Publicitātes foto

Praktiski ieteikumi siltumnīcas izvēlē 0

Šajā pavasarī daudzi dārzu īpašnieki sāk nopietni pārdomāt par racionālu dārza teritorijas izmantošanu, lai izaudzētu savai ģimenei nepieciešamos augļus un dārzeņus. Interese par siltumnīcām ir pieaugusi, tādēļ šajā rakstā vairāk parunāsim par tām, kā arī darbam nepieciešamajiem instrumentiem un dārza tehniku.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Lasīt citas ziņas

Izmaksas bieži vien ir galvenais šķērslis siltumnīcas ierīkošanai, tādēļ jādomā ilgtermiņā, izvēloties drošāku un izturīgāku siltumnīcu. Protams, kārtīgs amatnieks tās karkasu uzbūvēts pats, bet cilvēki, kuri nav tādi meistari, meklē siltumnīcu, kas ir tikai jāuzstāda. Aprēķinot izmaksas, ir jāpadomā arī par instrumentiem, spaiņiem un lejkannām, labiem kapļiem un lāpstām vai dakšām un laistīšanas iekārtām.

Visvieglāk siltumnīcas izvēli ir veikt internetā, tomēr vispirms jāizvērtē ģimenes budžeta iespējas un jānosaka maksimālā summa, ko varat atļauties tērēt. Daudzi interneta veikali, arī interneta veikals 220.lv piedāvā iegādāties preces uz nomaksu, tomēr šī iespēja ir rūpīgi jāapsver un jāizvērtē sava maksātspēja.

Parametri un novietojums

CITI ŠOBRĪD LASA

Siltumnīcas parametri ir svarīgi no praktiskuma viedokļa – pieejamās teritorijas un plānoto augu kultūrām. Vispirms dārzā jāatrod īstā vieta siltumnīcai, tā var būt arī dārza neapstrādātā teritorija, ko vairs nebūs jāpļauj.

Dārzkopji iesaka siltumnīcu uzstādīt aizvējā, raugoties, lai tuvumā neatrastos koki. Stipra vēja laikā koku zari var sabojāt siltumnīcas segumu un karkasu, bet koku lapu uzkrāšanās uz seguma var veicināt pelējuma un ķērpju rašanos.

Tāpat jāpadomā arī par ūdens pieejamību un tā nogādāšanu. Ja dārza tuvumā ir ūdens tilpne, labākais risinājums būs ūdens sūknis, kas atvieglos smago ūdens nēsāšanu ar spaiņiem vai lejkannām. Brīnišķīgs izgudrojums ir automātiskās laistīšanas sistēmas, kas ekonomē ikviena siltumnīcas saimnieka laiku un resursus. Šādas sistēmas uzstādīšana atrisinās arī laika plānošanu, jo katru dienu nebūs jādodas laistīt augus.

Tad jāizmēra brīvās teritorijas platība un jāizvērtē siltumnīcas parametru atbilstība. Nelielai ģimenei pilnīgi pietiks ar 2 – 4 metru garu un 2 – 2,5 metru augstu siltumnīcu, lai izaudzētu tradicionālos kultūraugus. Tomēr tiem, kuri vēlas siltumnīcā audzēt, piemēram, vīnogas, jāizvēlas vismaz 4 metru augsta siltumnīca. Ja izaudzēto plānots pārdot, var padomāt par liekākas un augstākas siltumnīcas iegādi, jo tā ir iespēja audzēt produkciju vairākos stāvos.

Siltumnīcu veidi

Tirgū pieejamas stikla, plēves un polikarbonāta siltumnīcas. Kādas ir to būtiskākās atšķirības?

  • Plēves siltumnīcas iegāde noteikti izmaksās lētāk, tomēr jāpievērš uzmanība plēves biezumam (mikrometros). Plānākai plēvei ar mazāku mikronu skaitu gaisma augiem piekļūs vieglāk, bet, kā zināms, plēve ir neizturīgs materiāls. Lai nākamajā sezonā nevajadzētu iegādāties jaunu plēvi, noteikti pievērsiet uzmanību šim aspektam.
  • Polikarbonāts ir izturīgāks materiāls ar lielāku siltuma noturību un nelaiž cauri ultravioleto starojumu. Polikarbonāta siltumnīcas var uzskatīt arī par ilgtermiņa ieguldījumu, jo tās kalpo daudzus gadus, tādēļ, ka materiāls ir triecienizturīgs. Šāda veida siltumnīcas var izmanot visu gadu, aukstajā sezonā nodrošinot to apkuri.
  • Stikla siltumnīcas labāk vada siltumu, tomēr šis materiāls ir viegli plīstošs, tādēļ jāraugās, lai tuvumā nebūtu koku. Stikls ir salīdzinoši smagāks materiāls, tādēļ šāda veida siltumnīcām nepieciešams izturīgs karkass ar atbalsta elementiem. Viens no šādu siltumnīcu mīnusiem ir tas, ka karstās vasaras dienās audzējamās kultūras var arī apdegt, tādēļ nopietni jāizvērtē vēdināšanas iespējas. Globālajā tīmeklī var redzēt, ka uzņēmīgi cilvēki siltumnīcas izgatavo no pudelēm, tomēr tas varētu būt garš un sarežģīts process, kuram nepieciešama liela uzņēmība.
Reklāma
Reklāma

Siltumnīcu formas var būt arkveida vai trīsstūrveida. Tradicionālajās trīsstūrveida jumta siltumnīcās gaisma neizkliedējas tik vienmērīgi kā arkveida siltumnīcās, līdz ar to var ietekmēt kultūru augšanu. Arkveida siltumnīcās siltums un gaisma izkliedējas vienmērīgāk, nodrošinot augiem labākus apstākļus.

Mini siltumnīcas ir piemērotas mazdārziņu īpašniekiem, lai pašu spēkiem izaudzētu stādus, bet pēc to izstādīšanas dārzā, audzētu nepieciešamās kultūras.

Sagatavošanās siltumnīcas uzstādīšanai

Siltumnīcu uzstādīt vajadzētu uz pilnīgi līdzenas vietas, lai tā būtu stabila un nedeformētos. Ja siltumnīca tiek uzstādīta uz jau iekoptas zemes, nebūs nepieciešams augsni uzlabot, bet uzstādot to zālāja vietā, būs nepieciešams augsni apstrādāt un arī uzlabot. Speciālisti iesaka augsnes apstrādi veikt pirms siltumnīcas uzstādīšanas.

Ja saimniecībā ir piemērota dārza tehnika, piemēram, dārza traktors, lai veiktu zemes apstrādāti un aizvest projām nevajadzīgo, problēmu nebūs. Ja šādu iespēju nav, nākas ņemt talkā tradicionālos dārza instrumentus, tādēļ nepieciešams padomāt par kvalitatīvu instrumentu iegādi.

Lai darbs veiktos raiti, lāpstām, dakšām un kapļiem jābūt kvalitatīviem, ražotiem no izturīgiem materiāliem. Šādos gadījumos būs nepieciešamas arī ķerras, kas atvieglos augsnes un mēslojuma pārvadāšanu.

Interneta veikals 220.lv piedāvā dažāda veida dārza tehniku un siltumnīcas. Ikviens dārza saimnieks atradīs savam dārzam piemērotus instrumentus un dažādu dārza tehniku. Plānojot dārza darbus, neaizmirstiet arī par ģimenes budžeta plānošanu un izvēlieties tieši Jūsu vajadzībām nepieciešamās dārza preces!