Praktiski padomi par līmēm mājsaimniecībā! Atsevišķiem materiāliem izmanto specializētas līmes, jo universālās var materiālu sabojāt 0
Neatkarīgi no materiāliem katram var atrast atbilstīgus stiprināšanas elementus vai citus risinājumus. Nejauši saplīsušu priekšmetu, atdalījušās apavu zoles un citu ikdienā nepieciešamo sabojāto mantu labošana raizes nesagādā ar piemērotu līmi.
Novērtē un sagatavo virsmu
Izvēloties piemērotu līmi, jāņem vērā ne tikai materiālu veids, sastāvs, ķīmiskās īpašības un virsmas izmērs, bet arī to saskarsme ar mitrumu, karstumu, UV stariem un dažādām ķīmiskajām vielām, tajā skaitā eļļu un degvielu. Jānovērtē savienojuma vietai atbilstīgās īpašības, piemēram, mitrumizturība, elastība, triecienizturība, kas tiek norādītas uz līmes iepakojuma.
Virsmai pirms līmes uzklāšanas jābūt sausai, attaukotai un attīrītai no putekļiem. Lakotas virsmas ieteicams noslīpēt ar smalka raupjuma smilšpapīru, lai uzlabotu līmes saķeri.
Ātras iedarbības līmes
Ciānakrilāta jeb tautā sauktā superlīme, reaģējot ar mitrumu uz virsmas un gaisā, ātri salīmē noklāto virsmu. Ar nelielu līmes daudzumu var savienot lielāko daļu materiālu, kas nav pakļauti lielai slodzei, piemēram, keramiku, kartonu, gumiju, ādu, koku.
Ātrās žūšanas un sacietēšanas dēļ nav ieteicams ciānakrilāta līmi izmantot nopietnu plaisu un lielu plakņu savstarpējai savienošanai. Šķidrāka šī līme piemērota gludu virsmu līmēšanai, bet biezāka gelveida līme piepilda nelīdzenu materiālu poras. Tā nenopil no virsmas, ir piemērota lietošanai vertikālās un grūti piekļūstamās vietās. Līmes veidu norāda uz iepakojuma.
Tomēr jāņem vērā, ka ciānakrilāta līmes, kuru sastāvā izmantoti šķīdinātāji, var izmainīt atsevišķu plastmasu ķīmisko sastāvu, padarot tās mīkstas, nesalīmējot virsmas. Uz līmes iepakojuma ierobežotu līmēšanu norāda ar zvaigznīti pie materiāla nosaukuma (plastmasa*). Lielākā daļa ciānakrilāta līmes nav piemērota polietilēna, polipropilēna un citu mīksto plastmasu līmēšanai.
Atvērtu līmes iepakojumu uzglabā vēsā un tumšā vietā. Kārbiņā ieliktu tūbiņu var uzglabāt ledusskapī, palēninot aktīvo vielu izgarošanu.
Strādājot ar ciānakrilāta līmi, ieteicams lietot cimdus, elpceļu aizsargmasku un brilles.
PVA un galdniecības līme
PVA (polivinilacetāta) līme paredzēta porainu materiālu – papīra, kartona, saplākšņa, kokšķiedru plākšņu, tekstila, ādas, koka – un citu materiālu savstarpējai savienošanai un līmēšanai. PVA līmes noturību pret mitrumu un piemērotākos lietošanas apstākļus norāda ar D (durability) klasi. Neatbilstīgas PVA līmes izmantošana āra apstākļos pasliktina līmēto virsmu un savienojumu noturību.
Līmēšanas laikā no spraugām izspiesto līmi noslauka ar sausu drānu, pēc tam atlikumu notīra ar nedaudz samitrinātu drānu. Līmes uzklāšanai izmantotos instrumentus iemērc traukā ar siltu ūdeni (šķidru līmi vieglāk nomazgāt).
Kontaktlīmes sastāva pamatā ir šķīdinātāji, kas pēc sacietēšanas nodrošina savienojuma elastību. Izmantojamas lielāko daļu materiālu līmēšanai, to skaitā bojātu grīdas segumu fiksēšanai.
Efektīvai līmēšanai abas virsmas noklāj ar plānu līmes kārtu. Ļauj šķīdinātājiem pāris minūšu izgarot, kas veidos noturīgu savienojumu. Ja virsmas savieno uzreiz pēc līmes uzklāšanas, tiek samazināta noturība.
Divkomponentu epoksīdlīmi aktivizē, kad saistvielas tiek sajauktas ar cietinātāju. Pieejamas līmes, kuru sastāvdaļas dozē no divām atsevišķam tūbiņām – attiecību noteikšanai ieteicams izmantot digitālus virtuves svarus, jo nepareizi sajaukta līme nesacietēs vai arī sacietēs pirms iestrādes uz virsmas. Ērtākai dozēšanai izmanto līmi ar iestrādātu dozatoru – izspiežot vajadzīgo daudzumu, vielas tiek dozētas pareizā attiecībā. Līmi sajauc nelielā trauciņā ērtākai uzklāšanai.
Epoksīdlīmes atšķiras ar to iestrādes laiku. Grūti piekļūstamās vietās ieteicams izvēlēties līmi ar nedaudz ilgāku iestrādes laiku, piemēram, 3,5 minūtes, lai virsmas varētu manevrēt precīzāk bez steigas.
Epoksīdlīmes izstrādātas dažādu materiālu un lielāku virsmu stiprināšanai, tāpēc atšķiras to sastāvs. Plastmasas līmi izmanto lielāku plaisu un bojājumu aizpildīšanai, kas aptur plaisas tālāku virzību, piemēram, automašīnas buferī. Ļoti bojātas plastmasas detaļas papildus jānostiprina ar speciālām skavām, kuras uzkarsētas iestrādā uz bojātās vietas.
Līdzīgi darbojas divkomponentu epoksīdtepe, kuras vajadzīgo daudzumu aktivizē, mīcot ar gumijas cimdiem aizsargātām rokām. Pēc sajaukšanas tepe jāizmanto dažās minūtēs.
Zini!
Kancelejas līme bez apzīmējuma un ar D1 apzīmēta PVA līme paredzēta sausu materiālu līmēšanai lietošanai iekštelpās.
D2 klases PVA līmi izmanto, ja materiāli gaisa kondensātam un tiešam mitumam netiek pakļauti bieži un ilgstoši, neietekmējot materiālu mitruma līmeni.
Mitrumizturīga PVA D3 klases līme piemērota, ja materiāli periodiski samirkst un atrodas mitruma ietekmē. Šādu līmi var izmantot āra mēbeļu detaļu līmēšanai, ja tās nav pakļautas tiešai laikapstākļu ietekmei, piemēram, uz nosegtas terases vai balkona.
Ar D4 klases līmi stiprinātu detaļu savienojums ir mitrumuzturīgs, un tās var novietot tiešu laikapstākļu ietekmē, ja līmētais materiāls ir aizsargāts ar atbilstīgu pārklājumu.
Ielāgo!
Ja divkomponentu līme aprīkota ar jaukšanas uzgali (līme nav jāmaisa trauciņā), pirmie 10 cm no taisnā līnijā izspiestas masas nav līmēšanai derīga. Jaukšanas uzgali pēc līmes izmantošanas noņem. Rūpīgi noslauka iepakojuma galu un noslēdz ar aktīvo vielu atdalošu vāciņu.
Specializētās līmes
Atsevišķiem materiāliem izmanto specializētas līmes, jo universālās var materiālu sabojāt. Putuplasta un no tā izgatavotu dekoru, griestu plākšņu, līstu, dekoratīvo apdares rozešu līmēšanai izmanto tam paredzētu līmi, kas pieejama kārtridžos, ko uzklāj ar hermētiķa pistoli vai dažāda tilpuma traukos, ko uzklāj ar otu.
Apavu un ādas labošanai un līmēšanai izmanto speciāli tam paredzētu līmi, kas pēc sacietēšanas saglabā elastību. Nepiemērota līme ir cietāka, tādēļ, apavus regulāri valkājot, līmējuma vieta var atdalīties.
Stikla līme nodrošina saķeri ar dažādiem materiāliem un citām stiklotām virsmām. Tā ir caurspīdīga un cietēšanas laikā nemaina savu formu. Līme neapslēpj plaisas un citus bojājumus.
Vītņu līme izstrādāta vibrācijām pakļautu skrūvju fiksēšanai. Pirms pieskrūvēšanas vītni noklāj ar vēlamās stiprības līmi (vidējas un augstas stiprības). Pirms atskrūvēšanas ar līmi iestrādāto skrūvi karsē, līdz tā sasniedz ražotāja norādīto temperatūru. Skrūvju fiksēšanai nevajadzētu izmantot cita veida līmes, kas var veicināt vītnes bojāšanos un koroziju.
Auduma līme paredzēta dažādu tekstilizstrādājumu līmēšanai, piemēram, dekoratīvu mežģīņu stiprināšanai pie apģērba. Līmēto audumu drīkst mazgāt veļasmašīnā. Pirms līmi uzklāj uz auduma, mazāk redzamā vietā vai uz tāda paša auduma atgriezuma ieteicams pārbaudīt, vai līme nesūcas cauri un nemaina auduma krāsu, vai ir piemērota audumam. Elementi vat atlipt no elastīga auduma.
Izsmidzināmā līme paredzēta auduma, paklāju, automašīnas salona tapsējuma, porolona, papīra izstrādājumu un citu materiālu līmēšanai pie dažādām virsmām, piemēram, koka. Piemērota lielas virsmas vienmērīgai noklāšanai. Katram ražotājam sastāvs nedaudz atšķiras, tāpēc materiālu atbilstību pārbauda līdzekļa etiķetē.
Līmi izsmidzina aptuveni no 20 cm attāluma, bet materiālus savieno 5–15 minūtes pēc līmes uzklāšanas, ja ražotājs neiesaka citādi.
Uzmanību pievērš līmes noturībai – atsevišķām līmēm tā ir neilga, piemēram, šablona nofiksēšanai pirms pārzīmēšanas.
Atsevišķi ražotāji aerosolu aprīko ar regulējamu sprauslu, kas vienmērīgi ļauj uzklāt līmi neatkarīgi no aerosola virzīšanas – horizontāli vai vertikāli. Līmes uzklāšanai nav vajadzīgi citi instrumenti. Virsmas, kuras vēlas pasargāt no līmes, noklāj ar avīzēm vai citiem materiāliem, ko pēc tam nedrīkst dedzināt. Izsmidzināmo līmi lieto tikai ārā vai ventilētās telpās, izmantojot aizsargbrilles, elpceļu aizsargmasku un gumijas cimdus. Nelieto tiešas liesmas tuvumā. Pēc izmantošanas aerosolu apgriež otrādi un izsmidzina sprauslā palikušo līmi, lai novērstu tā nosprostošanos.
Žūšanas laiks atkarīgs no uzklātā līmes daudzuma, līmēšanas laukuma, materiālu īpašībām, gaisa temperatūras, mitruma un citiem apstākļiem. Instrukcijā norāda žūšanas laiku nemainīgā – 20 °C temperatūrā.