Pašvaldībās iestājas par sociālās atbildības principu nodokļu politikā 2
Latvijas Pašvaldību savienībā (LPS) uzskata, ka pašlaik nodokļu plānošanā sociālā atbildība ir ar likumu noteikta tikai vietējām pašvaldībām, bet citos nodokļu likumos nav noteikta.
Vienu principu, vienu taisnību visiem
LPS priekšsēdētājs Andris Jaunsleinis saka, ka “spēles noteikumiem” jābūt vienādiem, jo neesot taisnīgi uzvelt šo atbildību tikai pašvaldībām, kuras apliek ar nodokli nekustamus īpašumus, vienlaikus paredzot dažādas atlaides un atvieglojumus maznodrošinātajiem un trūcīgajiem iedzīvotājiem. Bet, plānojot arī citu nodokļu likmes un atvieglojumus, valdībai būtu jāievēro iedzīvotāju ienākumi un spējas samaksāt nodokļus. Tādējādi iedzīvotāji, sevišķi maznodrošinātie un trūcīgie, tiktu vairāk pasargāti no nepārdomātas un pārmērīgas nodokļu celšanas, lai ik gadu aizlāpītu valsts budžetu. Tāpēc LPS aicinājusi Finanšu ministriju arī likuma “Par nodokļiem un nodevām” grozījumos ierakstīt, ka sociālās atbildības princips ir obligāti ievērojams visā nodokļu politikā. “Diemžēl septembra beigās, valdībai skatot šos nodokļu “jumta” likuma grozījumus, mūsu priekšlikums nezin kāpēc tika noraidīts,” piebilst Andris Jaunsleinis.
Kopš 2012. gada šis princips ir ierakstīts vienīgi likumā “Par nekustamā īpašuma nodokli”. LPS vadītājs norāda, ka, partijas “Vienotība” vēlēšanu programmā pat bijis paredzēts “veidot nodokļu politiku, kas mazina nevienlīdzību un taisnīgāk sadala nodokļu slogu starp iedzīvotājiem ar zemiem un augstiem ienākumiem, saglabājot kopumā vidēji zemu nodokļu slogu.” Iestājoties par sociālās atbildības principu nodokļu politikā, mēs būtībā esam par to pašu, ko sola “Vienotība”!” skaidro Andris Jaunsleinis. Un cer, ka Ministru kabinets tomēr piekritīs tam, ka sociālās atbildības princips ir jāievēro nodokļu politikā, kas ir valsts pārziņā, nevis jāuzveļ tikai pašvaldībām. Citādi iznākšot, ka topošās koalīcijas galvenā partnera – “Vienotības” – solījumi nav nekā vērti.
Finanšu ministrijā iebilst
LPS aicinājumam ievērot sociālās atbildības principu iebilst Finanšu ministrijā, kurā gatavo nodokļu un to atvieglojumu politiku.
Finanšu ministrijas Tiešo nodokļu departamenta direktore Astra Kaļāne noliedz, ka nodokļu politikas veidotājiem nemaz nebūtu svarīgs sociālās atbildības princips. Bet to nevarot attiecināt uz visiem nodokļiem. “Sociālās atbildības princips jāievēro attiecībā uz to nodokļu slogu, kas skar nodokļu maksātāju pašu, piemēram, viņa nepieciešamību pēc sava mājokļa. Bet nebūtu pārdomāti, ja šis princips būtu jāievēro akcīzes nodokļa vai azartspēļu nodokļu gatavotājiem, jo nav iespējams tieši sasaistīt preces vai pakalpojuma lietotāju ar nodokļa apmēru,” saka Astra Kaļāne.
Viņasprāt, jau pašlaik sociālās atbildības princips tiek ievērots, nosakot iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumus, dažādas atlaides trūcīgajām un maznodrošinātajām ģimenēm.
Iebildumi nepārliecina
“Finanšu ministrijas taisnošanās, ka, lūk, sociālās atbildības principu nevarot attiecināt uz visu nodokļu politiku, mani nepārliecina, es to uzskatu par ierēdņu demagoģiju. Ja šis princips neder akcīzes nodoklim vai vēl kādam, tad to vienmēr var atrunāt likumā. Bet nevar palikt tā, ka atbildība ir tikai pašvaldībām, bet valstij, kuras pārziņā ir visa nodokļu politika, par maznodrošinātajiem un trūcīgajiem iedzīvotājiem nav nekādas daļas,” saka LPS priekšsēdētājs Andris Jaunsleinis.
Finanšu ministra kandidāts izvairīgs
Saeimas deputāts, Budžeta un finanšu komisijas priekšsēdētājs un “Vienotības” izvirzītais kandidāts finanšu ministra amatam Jānis Reirs LPS priekšlikumu vērtē izvairīgi. “Finanšu ministrijas iebildumos pret sociālās atbildības principa ievērošanu akcīzes nodokļa vai azartspēļu nodokļu gatavotājiem es saskatu savu loģiku. Bet pagaidām es nevaru pateikt, kāds varētu būt risinājums. Par to mums būs vēl jāspriež,” saka Jānis Reirs.