Foto – Valdis Semjonovs

Posts ar vārnām! 1

Vasarā sarullējam skābsiena ruļļus, bet pēc neilga laika vārnas tos saknābā vienos caurumos. Kā cīnīties ar vārnām?
 Roberts Preiļu novadā

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Koka čūskas gads tuvojas. Ko tas nesīs katrai zodiaka zīmei 2025. gadā
RAKSTA REDAKTORS
VIDEO. “Sensācija Madonā! Jums pa nakti nozāģēta centrālā Ziemassvētku egle!” soctīklotāji pārsteigti; dome skaidro situāciju 11
“Pagājušo nakti plkst. 3:25 saņēmu e-pastu…” Petraviča izbrīnīta, kā ZZS nobalsojuši par PVN likmi augļiem un dārzeņiem 13
Lasīt citas ziņas

– Vārnām neinteresē skābsiens, bet kukaiņi. Kopā ar lopbarību droši vien sarullēti sienāži un vaboles, tāpēc putni, sajūtot to kustības, pārknābj plēvi. Iespējams, putni skādi nodara, ķerot uz plēves sapulcējušās mušas, kas mēdz vienkārši sildīties rudens saulē, – saka VMD Medību daļas vadītājs Jānis Ozoliņš.

Viņš iesaka izmantot dažādus atbaidīšanas paņēmienus. Piemēram, no melnas drēbes izgatavot putnubiedēkli, kas atgādinātu beigtu vārnu. To pakarina kārts galā un kārti iesprauž zemē ruļļu tuvumā, lai auduma stērbeles plandās vējā. Tā kā skābsiena ruļļus parasti liek garās rindās, ar vienu atbaidītāju nepietiks, nepieciešami vairāki – ik pēc posma pa vienam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Cits paņēmiens – virs ruļļiem novelk tīklu, ko nostiprina uz mietiem. Nav jēgas tīklu vienkārši uzklāt uz ruļļa, jo vārnas nosēdīsies uz tā un knābās kā knābājušas. Starp plēvi un tīklu jāatstāj šaura telpa (tik plata, lai vārna, nolaizdamās tīkla virspusē, nevarētu aizsniegt plēvi ar knābi), tad putns baidīsies līst zem tīkla. Segmateriālam jābūt spilgtam, labi saskatāmam. Šim nolūkam nederēs smalks kaprona tīkls – tādu vārnas nerespektēs, savukārt tīklā var sapīties citi putni.

Skābsiena ruļļi ir vilinoši arī citiem savvaļas dzīvniekiem. Siltajā gadalaikā, kad ir aktīvi kukaiņi, tos posta vārnu dzimtas putni, bet sniegotās ziemās, dodoties barības meklējumos, ruļļus mēdz badīt staltbrieži. Bieži vien tos bojā peles un žurkas. Tādējādi saimniekam laikus jāizdomā, kā viņš pasargās lopbarības rituļus no postītājiem.

Vārnveidīgo putnu uzvedības pētnieks Vilnis Skuja iesaka gatavot atbaidītājus no melnās plēves (var izmantot, piemēram, atkritumu maisus): sagriež aptuveni 1 m garas un 10 cm platas strēmeles, pārloka uz pusēm un piesien 2 – 3 m garas kārtiņas galā tā, lai uz leju nokarātos pusmetru garas lentes. Melnās, vējā plīvojošās lentes atbaidītāji vārnveidīgajiem putniem izraisa šausmas, tiem šķiet, ka kāds no viņu bara noķerts, vicina spārnus, bet projām netiek. Labāk, lai šīs melnās zīmes nav vienādas pēc formas (dažām kārtiņām der apspraudīt vairāk lenšu un vairāk tās sakrunkot), ieteicams tās izvietot dažādos augstumos, lai rastos haotisks iespaids.

– Vietās, kur vārnas barojas baros, tās reizēm noķer vanags un saplucina tā, ka pāri paliek tikai melnu spalvu kaudze. Ar to arī izskaidrojama vārnu nepatika pret melno krāsu. Vārnas pikē un ķērc, pārējām sugasmāsām liekot saprast, ka tā ir briesmīga, vārnām bīstama vieta, – teic V. Skuja.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.