Foto: NATASHA RIHA/SHUTTERSTOCK

Portulakas – laika pareģes. Padomi to kopšanā 0

Man uzdāvināja lielu podu ar portulaku, kas ir liels, skaists augs ar smalkiem ziediem. Kā pienāk vakars vai uznāk lietus, ziedi aizveras. Var pat laiku pēc tā prognozēt – ja mākoņu vēl nav, bet ziedi veras ciet, būs lietus. Vai tas ir ziemcietīgs augs un kā jākopj? MAIJA DĀRZIŅOS

Reklāma
Reklāma
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
7 brīnumēdieni! Pārtikas produkti, kuru regulāra iekļaušana ēdienkartē kavē ādas novecošanos
Lasīt citas ziņas

Portulaku ģintī sastopamas vairāk nekā 40 sugas. Pie mums augošās portulakas ir viengadīgi vai ļoti īsmūžīgi augi. Pēc apraksta spriežot, Nacionālā botāniskā dārza Lakstaugu floras nodaļas zinātniskā asistente Ilma Nereta domā, ka lasītājai uzdāvināta paēnas portulaka (Portulaca um­braticola) vai lielziedu portulaka (Portulaca grandiflora), kuras arī visbiežāk tiek izmantotas dekoratīvajā dārzkopībā. Šiem augiem ziedi tiešām reaģē uz saules gaismu un lietus tuvošanos. Latvijas dārzos nereti sastopama arī dārzeņu portulaka (Portulaca oleracea), kas drīzāk pieskaitāma nezālēm, jo spēj veidot bagātīgu pašizsēju un vasaras otrajā pusē visai agresīvi izplatās.

Stāvā, zemā – dobēm

Lielziedu portulaka savvaļā sastopama Argentīnā, Brazīlijā. Tas ir 15 cm augsts sukulents, kas krāšņi zied tikai saulainās, karstās vasarās. Augs klāts ar nelielām, sulīgām lapiņām. Ziedi vienkārši vai pildīti, krāsojas spilgti dzelteni, sārti, violeti sārti un balti. Portulakai ienākas sēklas mūsu klimatiskajos apstākļos, tās rudenī var ievākt pavairošanai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sēklas izsēj martā dēstu audzēšanai. Vēlamā diedzēšanas temperatūra 18 °C, sadīgst 10–14 dienās. Dēsti ļoti jutīgi pret pazeminātu temperatūru, tādēļ puķu dobē, akmeņdārzā vai puķu traukos izstāda pēc pavasara salnām nepārmēslotā, samērā sausā augsnē (augi necieš lieku slapjumu). Augus izvieto 10–15 cm attālumā citu no cita.

Nokarenā forma – podiem

Paēnas portulaka veido 20–30 cm augstu ceru ar nokareniem dzinumiem un mazām, sulīgām lapiņām. Ziedi nelieli, vienkārši vai pildīti, oranži, dzelteni, balti, violeti rozā, sarkani. Izmanto iekarināmiem podiem.

“Paēnas portulakai viss krāšņums ir ziedos, tādēļ tā jāpiebaro līdzīgi kā citas vasaras puķes. Labi koptai portulakai veidojas daudz ziedu. Augus laista mēreni, mitrina vien tad, kad augsnes virskārta sausa. Portulakas nedrīkst nedz pārliet, nedz iekaltēt. Līdz vasaras beigām tās saaug kuplas un veido lielu sakņu sistēmu, tāpēc puķes visā veģetācijas periodā ieteicams reizi nedēļā piebarot ar ziedošiem augiem domātu mēslojumu,” stāsta Nacionālā botāniskā dārza vadošā dārzkopības speciāliste Silvija Rožkalne.

Cerēt uz paēnas portulakas ilgmūžību nevajadzētu, turklāt vecie mātesaugi mājas apstākļos parasti nepārziemo. Lai nākamgad nebūtu jāpērk jauni stādi, ir vērts pašlaik izmēģināt spēkus pavairošanā, kas nemaz nav tik sarežģīti. Sagatavojot spraudeņus, ar asu nazi tos nogriež 2–4 cm garumā, sprauž augsnē, kas virskārtā noklāta ar perlītu. Sukulentu spraudeņi viegli sakņojas siltumā un gaismā, tiem nav vajadzīgs nedz stikla, nedz plēves segums. Augi vien palaikam jārasina (tie necieš pārmērīgu mitrumu). Portulakas apsakņojas divās nedēļās. Jaunos augus pārziemina vēsā, gaišā vietā.

Reklāma
Reklāma

Sākumā portulakas audzē 15 cm diametra podos, vēlāk pārstāda lielākos – 25–27 cm lielos traukos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.