Prasības pieteikums. Kā pareizi sagatavot, ko darīt atteikuma gadījumā? 0
Pastāstiet, kā pareizi jāraksta juridiskie dokumenti! Vai es pati drīkstu, piemēram, sagatavot prasības pieteikumu tiesai? Kas tajā jānorāda obligāti, un bez kā var iztikt? VĒSMA LIMBAŽU NOVADĀ
Katram dokumentam ir sava specifika. Ja nav atbilstīgu zināšanu, sastādīt juridiskos dokumentus būs pagrūti, tāpēc ieteicams tomēr atrast kādu konsultantu ar juridisko izglītību, kurš palīdzēs.
Kam tas atļauts
Civilprocesa likumā ir noteikts, kuras personas vispār var celt prasību tiesā.
1. Šādas tiesības ir tiem, kuri vēlas aizstāvēt savas aizskartās vai apstrīdētās civilās tiesības, ja viņiem ir civilprocesuālā rīcībspēja.
2. Nepilngadīgo interesēs prasību var celt šo personu likumiskie pārstāvji, bet atsevišķos gadījumos arī pats nepilngadīgais. Tostarp aizgādnībā esošu personu interesēs prasību ceļ šo personu pārstāvji kopā ar aizgādnībā esošo personu vai vieni paši attiecīgās personas vietā, izņemot atsevišķus gadījumus.
3. Tāda iespēja ir prokuroram, valsts vai pašvaldību iestādei, kā arī personai, kurai ar likumu piešķirtas tiesības aizstāvēt tiesā citu personu tiesības vai ar likumu aizsargātās intereses.
Arī tiesā iesniedzamā prasības pieteikuma saturs ir noteikts Civilprocesa likumā. Visiem prasības pieteikumiem ir kopīgas pazīmes, taču var būt atšķirīgas nianses. Būtiska nozīme ir dokumentā izmantotajai terminoloģijai.
! Prasības pieteikumu, kas būs nepareizi uzrakstīts un noformēts, tiesa var atstāt bez tālākas virzības. Tad saturu nāksies precizēt un pārrakstīt.
Satura pamatjautājumi
Civilprocesa likuma 18. nodaļas 128. pantā paredzēts, ka prasību ceļ, iesniedzot tiesā rakstisku prasības pieteikumu. Šajā dokumentā jānorāda tās tiesas nosaukums, kurai iesniedz pieteikumu, prasītāja un atbildētāja vārds, uzvārds, personas kods, deklarētā dzīvesvieta, bet, ja tādas nav, – dzīvesvieta (prasītājs papildus var norādīt arī citu adresi saziņai ar tiesu).
Prasības pieteikumā jābūt norādītai prasībai un visiem prasījumiem; apstākļiem, ar kuriem prasītājs pamato savu prasījumu, un pierādījumiem, kas tos apstiprina; ziņām par mediācijas izmantošanu strīda risināšanai pirms vēršanās tiesā; likumiem, ar kuriem prasība pamatota; pieteikuma sastādīšanas laikam un citām ziņām, kas nepieciešamas lietas izskatīšanai.
Derīgs ir tikai prasītāja (vai viņa pārstāvja) parakstīts pieteikums, izņemot atsevišķus likumā noteiktus gadījumus. Jāpievieno dokumenti, kas prasību pamato, un tik daudz pieteikuma norakstu, cik lietā ir atbildētāju un trešo personu. Pieteikums jāiesniedz pirmās instances tiesā atbilstīgi noteikumiem par piekritību.