Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore Ināra Pētersone (no kreisās), finanšu ministres biroja vadītājs Ringolds Beinarovičs un finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola tikšanās laikā.
Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore Ināra Pētersone (no kreisās), finanšu ministres biroja vadītājs Ringolds Beinarovičs un finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola tikšanās laikā.
Foto – LETA

Finanšu ministre prasa atbrīvoties no negodīgajiem VID darbiniekiem 15

Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola uzdevusi Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektorei Inārai Pētersonei divās nedēļās izdomāt, kā atbrīvoties no VID Finanšu policijas pārvaldes amatpersonām, kuras tiek turētas aizdomās par kukuļņemšanu un piedalīšanos nelegāli iegūtās naudas atmazgāšanā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

“Nav pieļaujams, ka pār VID krīt šī aizdomu ēna. Gribam redzēt godīgi strādājošu valsts iestādi, tāpēc ir steidzami jārīkojas, lai iespējami ātrāk atbrīvotos no negodīgām amatpersonām. Ja nerīkosimies, tad sabiedrībai un nodokļu maksātājiem zudīs uzticība VID darbam, dienesta reputācija tiks neglābjami sagrauta,” vakar pēc sarunas ar VID vadītāju žurnālistiem sacīja finanšu ministre. No VID vadītājas tiek gaidīts arī saraksts ar amatpersonām, par kurām būs savākti neapgāžami pierādījumi par viņu iesaistīšanos noziedzīgā darbībā.

Ināra Pētersone vēl neatklāja, cik amatpersonu varētu būt šajā sarakstā. Pašlaik pavisam tiekot vērtēta 171 amatpersonas darbība.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā zināms, tracis par VID amatpersonu, galvenokārt Finanšu policijas pārvaldē strādājošo, iespējamo iesaistīšanos kukuļņemšanā un nelegāli iegūtās naudas atmazgāšanā izcēlās pēc Latvijas TV raidījuma “De facto”, kura veidotāji, izpētījuši 101 amatpersonas ienākumu deklarācijas, atklāja sabiedrībai satraucošas ziņas. Aptuveni piektdaļai ir prāvi skaidras naudas uzkrājumi, ik gadu no radiem saņemti naudas dāvinājumi, lielos apmēros izsniegti aizdevumi, piedevām vēl atkarība no azartspēlēm. No tā var secināt – ja žurnālisti neko nebūtu cēluši gaismā, viss būtu vislabākajā kārtībā un ne Finanšu ministrijā, ne VID nevienam nebūtu jāuztraucas. Vienīgi sabiedrībā nenorimtu baumas, ka Finanšu policijā strādājošie ir uz vienu roku ar nodokļu nemaksātājiem, pievienotās vērtības nodokļa shēmotājiem un nelegāli iegūtās naudas atmazgātājiem.

Pēc šī raidījuma VID iekšienē veiktā izmeklēšana apstiprināja, ka 9 Finanšu policijas pārvaldes amatpersonas skaidrā naudā ir uzkrājušas 10 000 eiro, bet viena amatpersona uzkrājusi 71 000 eiro. Bezskaidras naudas uzkrājumi virs 10 000 eiro ir 11 amatpersonām, bet viena amatpersona spējusi uzkrāt 97 476 eiro. Savukārt 11 amatpersonām nauda – no 430 līdz 7000 eiro apmērā – uzdāvinājuši viņu ģimeņu piederīgie vai radi. Tāpat prāvas summas amatpersonas saņēmušas mantojumā.

Tā kā šo Finanšu policijas pārvaldes amatpersonu atalgojums pirms nodokļu nomaksas svārstās no 800 līdz 1000 eiro, ir aizdomas, ka tik prāvas summas varētu būt iegūtas negodīgā veidā.

Paužot apņēmību divās nedēļās tikt skaidrībā, Ināra Pētersone atzina, ka valsts pārvaldē strādājošo atbrīvošana no darba būs diezgan sarežģīta. Līdzšinējā pieredze liecina, ka atbrīvotie, nolīgstot izveicīgus advokātus, bieži tiesā panāk gan atjaunošanu amatā, gan prāvas naudas kompensācijas par it kā nelikumīgu atbrīvošanu.

VID vadītāja tāpat atzina – lai atbrīvotu no darba kādu pašlaik aizdomās turēto amatpersonu, arī savākt pierādījumus nebūšot tik viegli tāpēc, ka dienestā strādājošie smalki pārzina gan likumus, gan savas tiesības, gan VID ikdienas darba apstākļus. Pieķert kādu varot būt sarežģīti arī tāpēc, ka valstī trūkst prasmīgu ekonomisko noziegumu izmeklētāju. Vienlaikus viņa gan apstiprināja apņēmību darīt visu, lai visdrīzākajā laikā VID sāktu pašattīrīties no negodīgiem darbiniekiem.

Finanšu ministre apliecināja, ka ministrija no savas puses sniegšot VID visu nepieciešamo atbalstu, amatpersonu saukšanā pie atbildības iedarbinot tiesu varu, Ģenerālprokuratūru, Latvijas zvērinātu notāru padomi, citas valsts pārvaldes iestādes.

Reklāma
Reklāma

Kā tas viņai izdosies, to redzēsim pēc kāda laika, ņemot vērā, ka finanšu ministres amatā Dana Reizniece-Ozola ir tikai dažas dienas. VID apkopotās ziņas gan liecina, ka laikposmā no 2010. līdz 2013. gadam par kriminālvajāšanas uzsākšanai prokuratūrā un tiesā nodotajām lietām no 271 personas tikai divas saņēmušas reālu cietumsodu, 68 personu lietas joprojām atrodas prokuratūrā vai tiesā, 53 attaisnotas, jo nav atklātas noziedzīgos nodarījumos. Tādējādi var iznākt, ka arī par VID amatpersonām iesniegtās lietas iestrēgst prokuratūrā un tiesā vai atklāsies, ka apsūdzētās personas nemaz nav vainojamas noziegumos, tāpēc nekad netiks sodītas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.