Prasa “Rīgas satiksmes” audita publiskošanu 3
Pēc pāris dienām beidzas termiņš, līdz kuram Rīgas mēram Nilam Ušakovam ir jāsniedz rakstveida paskaidrojumi VARAM.
Publisko izdevumu un revīzijas komisija otrdien lūdza Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM) izvērtēt, cik pamatoti par slepenu ir padarīts starptautiskās auditoru kompānijas “Ernst & Young Baltic” sagatavotais neatkarīgā biznesa pārbaudes ziņojums par situāciju pašvaldības uzņēmumā “Rīgas satiksme” (“RS”).
Nepiepildījās komisijas deputātu cerības par tā saturu plašāku informāciju iegūt no VARAM pārstāvjiem, kuri ir iepazinušies ar šo dokumentu, lai vērtētu Rīgas domes priekšsēdētāja Nila Ušakova (“Saskaņa”) darbības likumību.
Publisko izdevumu un revīzijas komisija bija lūgusi Rīgas domei un “RS” šā ziņojuma kopiju. No domes priekšsēdētāja N. Ušakova vēstules “RS” komisija ir secinājusi, ka mērs ir lūdzis pašvaldības uzņēmumam “RS” nodrošināt šā uzdevuma izpildi, bet “RS” atbildējusi, ka nav tiesīga ziņojumu izsniegt, sēdē informēja komisijas priekšsēdētājs Kaspars Ģirģens (“KPV LV”).
Audita ziņojuma saturu nav tiesīgi izpaust arī VARAM pārstāvji, kuri ar to iepazinās klātienē, apmeklējot uzņēmumu. VARAM rīcībā nav šā dokumenta, bet ministrijas pārstāvji, kuriem bija iespēja to lasīt, ir parakstījušies, ka šo informāciju neizpaudīs, sēdē pastāstīja VARAM Pašvaldību departamenta vadītājs Aivars Mičuls.
Savukārt “RS” pagaidu valdes priekšsēdētājs Ernests Saulītis aicināja izvairīties no sabiedrības maldināšanas, norādot, ka ierobežotas pieejamības statusu šim dokumentam ir noteikusi pati auditorkompānija “Ernst & Young”. Tas nozīmē, ka ar to var iepazīties tikai uzņēmuma darbinieki, kā arī VARAM, ievērojot iepriekšminētos nosacījumus. Šis dokuments ir pieejams arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB).
Komisijas sēdē VARAM pārstāvis A. Mičuls tikai vēlreiz atgādināja ministrijas secinājumus pēc veiktās pārbaudes par Rīgas mēra darbības likumību šā sasaukuma laikā pēc 2017. gada pašvaldību vēlēšanām. Ministrijai ar Rīgas domes vadību šogad arī notikusi intensīva sarakste, uzdodot jautājumus, pieprasot paskaidrojumus un pārskatus.
Dokumentu apjoms varētu būt ap 6000 lappuses, lēsa A. Mičuls. Varbūtējie likuma pārkāpumi galvenokārt saistīti ar to, ka N. Ušakovs kā “RS” kapitāla daļu turētāja pārstāvis, iespējams, nav nodrošinājis pietiekamu uzņēmuma pārraudzību, tādējādi uzņēmumam varētu būt radušies ievērojami finanšu zaudējumi.
Rīgas mērs, iespējams, ir pārkāpis arī likumu “Par pašvaldībām”, neizsniedzot ministrijai pieprasīto informāciju – tajā skaitā auditorkompānijas ziņojuma kopiju.
A. Mičuls atgādināja, ka vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (“AP”) 21. martā ir pieprasījis N. Ušakovam rakstveida paskaidrojumus, kurus Rīgas mēram ir jāsniedz septiņu dienu laikā kopš pieprasījuma saņemšanas. Izvērtējot šos paskaidrojumus, ministrs lems par turpmāko rīcību – viņam ir tiesības ar motivētu rīkojumu atstādināt pašvaldības vadītāju no amata pienākumu pildīšanas.
Ministrs var arī iesniegt valdībā likumprojektu par pašvaldības domes atlaišanu, tad galīgo lēmumu ir jāpieņem Saeimai. Domes atlaišanu VARAM var rosināt, ja tā atkārtoti nepilda vai pārkāpj Satversmi, likumus, valdības noteikumus vai tiesas spriedumus. Taču J. Pūce iepriekš teica, ka viņam nav juridiska pamata tā rīkoties.
Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde noritēja emocionālā gaisotnē. Juta Strīķe (JKP) un Iveta Benhena-Bēkena (“KPV LV”) dažbrīd no K. Ģirģena pārņēma sēdes vadību un ar uzbrūkošiem jautājumiem centās izvaicāt uzaicinātos. J. Strīķe arī uzskata, ka rīcība ar pašvaldības mantu nevar būt komercnoslēpums. Tāpat deputāte sagaida no VARAM pārstāvjiem atbildi, vai ar Rīgas mēra iespējamo atstādināšanu būs pietiekami, lai atrisinātu problēmas Rīgas domē.