Prasa ierobežot pesticīdu lietošanu 16
Vides organizācijas Latvijas iedzīvotājus aicina parakstīties par glifosātu lietošanas aizliegumu un pesticīdu apstiprināšanas procesa reformu.
Glifosāts ir aktīvā viela daudzos populāros nezāļu apkarošanas līdzekļos, no kuriem vairāk zināmais ir tā sauktais raundaps (firmas “Monsanto” ražotais pesticīds ar nosaukumu “Roundup”). Glifosātu saturošos herbicīdus plaši izmanto gan lauksaimnieki, gan arī mazdārziņu īpašnieki, taču pastāv pamatotas aizdomas, ka to nepareiza lietošana veicina ļaundabīgo audzēju attīstību.
Latvijā atļauto augu aizsardzības līdzekļu sarakstā šobrīd ir reģistrēti 28 preparāti, kas satur glifosātu. No tiem deviņu iegādei un lietošanai nav nepieciešama īpaša atļauja, proti, tos var nopirkt jebkurš.
Oficiālās pārbaudēs pārkāpumus nekonstatē
Augu aizsardzības līdzekļu izmantošanu Latvijā kontrolē Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD), kurš pēdējos gados nav konstatējis, ka lauksaimnieki pārkāptu glifosāta lietošanas noteikumus.
Ražas novākšanas laikā pērn VAAD speciālisti paņēmuši 151 graudaugu un rapša paraugus dažādās Latvijas saimniecībās, lai pārbaudītu, vai glifosāts nepārsniedz maksimāli pieļaujamās normas. Nav izdevies atrast paraugu, kurā būtu pārsniegts glifosāta maksimāli pieļaujamais atliekvielu līmenis. Arī aizpērn šādas analīzes veiktas 150 sēklu paraugos. Tad vienā paraugā glifosāta atliekvielas konstatētas vairāk, nekā pieļaujams. Pēc pārbaudes saimniecībā atklāts, ka lauka apstrādes laikā nav ievērots preparāta marķējumā noteiktās prasības. Šī saimniecība administratīvi sodīta.
Lauksaimniekus uzmana VAAD, bet mazdārziņu īpašnieki pesticīdus var lietot faktiski nekontrolēti. Mazdārziņu īpašniekus VAAD kontrolē tikai tad, ja ir saņemtas kaimiņu sūdzības. Sabiedrība Latvijā ir aktīva, seko līdzi augu aizsardzības līdzekļu lietojumam, taču sūdzību pamatā lielākoties ir kaimiņu attiecības vai vienkārši nepatika pret augu aizsardzības līdzekļiem.
Mums katram būtu jāatceras, ka vides un veselības sargāšana būtu jāsāk ar sevi. Varbūt, pirms izmantosim pierastās nezāļu indes, izlasīsim marķējumā uzrakstīto – tur norādīts, kādos apstākļos un cik lielās devās preparātu atļauts lietot. Un tas nekas, ja jūs to reiz jau esat darījuši. Augu aizsardzības līdzekļu pārvērtēšanas process notiek visu laiku. Produkts tiek reģistrēts uz desmit gadiem, pēc tam jāveic atkārtota reģistrācija, iekļaujot atkārtotu izvērtēšanu. Pesticīdu izmantošanas noteikumi kļūst arvien stingrāki.