Viena no visu laiku veiksmīgākajām britu rakstniecēm Dž. K. Roulinga pēdējo pāris gadu laikā dažām sabiedrības grupām kļuvusi par nevēlamu personu. Attēlā – Roulinga 2018. gadā filmas pirmizrādē Londonā.
Viena no visu laiku veiksmīgākajām britu rakstniecēm Dž. K. Roulinga pēdējo pāris gadu laikā dažām sabiedrības grupām kļuvusi par nevēlamu personu. Attēlā – Roulinga 2018. gadā filmas pirmizrādē Londonā.
Foto: Toby Melville/REUTERS/SCANPIX

Potera autore – mīlēta un nīsta. Kāpēc viena no visu laiku veiksmīgākajām rakstniecēm dažiem kļuvusi par nevēlamo? 27

Ilze Kalve, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
Lasīt citas ziņas

Harija Potera grāmatu autores Džoannas Katlīnas Roulingas vārds pēdējos gados angliski rakstošajā presē parādās teju katru nedēļu. Viena no visu laiku veiksmīgākajām rakstniecēm tiek vainota uzbrukumos transpersonām un transfobijā.

Viņas vārds izņemts no vairāku organizāciju nosaukumiem, no viņas ir atteikušies pat daži Harija Potera fanu klubi, pašiem faniem cenšoties atbrīvoties no tetovējumiem, gan tos izņemot ar lāzeru, gan pārveidojot.

CITI ŠOBRĪD LASA
Pati Roulinga par apvainojumiem transfobijā ir sašutusi un apgalvo, ka savu viedokli sieviešu tiesību aizstāvībā nemainīs.

Plašu sabiedrības uzmanību izpelnījās skandāls 2020. gada 6. jūnijā, kas aizsākās tviterī, diskutējot par rakstu, kur sievietes netika dēvētas par sievietēm (angliski – “women”), bet gan apzīmētas kā “cilvēki, kas menstruē” (“people who menstruate”), par ko Roulinga bija sašutusi.

Viņas rak­stītais sacēla pamatīgu vētru, dažiem atbalstot, dažiem apvainojoties, dažiem iesmejot, tādēļ Roulinga turpināja: “Ja dzimums nav reāls, tad interese viena dzimuma starpā neeksistē. Ja dzimums nav reāls, tad sievietes savā būtībā tiek izdzēstas. Es pazīstu un mīlu transpersonas, bet, izdzēšot dzimuma konceptu, tiek izdzēsta iespēja daudziem diskutēt par savu dzīvi. Tā nav naida runa, ja saki patiesību.”

Tūkstošiem komentētāju tviterī nekavējās nosaukt Roulingu par “TERF” – “trans-exclutionary radical feminist”, latviski – “transpersonu izslēdzošu radikālo feministi”, saīsinājumu ar nicinošu nozīmi.

Termins “TERF” interneta vidē tiek lietots, apzīmējot feministes, kuras, piemēram, apgalvo, ka transsievietes nav “īstas sievietes”.

Roulinga atbildēja: “Feminazi, TERF, kuce, ragana. Laiki mainās, bet sieviešu nīšana ir bezgalīga.

[..] Es respektēju katras transpersonas tiesības dzīvot tā, kā viņiem šķiet autentiski un komfortabli. Es gāju kopā ar jums, kad bijāt diskriminēti tikai tādēļ, ka esat trans. Tajā pašā laikā mana dzīve ir veidojusies tāda, kāda ir, jo esmu sieviete. Nedomāju, ka tā ir naida runa, ja to atzīstu.”

Tiesa, skandāla aizmetņi ir bijuši jau agrāk, 2019. gada 19. decembrī Roulinga tviterī publicēja atbalstu pētniecei Majai Forsteiterei, kura zaudēja darbu “apvainojošas un izslēdzošas” valodas lietošanas dēļ.

Reklāma
Reklāma

Forsteitere bija izteikusi viedokli, ka “vīrieši nevar kļūt par sievietēm”, ka cilvēki nevar mainīt savu bioloģisko dzimumu.

Londonas tiesnesis bija atstājis spēkā lēmumu par viņas atbrīvošanu no darba, paziņojot: “Viņas uzskati liecina, ka viņa vērsīsies pie cilvēka, viņu vērtējot atbilstoši tam dzimumam, kādu uzskatīs par pareizu, pat ja tas būs aizskaroši šī cilvēka cieņai vai radīs biedējošu, naidīgu, pazemojošu vai aizvainojoši vidi.”

Reaģējot uz tiesas spriedumu, Roulinga tviterī rakstīja: “Ģērbies tā, kā vēlies. Sauc sevi tā, kā vēlies. Guli ar jebkuru pieaugušo, kurš to vēlas. Dzīvo savu dzīvi mierā un drošībā. Bet piespiest sievietes aiziet no darba tādēļ, ka viņas saka, ka dzimums ir realitāte? #EsmuKopāArMaju #ŠīNavMācībuTrauksme” Par šo atklāto atbalstu Forsteiterei Roulinga tika nosaukta par transfobu.

Daži nosoda, daži atbalsta

Pēc “cilvēku, kas men­struē” skandāla aizsākšanās vairākas “Harija Potera” filmu zvaigznes nosodīja Roulingas teikto, tajā skaitā pats Harija Potera atveidotājs Daniels Redklifs, Emma Vatsone, Rūperts Grints.

Redklifs pat publicēja atsevišķu paziņojumu: “Transsievietes ir sievietes. Jebkurš pretējs apgalvojums izdzēš transpersonu identitāti un cieņu un ir pretrunā ar visiem padomiem, ko sniedz profesionālas veselības aprūpes asociācijas, kam ir vairāk pieredzes šajā jomā par Džo [Roulingu] un mani.”

2020. gada 10. jūnijā Roulinga nāca klajā ar paziņojumu, ka viens no iemesliem, kādēļ viņa par šo tēmu vēlas runāt, ir tas, ka pati ir cietusi no vardarbības: “Esmu publiska persona teju 20 gadus, bet nekad neesmu runājusi par to, ka esmu cietusi no vardarbības mājās un esmu seksuālas vardarbības upuris.

Tas nav tādēļ, ka es justu kaunu, ka visas šīs lietas ir ar mani notikušas, bet tādēļ, ka tās ir pārāk traumatiskas, lai atkārtoti kavētos atmiņās.

(..) Tagad to pieminu nevis tādēļ, lai iegūtu simpātijas, bet tādēļ, lai solidarizētos ar daudzajām sievietēm, kurām ir līdzīga pieredze kā man, kuras tiek apsaukātas, jo raizējas par iespējām saglabāt drošas telpas vienam dzimumam.”

Roulinga arī uzskata, ka sabiedrībā izplatījusies sieviešu nīšana. “Astoņdesmitajos gados iztēlojos, ka manas meitas – ja man tādas būs – nākotnē dzīvos daudz labāku dzīvi par mani pašu, taču tagad, pa vidu pretestībai pret feminismu un pornogrāfisko tiešsaistes kultūru, manuprāt, meiteņu dzīve ir kļuvusi krietni sarežģītāka. Nekad neesmu redzējusi, ka sievietes tiktu vairāk nomelnotas un dehumanizētas kā tagad.”

Atsakās no balvas

Divus mēnešus pēc “cilvēkiem, kas menstruē” skandāla Dž. K. Roulinga nolēma atgriezt Roberta F. Kenedija Cilvēktiesību balvu, jo organizācijas mājaslapā bija publicēts paziņojums, kur tās prezidente Kerija Kenedija apgalvoja, ka Roulinga ir transfobe.

“Esot ilglaicīgai LGBT labdarības organizāciju ziedotājai un transpersonu tiesību uz dzīvi bez vajāšanas atbalstītājai, pilnībā noliedzu apvainojumus par transpersonu ienīšanu vai slikta vēlēšanu, tāpat arī to, ka aizstāvēt sieviešu tiesības būtu nepareizi, diskriminējoši, vai ka tas rada ļaunumu vai veicina vardarbību pret transpersonām,” rakstīja Roulinga.

Nākamais skandāls nebija ilgi jāgaida. 2020. gada 15. septembrī iznāca Roulingas detektīvromāns “Troubled blood” (“Nemierīgās asinis”), kurā darbojas sērijveida slepkava, un “The Telegraph” kritiķim Džeikam Kerridžam šķita visai aizdomīgi, ka grāmatas sliktais tēls ir vīrietis, kurš valkā sieviešu drēbes un nogalina sievietes: “Tas rada jautājumus par to, ko par Roulingas nostāju transpersonu jautājumos domās viņas kritiķi, jo grāmatas morāle ir – nekad neuzticies vīrietim kleitā.”

Citi britu mediji gan norādīja, ka grāmatas sērijveida slepkava nav persona ar dzimuma distrofiju, bet gan noziedznieks, kurš izmanto sieviešu drēbes, lai ievilinātu upurus lamatās.

2020. gada 30. septembrī 58 inteliģences pārstāvji publicēja atklātu vēstuli, atbalstot Roulingu un aicinot izbeigt nepārtrauktos apvainojumus transfobijā, jo uzbrukumi ir “uzskatāms piemērs naida runai, kas mērķēta uz viņu un citām sievietēm, ko tviteris un citas platformas atļauj un netieši iedrošina”.

Viens no vēstules parakstītājiem bija pavisam nesen aizsaulē aizgājušais Robijs Koltreins, aktieris, kurš piedalījās Harija Potera filmās, atveidojot sargu Hagridu.

“Nedomāju, ka tas, ko viņa ir teikusi, ir apvainojums. Nezinu, kādēļ, bet eksistē vesela tvitera paaudze, kas to vien gaida, kad kāds viņus apvainos.”

2021. gada 20. jūlijs. Roulinga atklāj, ka saņēmusi ziņu: “Es tev novēlu jauku bumbu pastkastītē.” Atbildot uz kāda komentētāja jautājumu par to, kā viņa jūtas, Roulinga raksta: “Tagad, kad simtiem transaktīvistu ir piedraudējuši mani piekaut, izvarot, nogalināt un uzspridzināt, esmu beidzot sapratusi, ka šī kustība nekādā gadījumā nerada risku sievietēm.”

Potera jubilejas svinības bez autores

2022. gada augustā daudzi minēja, ka iemesls, kādēļ Harija Potera 20 gadu jubilejas svinībās Roulingas dalība klātienē tikusi aizstāta ar arhīva video parādīšanu, ir tas, ka viņa nemaz nav uzaicināta.

Taču Roulinga pati to noliedza: “Mani lūdza piedalīties, taču nolēmu, ka to nevēlos. Es domāju, ka tas ir vairāk par filmām, ne grāmatām, vai ne?”

Tieši tobrīd tika laista klajā jauna grāmata “Tintes melnā sirds” (“The Ink Black Heart”), ko rakstniece publicē ar pseidonīmu Roberts Galbraits.

Romāns stāsta par kādu mākslinieci, kuras darbi tiek nodēvēti par rasistiskiem un transfobiskiem, viņa saņem izvarošanas un nogalināšanas draudus, un galu galā tiek nodurta kapsētā.

“Uzrakstīju šo grāmatu, pirms zināmas lietas notika ar mani,” stāsta rakstniece intervijā. “Grāmatas pirmais uzmetums bija jau pabeigts, kad zināmās lietas sāka notikt.”

Oktobra nogalē kļuva zināms, ka Kembridžas universitāte atcēlusi gadskārtējās īpašās Harija Potera pusdienas, kas notiek Hoertona koledžas hallē, studentiem un pasniedzējiem saģērbjoties Harija Potera filmas iedvesmotos kostīmos.

Šogad pasākums aizstāts ar Potera filmu vakaru. Kā oficiālais atcelšanas iemesls norādīts jaunās pusdienu halles “neatbilstība tēmai”. Taču studenti privātās sarunās atzinuši, ka daži ir pārāk sašutuši par Roulingas “transfobiskajiem uzskatiem”.

Studentu apvienības prezidents Robins Vebers raksta: “Es saprotu, ka daži vēlas paturēt Harija Potera tēmu, taču jūs tādējādi atbalstāt rakstnieku, kurš ir izdarījis patiesu kaitējumu transpersonu tiesībām Apvienotajā Karalistē. Es uzaugu, no visas sirds mīlot Hariju Poteru, tādēļ saprotu pieķeršanos šai tēmai, taču Dž. K. Roulinga man ir reāli bīstama.”

Taču ne visi studenti piekrīt. “Tas ir jautri, studenti un darbinieki pārģērbjas, ir uzstāšanās un uzrunas, un vietējā dzīvnieku patversme atved īstas pūces, kas lido pāri galdiem. Šie pasākumi ir ļoti populāri studentu vidū, un biļetes vienmēr tiek izpārdotas,” medijam “Dailymail” saka kāds vārdā nenosaukts students.

“Studentu pārstāvji vienkārši vēlas apturēt visu, kas kaut attālināti ir saistīts ar Dž. K. Roulingu, jo nepiekrīt viņas izteikumiem par sieviešu un transpersonu tiesībām.”

Tikmēr “Bloomsbury Publishing” ziņo, ka, par spīti nepārtrauktajiem kašķiem un aicinājumiem boikotēt Roulingas darbus, Harija Potera grāmatu pārdošana šī gada pirmajā pusē palielinājusies par 35%.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.