Savulaik Vidrižu piensaimnieks Jānis Lūsis (no labās) taisnību meklēja arī Briselē, kur kopā ar citiem zemniekiem prasīja lielāku cenu par pienu. Tagad kopā ar dēlu Kārli viņš savu piena govju ganāmpulku pārvērš par gaļas govīm un raksta vēstules amatpersonām, prasot taisnīgāku samaksu par saražoto.
Savulaik Vidrižu piensaimnieks Jānis Lūsis (no labās) taisnību meklēja arī Briselē, kur kopā ar citiem zemniekiem prasīja lielāku cenu par pienu. Tagad kopā ar dēlu Kārli viņš savu piena govju ganāmpulku pārvērš par gaļas govīm un raksta vēstules amatpersonām, prasot taisnīgāku samaksu par saražoto.
Foto – Gundega Skagale

Prasa noteikt minimālo piena iepirkuma cenu 21

Vidrižu pagasta zemnieks Jānis Lūsis, nespēdams izturēt netaisnību piena cenas sadalē, ķēries pie protesta vēstuļu rakstīšanas. Top vēstule Valsts prezidentam, premjeram, Saeimas priekšsēdētājai un Zaļo un zemnieku savienībai. Zemkopības ministram gan ne, jo “tam jau neesot jēgas rakstīt”.

Reklāma
Reklāma

Jāsaņem vismaz 40% no plaukta cenas

Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Lasīt citas ziņas

Vidzemes piensaimnieks aicina valsti iejaukties piena ražotāju, pārstrādātāju un tirgotāju attiecībās, nosakot, ka piena ražotājam no piena gala cenas jāsaņem vismaz 40%, nevis 18% kā tagad. “Piena ražotāji nolikti situācijā, ka jāstāv pie baznīcas vārtiem ar cepuri rokās. Mēs to cepuri varam aizmest projām, lai tik mums samaksā par produkciju. Graudu audzētāji, ja kaut kas neapmierina, var meklēt citu pircēju pat pusgadu, arī gaļas liellopu audzētājs var savu lopiņu mazliet ilgāk paturēt pļavā vai kūtī, bet piena ražotājs jaunu pircēju divu trīs stundu laikā atrast nevar. Ja vakar izslaucu, līdz šodienas pusdienai piens ir jāatdod pārstrādātājam. Tāpēc valstij ir jāiejaucas un jānosaka minimālā piena iepirkuma cena. Tā nav biznesa ierobežošana, tā ir pamatnācijas aizstāvēšana. Ja iznīdēs laukus, latvieši iznīks paši. Pirmais, kas sāka samazināt piena iepirkuma cenas, bija “Food Union” un visi pārējie pakaļ,” spriež zemnieks.

Zemnieku saimniecība “Dārziņi”, kurā Jānis saimnieko kopā ar dēlu Kārli, martā par piena litru saņēma 19,5 centus, tas ir gandrīz par diviem centiem mazāk nekā vidējā piena iepirkuma cena Latvijā. Saimniecībā slauc 30 Hol­šteinas sarkanraibās šķirnes govis un pienu realizē vietējam kooperatīvam “Pienene KT”. Jau sešus mēnešus, tas ir, kopš pērnā gada septembra, Jānis un Kārlis savas piena govis sēklo ar gaļas šķirnes buļļu biomateriālu. Saimniecība mērķtiecīgi maina profilu – piena ražošanas vietā pievēršas gaļas ražošanai.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Ir jāmeklē risinājums, ilgi ar šādu piena cenu nevar dzīvot. Darbs piena ražošanā nelielās saimniecībās ir neadekvāts. Mums ir tikai viena darba diena, kas sākas 1. janvārī plkst. 4 un beidzas 31. decembrī plkst. 18. To ir grūti izturēt. Ja par pienu būtu atbilstoša samaksa, varētu paņemt palīgus. Tā kā paši sev algu nemaksājam un strādājam par brīvu, tad saimniecība vēl turas virs ūdens,” uzsver Jānis.

Piena govis tiks slauktas tikmēr, kamēr sāks atnesties Limuzīnas šķirnes krustojumi, tas ir, divus gadus vismaz. Šāds saimniekošanas modelis ļauj ar piena naudu, lai arī mazu, sagaidīt pirmos ienākumus par gaļas bullīšu realizēšanu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.