Foto – REUTERS/LETA

Prasa aktivizēt izmeklēšanu nogalinātās žurnālistes lietā 0

Daudzi Eiropas valstu politiķi un Eiroparlamenta deputāti pieprasījuši Maltas valdībai aktivizēt izmeklēšanu žurnālistes Dafnes Galicijas slepkavības lietā. Žurnāliste savos pētījumos bija atklājusi vir­kni koruptīvu darījumu, kuros bijušas iejauktas Maltas amatpersonas. Pērn oktobrī viņa tika uzspridzināta automobilī netālu savas mājas Valletas tuvumā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Dafne Galicija atainoja tā dēvēto Panamas dokumentu skandālu, kurā bija iejaukti arī divi Maltas valdības ministri. Izdevums “Politico” bija iekļāvis žurnālisti Dafni Galiciju starp 28 personām, kuru darbība maina eiropiešu dzīvi, bet drosmīgās sievietes un trīs bērnu mātes mūžu aprāva bumbas sprādziens. “Galicija drosmīgi devās uzbrukumā pret Maltā pieņemto darījumu aizklātumu un amatpersonu koruptīvajām saitēm,” atzīmē “Politico”. Maltas premjerministrs Džozefs Muskats, kuru līdz ar citām amatpersonām bieži kritizēja Galicija, paziņojis, ka “notikušais ir nepieņemams”, un nosodījis “barbarisko uzbrukumu žurnālistei un izteikšanās brīvībai mūsu valstī”.

Kopš žurnālistes slepkavības pagājis pusgads, taču izmeklēšana nevirzās uz priekšu. Virkne Eiropas valstu politiķu pieprasījuši Maltas tiesībsargājošām iestādēm paplašināt izmeklēšanu Dafnes Galicijas slepkavības lietā, lai atrastu personas, kam bijusi motivācija apklusināt žurnālisti, kas vērsās pret korupciju. Gandrīz 20 starptautiskie mediji, tajā skaitā laikraksti “The New York Times”, “Le Monde”, “Südduetsche Zeitung” un “The Guardian”, sadarbojas kopējā projektā, lai turpinātu drosmīgās Maltas žurnālistes pētījumus un pārraudzītu viņas slepkavības izmeklēšanu. Vērtējot Dafnes Galicijas slepkavību kā šausminošu, Eiropas Padomes cilvēktiesību komisāre Dunja Mijatoviča intervijā izdevumam “EUobserver” atzina: “Sešus mēnešus pēc viņas nogalināšanas Maltas varas iestādes nav panākušas nekādu reālu progresu, lai atklātu nozieguma organizētājus.” Eiroparlamenta deputāte no Portugāles Ana Gomesa, kura vadīja EP delegāciju likuma varas pārraudzībai Maltā pēc Galicijas slepkavības 16. oktobrī, publiskojusi aicinājumu Maltas policijas priekšniekam Lorensam Kutadžaram aktivizēt to personu meklēšanu, kam bija motivācija apklusināt žurnālisti.

CITI ŠOBRĪD LASA

53 gadus vecās žurnālistes dēls, kurš arī darbojas pētnieciskajā žurnālistikā, pēc mātes nāves pārmeta Maltas valdībai, ka tās vadībā valstī uzplaukusi “nesodāmības kultūra”. “Mana māte tika noslepkavota, jo nostājās starp likuma varu un tiem, kas mēģināja to pārkāpt,” sociālajā tīklā “Facebook” paziņoja žurnālistes dēls Metjū Galicija, kurš drošības apsvērumu dēļ uzturas ārzemēs.

Šobrīd ir aizturēti trīs cilvēki, kas apsūdzēti spridzekļa ievietošanā un aktivizēšanā žurnālistes automobilī. Aizdomās turētie savu vainu neatzīst, un policija turpina meklēt slepkavības pasūtītājus. Nogalinātās žurnālistes dzīvesbiedrs uzskata, ka ietekmīgas personas, kam ir sakari Maltas valdībā, kavē policijas izmeklēšanu. Asu kritiku izpelnījies arī Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers, kura tuvās attiecības ar Maltas premjerministru Džozefu Muskatu dodot viņa valstij nesodāmības sajūtu. Eiroparlamenta deputāte no Nīderlandes Sofija Velda paziņojusi, ka Maltas žurnālistes slepkavības lieta varētu tikt atkārtoti izskatīta Eiroparlamentā, ja Maltas valdība neapliecinās apņēmību tās pienācīgā izmeklēšanā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.