Potēto gurķu audzēšanas knifiņi 0
“Gribu izmēģināt podos audzēt potētos gurķus. Kas jāņem vērā?” Baiba Pļaviņu novadā.
Kā audzēt un kopt
Ārzemēs gurķiem par potcelmu plaši izmanto kavbūzi – vīģlapu ķirbi. Šis ķirbis veido spēcīgu sakņu sistēmu, uz tā potētie augi pacieš lielāku mitrumu un ir diezgan izturīgi pret slimībām. Plēves siltumnīcā ražo līdz pat oktobra sākumam. Jāņem vērā, ka potētie gurķu stādi ir samērā dārgi – pavasarī tirgū tiek piedāvāti par 5 eiro gabalā.
Stādaudzētāja Signe Jungfermane-Griglauska jau trešo sezonu gurķus audzē podos – tā tie augot tikpat labi kā augsnē, vienīgi vairāk jārūpējas par mitrumu, jo karstā laikā substrāts ātri izžūst.
No Vācijas ievestos potētos gurķu dēstus audzētāja iegādājas pavasarī, kad tie ir ap 5 cm gari (ar pirmajām divām īstajām lapiņām). Stādiem nodrošina gaišu vietu un siltumu (virs 20 ºC). Kad dēsti paaugušies, tos pārstāda lielos podos – vismaz 25 cm diametrā. Substrātam izmanto bagātinātu kūdras substrātu KKS-PP, kura sastāvā ir ilgas iedarbības mēslojums.
Neapkurināmā siltumnīcā vai ārā – saulainā, siltā, no vējiem aizsargātā vietā (var audzēt arī uz lodžijas vai terases) – augus novieto jūnija sākumā. Jāņem vērā, ka gurķiem augšanai nepieciešama vismaz 15 ºC temperatūra. Piebaro reizi divās nedēļās, izmantojot komplekso mēslojumu dārzeņiem (ar NPK attiecību, piemēram, 12-10-34). Laista ar siltu ūdeni. Ja laiks ilgstoši pieturas sauss un karsts, augu lapas rasina.
Kā vienu no piemērotākajām šķirnēm audzēšanai iekaramajos podos audzētāja atzīst ‘Mini Stars F1’. Augs ir ļoti ražīgs, bagātīgi zarojas, veido ap 7 cm garus, gludus gurķīšus, katrā žāklē izaug 3–5 augļi. Augi nav jāveido.
Kā pašam uzpotēt gurķus
Uz vīģlapu ķirbja var potēt jebkuru gludo vai pašauglīgo lauka gurķu šķirni. “Dēstus var izaudzēt 24 dienās. Gan potcelma, gan potzaru (gurķu) sēklas izsēj reizē. Potcelma sēklas sēj katru savā podiņā (Ø 13 cm), lai pēc potēšanas augi nebūtu jāpiķē,” skaidro dārzeņkope Mārīte Gailīte. Sēklas diedzē ap 25 ºC gaisa temperatūrā.
Pēc uzdīgšanas temperatūru pazemina līdz 20 ºC, lai augi neizstīdzētu. Kad atveras dīgļlapas, ar asu žileti potzaram un potcelmam slīpi – 45 grādu leņķī – zem dīgļlapām nogriež stublāju. Pirms katra grieziena žiletes asmeni dezinficē verdošā ūdenī, pirms potēšanas atdzesē. Potcelma un potzara griezuma vietas uzliek vienu otrai virsū un nostiprina.
Profesionālie audzētāji potējot gurķiem un tomātiem izmanto speciālus plastmasas klipšus, bet mājas apstākļos var lietot alumīnija foliju, ko sagriež šaurās strēmelēs un aptin potējuma vietai. Potējumus novieto gaismā zem plēves seguma, potes saaugšanas laikā gaisam ap augiem jābūt pēc iespējas mitrākam un siltākam.
Augus apsmidzina ar ūdeni, lai nodrošinātu 100% gaisa mitrumu, uztur 24–26 ºC temperatūru. Līdzko gurķim iznāk īstā lapa, var uzskatīt, ka potējums ir saaudzis. Folijas loksnītes var noņemt. Augus novieto no tiešiem saules stariem pasargātā vietā. Potētos dēstus pastāvīgā vietā izstāda triju lapu stadijā; stādot potējuma vietai jābūt virs augsnes.