Praktiski ieteikumi, kā izbūvēt vienkāršas un ērtas barotavas mežazvēriem 6
Ziema klāt. Laukos viss apēsts, un rukšiem, briežiem un citiem zvēriem jāatgriežas tuvāk mednieku ierīkotajām dzīvnieku pievilināšanas vietām, kur pieejams sāls, graudi un varbūt vēl kaut kas gardāks.
Ikviens mednieks veido barotavu pēc saviem ieskatiem, rocības un fantāzijas. Visbiežāk tās tiek būvētas no saimniecībā pieejamiem materiāliem, un te nu mednieku fantāzijai nav robežu.
Šīs divas glītās un ērtās barotavas noskatītas kādā no medību izstādēm Dortmundē.
Izstādē apskatāmās barotavas bija darinātas no 30 mm priedes dēļiem, taču tikpat labi šāda veida konstrukcijai var izmantot ūdensizturīgo finieri vai citus saplākšņus, vai pat veca skapja detaļas.
Izvēloties kokmateriālus, jāpadomā par aizsardzību pret ūdeni. No personīgās pieredzes varu teikt, ja vēlaties barotavu pasargāt no lietus un sniega ietekmes, jumtiņa platībai jābūt ievērojami lielākai par pašu tvertni – vismaz 25–30 cm. Tiesa gan, pret kārtīgu sānvēja nestu lietu tas nelīdzēs.
Šī barotava ir pieejama dzīvniekiem no abām pusēm. Sprauga, pa kuru graudi, kukurūza, kombinētā barība izbirs uz paliktņa, ir apmēram četrus piecus centimetrus liela. Paliktnis atrodas 50–60 cm augstumā. Kopējais barotavas augstums ir apmēram pusotrs metrs. Protams, novietojot to mežā, augstums samazināsies un iebērt graudus būs gana ērti.
Atverot Savvaļā dzīvojošo medījamo dzīvnieku piebarošanas noteikumus, mēs redzam, ka tieši šādas konstrukcijas barotavas būtu piemērotas apstākļos, kad mēs joprojām cīnāmies ar Āfrikas cūku mēra izplatīšanos mežacūku populācijā.
Minēto noteikumu 9.1. punkts paredz, ka barību, izņemot sienu, skābsienu un zaru slotiņas, barotavās izvieto, ievērojot nosacījumu, ka barības izvietošanas veids un barotavas konstrukcija ir tāda, ka tai nevar piekļūt mežacūka.
Ja nav iespējams nodrošināt šo noteikumu 9.1. punktā minēto nosacījumu un barībai var piekļūt mežacūka, barotavas atļauts izvietot tajos medību iecirkņos, kuros atļauts medīt mežacūkas, un barotavu izvietošanā ievēro šādus nosacījumus:
1) barotavas konstrukcija nodrošina dozētu barības padevi (dozatori, mucas);
2) barotavu kopējais tilpums nepārsniedz 400 litru uz 1000 hektāru.