka citu valstu uzmanību un tās viedoklī ieklausās – atzīst Latvijas vēstniece ES Ilze Juhansone. Ar vēstnieci tiekos Strasbūrā, kur viņa apmeklē Eiropas Parlamenta sesiju un arī nākamajā pusgadā šeit būs biežāk.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

– Vai, pārfrazējot jautājumu “Vai Rīga ir gatava?”, var vaicāt: “Vai Latvijas prezidentūra ES ir gatava?”

– Es nevaru uzņemties tādu atbildību teikt, ka Rīga ir gatava, jo tad tā nogrims. Domāju, ka esam labi sagatavojušies, ņemot vērā mūsu iekšējos standartus un latviešiem raksturīgo prasīgumu pret sevi.

CITI ŠOBRĪD LASA

– Mēs jau daudzkārt esam dzirdējuši par Latvijas prezidentūras prioritātēm, kas ir digitālā attīstība, enerģētika, konkurētspēja, Austrumu partnerība, tomēr kā krīze Ukrainā ietekmēs prezidentūru?

– Domāju, ka būtu ļoti godīgi, ja mēs prastu sadalīt savu laiku starp visām trim lielajām Latvijas prioritātēm. Eiropa solījusi veicināt izaugsmi ar investīcijām, un tā būs mūsu atbildība – šos jautājumus ES Padomē ātri virzīt uz priekšu. Konkurētspējīga Eiropa nav iespējama bez ļoti pārdomātas un racionālas enerģētikas politikas. Būtiski ir paraudzīties uz vienoto tirgu un rūpīgi izvērtēt, kā ir izdevies ar vienotā tirgus tiesību aktu ieviešanu, kā ir izdevies mazināt administratīvos šķēršļus un barjeras, kas ir gan nacionālajā, gan nereti arī Eiropas līmenī. Digitālo darba kārtību mēs nevarēsim virzīt uz priekšu, ja nebūs vienošanās par datu aizsardzības jautājumiem, telekomunikāciju regulējumu.

Ukrainas krīze prasīs pietiekami daudz intelektuālo, politisko, diplomātisko resursu, lai kopā ar Eiropas augsto pārstāvi ārlietās un ar Eiropas Ārējās darbības dienestu meklētu risinājumus.

– Kā Latvijas prezidentūras norisi ietekmēs fakts, ka nebūs Eiropas lietu ministra?

– Politiskā izvēle neizveidot politisku Eiropas lietu ministra amatu liek Ārlietu ministrijai daudz radošāk pieiet šā jautājuma risināšanai. Pienākumi veidot šo saikni ar Eiropas Parlamentu un pārstāvēt Latvijas intereses Eiropas Parlamentā, de facto pildot Eiropas lietu ministra funkcijas, ir uzticēti Ārlietu ministrijas parlamentārajai sekretārei (Zanda Kalniņa-Lukaševica. – I. S.). Mums var nākties saskarties ar situācijām, ka kāds vēlēsies apstrīdēt prezidentūras mandātu.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.