Potenciāls eksportam uz Ēģipti – kokrūpniekiem un pārtikas nozarei 0
LETA
Foto – LETA
Vislielākais potenciāls sadarbības turpināšanai, jaunu kontaktu veidošanai un eksportam uz Ēģipti ir Latvijas kokrūpniekiem un pārtikas nozares dalībniekiem, šodien tikšanās laikā Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamerā (LTRK) atzīmēja Latvijas vēstniece Ēģiptē Iveta Šulca.
Viņa norādīja, ka kopumā Ēģiptes tirgu veido ap 90 miljoniem iedzīvotāju, no kuriem krīzes apstākļos ekonomiski aktīvi ir ap 10-12 miljoni iedzīvotāju. “Patērētāju tirgus ir milzīgs. No līdz šim eksportētajiem Latvijas produktiem joprojām liels potenciāls ir kokrūpnieku produktiem. Tāpat labas perspektīvas ir pārtikas nozares produktiem, piemēram, šprotēm eļļām un sviestam.”
Šulca arī atgādināja, ka, neskatoties uz to, ka Ēģipte pērn atradās un joprojām atrodas ekonomiskā krīzē, Latvijas eksports uz Ēģipti pērn turpināja pieaugt. Saskaņā ar Latvijas Statistikas biļetenu Latvijas preču un pakalpojumu eksports uz Ēģipti 2011.gadā bija 23,2 miljoni latu, 2012.gadā – jau 29,8 miljoni latu.
Latvijas eksportā uz Ēģipti dominēja kokrūpnieku produkti un uzņēmuma SIA “Liepājas kuģu būves rūpnīca” produkti, piebilda Šulca.
Jautājumā par situāciju drošības jomā Šulca norādīja, ka patlaban drošību Ēģiptē nodrošina armija un, neskatoties uz to, ka pasaules mediji vēsta, ka valstī pastāv terora draudi, dzīve Ēģiptē tomēr rit savu gaitu.
Pasākumā klātesošais uzņēmējs no Ēģiptes Amrs Fatī atzīmēja, ka Ēģiptē patlaban jau esot novērojama neliela, bet ekonomiskā izaugsme. Par to liecina fakts, ka šogad Ēģiptē sāk atgriezties tie investori no Arābu valstīm, kas bija devušies prom, kad valstī sākās krīze.
Fatī arī atzīmēja, ka, neskatoties uz to, ka Ēģiptes ekonomiskie rādītāji ir negatīvi, valstij nedraud bankrots, jo no Ēģiptes ir atkarīga Arābu pasaules kopējā stabilitāte. Inflācija Ēģiptē sasniegusi 8%, bezdarbs – 14%, tāpat turpina palielināties budžeta deficīts, un prognozes rāda, ka līdz 2013.gada beigām deficīts sasniegs 12-14% robežas.
“Ja uzņēmēji grib iekļūt Arābu valstu tirgos, tad sadarbība ar Ēģipti ir labākais, ko izvēlēties, jo Ēģipte savā ziņā ir kā Arābu pasaules sirds,” uzsvēra Fatī.
Bet Latvijas vēstniece Ēģiptē piebilda, ka, neskatoties uz slikto ekonomisko situāciju, Ēģiptes biznesa vidē valda optimistisks noskaņojums, jo ekonomikas eksperti prognozē, ka ekonomika var atveseļoties strauji, ja valstī tiks nodrošināta drošība un kārtība.
“Nozīmīgas reformas varētu sekot tikai pēc parlamenta un prezidenta vēlēšanām 2014.gada sākumā,” teica Šulca.