Izsolē par rekordaugstu cenu pārdots pulkstenis, kas tika dāvāts kapteinim par nogrimušā kuģa “Titāniks” pasažieru dzīvību glābšanu 0
Zelta kabatas pulkstenis, kuru kā pateicību par 700 nogrimušā pasažieru lainera “Titāniks” pasažieru izglābšanu dāvanā saņēma kuģa “Carpathia” kapteinis, ir pārdots izsolē par aptuveni 1,8 miljoniem eiro, tādējādi uzstādot savdabīgu augstākās nosolītās cenas rekordu piemiņas lietām, kas saistītas ar bēdīgi slavenā kuģa avāriju, vēstīja ārvalstu medijs “Euronews“.
“Tiffany & Co” ražoto 18 karātu zelta pulkstenis kapteinis Artūrs Rostrons (Arthur Rostron) saņēma kā pateicības dāvanu par to, ka viņš nekavējoties pēc glābšanas signāla saņemšanas no Titānika” novirzīja savu pasažieru kuģi RMS “Carpathia” uz katastrofas vietu ar mērķi glābt pasažierus pēc tam, kad “Titāniks” savā pirmā ceļojumā laikā 1912. gadā Atlantijas okeāna ziemeļos bija sadūries ar milzu aisbergu un nogrimis.
Zelta kabatas pulksteni “Carpathia” kapteinim uzdāvināja visbagātākā šajā katastrofā bojāgājušā pasažiera Džona Jēkaba Astora (John Jacob Astor) atraitne kopā ar vēl divu citu kuģa katastrofā bojā gājušo, turīgo biznesmeņu atraitnēm.
Lielbritrānijas izsoļu nams “Henry Aldridge and Son” paziņoja, ka pagājušo sestdien, 16.novembrī, pārdevuši šo vēsturisko pulksteni kādam privātam kolekcionāram no ASV par 1,56 miljoniem mārciņām (1,86 miljoniem eiro), piebilstot, ka šis pulkstenis ir uzskatāms par līdz šim visdārgāk pārdoto piemiņas lietu, kas saistīta ar “Titānika” katastrofu.
Uzraksts uz zelta kabatas pulksteņa vēsta, ka tas ticis dāvāts “ar trīs kuģa katastrofā izdzīvojušo sirsnīgu pateicību un atzinību”. Pateicoties savai rīcībai, Rostrons tika pasludināts par varoni, savukārt viņa kuģa apkalpe tika atzinīgi novērtēta par izrādīto drosmi.
Kuģis “Carpathia” bija ceļā no Ņujorkas uz Vidusjūras reģionu, kad 1912.gada 15.aprīļa rīta agrā stundā tās radists uztvēra pasažieru lainera “Titānika” raidīto palīdzības – SOS – signālu, pēc kā nekavējoties ticis pamodināts kuģa kapteinis Rostrons. Kad “Carpathia” ieradās notikuma vietā, “Titāniks” bija jau nogrimis, paņemot līdzi dzelmē arī 1500 uz tā atradušos pasažieru dzīvības. Taču virs ūdens atradās 20 glābšanas laivas ar aptuveni 700 izdzīvojušajiem “Titānika” pasažieriem, kuras “Carpathia” apkalpe izglāba un nogādāja Ņujorkā, ASV.
Senais zelta kabatas pulkstenis tika atrasts pie bojāgājušā pasažiera Astora, kad viņa ķermenis septiņas dienas pēc kuģa “Titāniks” pazušanas dzelmē tika atrasts okeāna viļņos. Pulkstenis jau iepriekš – šā gada aprīlī -, bija uzrādījis visaugstākās cenas rekordu, kas samaksāta par lietu, kas saistāma ar “Titānika katastrofu, tam pašam izsoļu namam ienesot gandrīz 1,17 miljonus mārciņas (1,4 miljonus eiro) lielus ienākumus.
Izsoles vadītājs Endrjū Oldridžs (Andrew Aldridge) sacīja, ka fakts, ka ar kuģi “Titāniks” saistīto piemiņas lietu izsoles rezultāti šogad ir uzrādījuši divus rekordus, liecina vien par nezūdošu interesi par šo notikumu, arvien sarūkošā piedāvājuma augsto novērtējumu un lielu pieprasījumu pēc tādu priekšmetu iegādes, kas saistītas ar kuģa katastrofu. “Katram katastrofas brīdi uz kuģa esošam vīram, sievai vai bērnam bija savs stāsts, ko pastāstīt, un šie stāsti, liekot lietā arī šāda veida piemiņas lietas, tiek stāstīti arī tagad – vairāk nekā gadsimtu pēc kuģa bojāejas,” viņš sacīja.