Praktiski ieteikumi! Kā saudzīgāk pārstādīt vecu ogu krūmu? 14
Dārzā paredzēta celtniecība vietā, kur aug upenes un jāņogas. Šķirnes labas, ogas gardas, tāpēc negribētos zaudēt lielos krūmus. Kā tos saudzējošāk pārstādīt?Jautā Valdis Saulkrastos.
Jāņogas un upenes ir diezgan dzīvelīgikrūmi. Ja nav pārāk veci, tos var mēģināt pārstādīt. Ja veci, tad labāk pavairot ar spraudeņiem, skaidro stādaudzētāja Janīna Kursīte no stādaudzētavas “Ziediņi”.’
Rok un dala
Pārstādot vecajam krūmam nogriež zemu visus dzinumus – atstāj ap 10 cm garus. Ērtāk vispirms izrakt krūmu un tad apgriezt, lai būtu dzinumi, aiz kuriem saņemt augu un izvilkt no vecās vietas. Izrakto krūmu var arī sadalīt. To, kā labāk darīt, izlemj, apskatot izrakto augu. Jaunajā stādīšanas bedrē sakņu kamolu ievieto dziļāk, nekā tas atradies iepriekš. Apdobi sakņu zonā mulčē ar lapukoku skaidām, šķeldu, neitralizētu kūdru vai kompostu.
Svarīgi, lai nogrieztie dzinumu stumbenīši būtu apbērti un tie varētu apsakņoties.
Šādi atjaunotais krūms būs spēcīgs un nākamgad dos labu pieaugumu. Pārstādot augu, tas būs arī atjaunots. Jau pēc gada varēs novākt pamatīgu ražu.
Augļukoku mulčēšanai neder skujkoku zāģskaidas vai populārā priežu mizu mulča.
Sprauž vai noliec
Ja krūms vecāks par 15 gadiem, nav vērts to pārstādīt, jo tas jau sevi ir atražojis. Ja var ļaut krūmam augt vecajā vietā vēl gadiņu, tad to pavairo ar vienkāršāko metodi – ar noliektņiem. Pavasarī noliec pie zemes pēc iespējas jaunākus zarus, apber ar augsni. Sezonas laikā dzinumi būs apsakņojušies, un būs jauni stādiņi, kas ļaus saglabāt šķirni.
Taču tagad ir īstais laiks, lai pavairotu krūmus ar spraudeņiem. Tos var sagriezt no augoša krūma, taču labi var izmantot zarus, kuri nogriezti vecajam krūmam, to pārstādot. Tā būs papildu garantija, ka tīkamais augs nezudīs no dārza.
Vērtīgas ogulāju šķirnes ik pa laikam vēlams veģetatīvi atjaunot.
Izvēlas jaunos
Apsakņošanai der tie dzinumi, kas izauguši šogad. Tos var atšķirt pēc izskata – miza ir gludāka, spīdīgāka. Spraudeņus sagarina ap sprīdi garus, ar 6–7 pumpuriem. Upenēm neder spraudenis ar galotnes dzinumu, bet jāņogām tieši to vajag.
Sagatavo labu, irdenu, bagātīgu dārza augsni bez nezālēm. Krūmu kolekcijas atjaunošanai der atvēlēt kādu dobes galu, kas vienmēr ir labi redzams – lai vasarā neaizmirstas aplaistīt apsakņotos spraudeņus.
Sprauž aptuveni 45 grādu leņķī. Trīs četri pumpuri atrodas zem, trīs – virs augsnes. Uz virszemē atlikušajām spraudeņa daļām uzber lapukoku zāģskaidas vai neitralizētu kūdru. Tas vajadzīgs, lai saglabātu spraudeņiem vajadzīgo mitruma līmeni un mikroklimatu.
Sasprauž vairāk zariņu, nekā vajag krūmu, jo ne visi var apsakņoties.