Praktiski padomi vīrusu atvairīšanai – līdzekļi, augi un brīnumprodukti 1
Patlaban ir pats grūtākais periods – cilvēka organisma resursi ziemā ir iztērēti, bet pavasaris vēl nav paguvis uzlādēt tukšās baterijas.
Nav vērts cerēt tikai uz aptiekas tablešu brīnumaino iedarbību. Sevi pasargāt un stiprināt imunitāti var arī saviem spēkiem, izmantojot dabas resursus.
Padomus, kā pašiem sevi pasargāt no vīrusa, dod kosmētiķe, ārstniecības augu un biškopības jomas pārzinātāji.
Kā pagatavot dezinfekcijas līdzekli?
Vīrusu uzvaras gājiena laikā lielākais deficīts ir dezinfekcijas līdzekļi. Kosmētiķe Sarmīte Kauliņa no Lielvārdes savai ģimenei un draugiem gatavo dezinfekcijas līdzekļus un māca arī citiem, kā tos pagatavot mājas apstākļos.
Šis līdzeklis derēs gan roku, gan virsmu dezinficēšani.
Gādā izejvielas
Dezinfekcijas līdzekļa pagatavošanai vajag 60 grādu stipru alkoholu, ēteriskās eļļas, glicerīnu vai pārtikā lietojamu eļļu un trauciņu ar izsmidzinātāju (var nopirkt jaunu vai izmantot kādu izlietoto).
Līdzekļa pagatavošanai der gan medicīniskais spirts, gan veikalos nopērkamais un paredzēts uzlējumiem.
Degvīns un citi ap 40° stiprie alkoholi ārīgai dezinfekcijai ir par vājiem.
Rīkojas šādi
• Spirtu atšķaida ar destilētu ūdeni, lai tas būtu ap 60 º stiprs.
• Pie 100 ml alkohola kopumā piepilina ap 30 pilienu dažādu ēterisko eļļu. Pievieno pa 8 pilieniem eikalipta un krustnagliņu eļļu. Atlikušo skaitu pilienu piepilina pēc izvēles un tādas, kādas ir nopērkamas. Piemēram, var piepilināt pa pāris pilieniem no priežu, kadiķogu, tējaskoka, citrusu eļļas. Tām visām piemīt antibakteriāla iedarbība.
• Šķidrumam pievieno ap 5 ml (aptuveni pustējkaroti) augu glicerīna (der arī cits aptiekās nopērkamais) vai eļļas (derēs rapšu, saulespuķu vai cita no virtuves krājumiem). Tas mazinās sausuma sajūtu rokām un aizsargās ādu no spirta ietekmes.
Ja gatavo līdzekli virsmu dezinficēšanai, tad glicerīnu vai eļļu nepievieno.
• Šķidrumu ielej pudelē ar izsmidzināmo uzgali. Jo smalkāka būs migliņa, jo labāk. Pirms lietošanas šķidrumu sakrata. Kad tas uzsmidzināts uz rokām, iemasē plaukstās.
Ar ēteriskajām eļļām bagātais līdzeklis būs par stipru bērniem un grūtniecēm (viņiem gatavo tikai no spirta, ūdens un glicerīna).
Roku dezinfekcijai var izmantot arī dažādu augu uzlējumus ar spirtu.
Kuri augi palīdz pret vīrusiem?
Dabā ir daudz augu, kuri stiprina imunitāti un ārstē dažādas plaušu un bronhu slimības (bīstamākā jaunā vīrusa COVID-19 blakne).
Zāļzinis Jānis Ulmis no Limbažiem profilaksei lieto pašgatavotus dažādu zāļu pulverīšus. Tiem, kam ārstniecības augu krājumu nav, viņš iesaka, ko jau var ievākt dabā.
Turklāt augu vākšana un rosīšanās svaigā gaisā arī palīdz stiprināt veselību un imunitāti. “Vācot augus dabā, es arī sekmīgi pašizolējos,” savu izdzīvošanas pieredzi pandēmijas laikam iesaka zāļzinis.
Meklē augus
Ir augi, kuru sastāvā ir dabīgais aspirīns, piemēram, baltajam vītolam. Tā mizu ieteicams vākt un izkaltēt. No tās vāra tēju, kuru var lietot gan profilaksei, gan slimības gadījumā. Drogas tējai lieto pēc garšas, taču nevajag gatavot stipru koncentrātu. Labāk vājāku, bet padzert vairāk.
Bronhu un plaušu slimību profilaksei un ārstēšanai derēs gan lakši (meža ķiploki), gan parastie ķiploki, māllēpju ziediņi, lielās nātres (jau sākot ar dzinumiņiem).
Ļot labs līdzeklis pret saaukstēšanos, vīrusiem un paaugstinātu ķermeņa temperatūru ir tā sauktie aveņu kauli. Mežā salauž aveņu dzinumus un aplej ar 45 grādus siltu ūdeni, nostādina.
Pa šķipsniņai tējām var pievienot arī purva vaivariņus, taču tos nedrīkst pārdozēt, jo var reibt un sāpēt galva. Dažādu elpceļa slimību ārstēšanai palīdz arī sila virši.
Lai augos saglabātos vērtīgās vielas, zāļzinis iesaka tos apliet ar ūdeni, kas nav karstāks par 45 grādiem. Piemēram, vakarā aplej termosā un no rīta dzer. Ja vēlas siltāku, pasilda ūdens peldē.
Gatavo kokteiļus
Atbalsts veselībai ir arī zaļie asni un pumpuri. Visai ģimenei ieteicams ik dienu gatavot tā sauktos zaļos kokteiļus. Sev tīkamāko recepti katrs var izstrādāt pats, taču kokteiļa pamatsastāvā ņem gārsu, nātru, virzu un citu pazīstamu augu dzinumus, diedzējumus.
Papildus pievieno dažādus dārzeņus, augļus, piespiež citrona sulu, var pievienot karoti medus. Jo vairāk izejvielu kokteilī, jo tas vērtīgāks.
Īstas vitamīnu un citu vielu bumbas ir plaukšanai gatavie pumpuri. Tos var vākt un pievienot salātiem, svaigus vai kaltētus lietot tējām. Taču visātrāk un iedarbīgāk ir ēst turpat pie koka vai krūma.
Gardi un veselīgi ir upeņu, lazdu, liepu, kļavu pumpuri. Spēcīgi ir arī bērzu pumpuri, taču dažiem tie var negaršot, jo tiem ir sveķaina piegarša. Iedarbīgi patlaban ir priežu, papeļu, apšu pumpuri.
Tējām var pievienot arī ķimeņu sēklas, kas atrodamas katrā virtuvē. Veselību stiprinās jaunās meža zemeņu lapiņas un lakači. Veidojot kokteiļus un gatavojot tējas, galvenā devīze ir – daudzveidība.
Kā lietot bišu radītos brīnumlīdzekļus?
“Viss, ko gatavojušas bites, ir cilvēkam noderīgs un ārstniecisks. Patlaban šos produktus vajadzētu lietot īpaši cītīgi,” skaidro Latvijas Biškopības biedrības pētniece Ineta Eglīte.
Viņa pati lieto gan zāļu tējas ar medu, gan ziedputekšņus, gan bišu maizi. Kā sevišķi iedarbīgus un vērtīgus speciāliste iesaka dažādus preparātus, kuru sastāvā ir propoliss vai bišu māšu peru pieniņš. Turklāt Ineta cenšas labi izgulēties, jo miegs ir viens no čaklākajiem imunitātes stiprinātājiem.
Lieto propolisu
Viens no labākajiem līdzekļiem imunitātes stiprināšanai ir propoliss. Tā ir brūngana, sveķiem līdzīga masa, kuru bites rada, lai savā mājoklī nodrošinātu tik sterilu vidi, kuru mēdz pielīdzināt operāciju zālei. Vienkāršākais šā vīrusu un baciļu kāvēja lietošanas veids ir košļāšana.
Brūnganos propolisa gabaliņus var nopirkt biškopības preču veikalos. Ja ir savas bites, to vienkārši nokasa no medus rāmīšiem, bišu ligzdas telpas malām.
Siekalu un siltuma ietekmē šie gabaliņi drīz kļūst līdzīgi košļājamajai gumijai. Propolisu kādu laiciņu pakošļā, tad izspļauj un ņem atkal jaunu. Ja gadās kādu kriksi norīt, nav nekāda vaina.
Sevišķi propolisa skaidiņas der paņemt mutē, izejot no mājas. Deguna gļotādu no baciļu un vīrusu uzlidojuma pasargās propolisa šķīdums eļļā.
Savukārt imunitātes stiprināšanai derēs propolisa šķīdums spirtā. To ērti lietot, uzpilinot uz cukurgrauda. Pieaugušajiem deva ap 20 pilienu, bērniem līdz 10 pilieniem (nelielā spirta deva nekādu ļaunumu nenodarīs).
Profilaktiski lieto reizi dienā, slimības gadījumā – divas reizes dienā. Tie, kam ir drava, šķīdumus spirtā vai eļļā var gatavot paši, taču tas jādara savlaikus, jo process notiek ilgstoši – vismaz vairākas nedēļas.
Preparātus jāsāk lietot pēc iespējas agrāk, tāpēc tagad jāiegādājas jau pagatavotie. Speciāliste iesaka – arī izvēloties dažādus sprejus un citus līdzekļus iesnu, kakla sāpju un citu simptomu ārstēšanai, meklēt tādus, kuru sastāvā ir propoliss.
Propolisa lietošana palīdzēs tikt galā arī ar parastām iesnām un kakla sāpēm. Ja mutes un deguna gļotāda būs mitra, slimību ierosinātājiem būs grūtāk pieķerties.
Stiprina organismu
Sevišķi iedarbīgi ir tādi produkti kā bišu maize un bišu māšu peru pieniņš. Bišu vāktos ziedputekšņus vai gatavoto bišu maizi ieteicams lietot pa ēdamkarotei dienā. Šos produktus katru gadu būtu ieteicams lietot profilaktiski kursu veidos – rudenī un pavasarī kādas divas nedēļas.
Turklāt no bišu maizes parasti nav alerģisku reakciju. Ja bites medu sanes daudz (biteniekiem normālos ražas gados pat grūti visu realizēt), tad maizi un peru pieniņu var ievākt nelielos daudzumos un zināmos laikos. Tāpēc tie var kļūt arī par deficītu.
Sevišķi darbietilpīgs un sarežģīts process ir bišu māšu peru pieniņa ieguve. Šim produktam mēdz piedēvēt teju brīnumlīdzekļa spējas. Populārākā forma ir kapsulās (var nopirkt aptiekās).
Taču tad tas jau izgājis zināmu apstrādi. Visvērtīgākais ir saldētais bišu māšu peru pieniņš, ko piedāvā tikai daži biškopji. Šo līdzekli nelielos daudzumos var sagatavot arī mazas dravas saimnieks, kad bites sāks veidot māšu kanniņas.
Karantīnas laikā biškopības produktus ieteicams meklēt, sazinoties ar tuvumā esošo dravnieku (ja tirdziņi nedarbojas un biškopības preču veikali slēgti).