Portugālietēm studijas nenes līdztiesību
 0

Vienas paaudzes laikā portugāļu sievietes ir panākušas vīriešus izglītības līmeņa ziņā, taču daudzās jomās dzimumu līdztiesība joprojām ir tāla vīzija.


Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Tikai pirms desmit gadiem 22% portugāļu meiteņu pameta skolu pirms pamatskolas diploma iegūšanas. Tagad tās sievietes, kurām pašām bija ierobežotas tiesības uz izglītību un pašrealizāciju ārpus mājas, ir panākušas, lai viņu meitas varētu pabeigt skolu, studēt un pat iegūt zinātņu doktora grādu. Šie sasniegumi neattiecas tikai uz sievietēm – arī portugāļu vīriešu izglītības līmenis beidzamajos gadu desmitos ir paaugstinājies, taču sievietēm šī starpība ir daudz lielāka. Vīrieši arī agrāk parasti pabeidza vismaz pamatskolu jeb septiņas klases, bet meitenes mēdza pamest skolu bez jebkāda diploma.

Pirms 40 gadiem savu bērnu studijas atbalstīja tikai tie portugāļi, kas bija pārliecināti, ka zināšanas ir investīcija nākotnei. 73 gadus vecā Marija Terēza Koreja atceras: “Manos laikos tikai neliela daļa bērnu pabeidza četras klases, jo dzīve bija grūta. Un skolā par katru nieku tikām kaunināti un sodīti, gandrīz vai mudināti to pamest.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kad auga mana meita, gribējām, lai viņai būtu citādi. Tas nebija viegli, un viņas studijām, ieskaitot mācību līdzekļus, naktsmājas un pārtiku, aizgāja vesela alga.” Tomēr tagad neviens nešaubās, ka tas bija tā vērts – Marijas Terēzas meitai nu ir 49 gadi, un pēc psiholoģijas studiju pabeigšanas viņa kļuvusi par veiksmīgu uzņēmēju.

“Portugāle ir tā Eiropas valsts, kur paaudžu atšķirības izglītības ziņā ir vislielākās. Šodien vidējo izglītību iegūst sešas reizes vairāk meiteņu, nekā tas bija viņu mammu paaudzē. Portugāliete, kurai tagad ir 29 gadi, ir gājusi skolā vidēji par septiņiem gadiem ilgāk nekā 69 gadus veca portugāliete. Nevienā citā Eiropas valstī nav vērojama tik strauja evolūcija. Lielākajā daļā valstu šī starpība ir viens vai divi gadi,” skaidro socioloģe Analija Toresa.

Tomēr dzimumu atšķirības Portugālē joprojām saglabājas. Vīrietis, kas ieguvis zinātņu doktora grādu, pelna vidēji 2400 eiro, bet sieviete ar tādu pašu izglītību – tikai 1600 eiro. Līdzvērtīgos amatos strādājošas sievietes saņem vidēji par 30% mazāk nekā kolēģi vīrieši. Līdz 2000. gadam sieviešu zemākās algas tika attaisnotas ar to, ka sievietēm ir zemāka izglītība, bet tagad šādam aizbildinājumam vairs nav nekāda pamata.

Lisabonas Jaunās universitātes zinātņu un tehnoloģijas fakultātē tiek veikti dažādi eksperimenti, un vairākums zinātnisko pētnieku, kas tos īsteno, ir sievietes. Tomēr lēmumus kabinetos joprojām pieņem vīrieši.

“Tā ir visā valstī,” skaidro pētniece Terēza Floresa, “divas trešdaļas no zinātniskajiem pētniekiem Portugālē ir sievietes, bet no viņām tikai 20% ir katedras vadītājas. Ir sajūta, ka pie lēmumu pieņemšanas sievietes pazūd, it kā mēs būtu pēkšņi kļuvušas neredzamas.”

Šajā un arī citās profesijās portugāliešu sasniegtais augstākais izglītības līmenis tomēr nenodrošina sieviešu līdzvērtīgu iespēju ieņemt vadošus amatus.

Reklāma
Reklāma

Universitātē darbojas arī Plašsaziņas līdzekļu un žurnālistikas pētījumu centrs, kurš cita starpā seko līdzi tam, kā sievietes tiek attēlotas preses publikācijās par valsts parlamenta – Portugāles Nacionālās asamblejas – darbību. No šā pētījuma izriet, ka sieviešu parlamentāriešu teiktais presē praktiski neparādās, tāpat kā rakstus ilustrējošajās fotogrāfijās gandrīz nekad nav redzamas sievietes. Retajās reizēs, kad sievietes parlamentārietes nonāk preses uzmanības centrā, tas nemaz nav saistīts ar viņu politisko darbību. Šāds sieviešu attēlošanas veids veicina viņu ietekmes mazināšanu, kaut arī vairāk nekā 70% Portugāles parlamenta deputātēm ir bakalaura grāds, bet 8% – doktora grāds.

Milzu dzimumu atšķirības Portugālē joprojām saglabājušās arī mājas darbu sadalē. Vidēji nedēļā mājas darbiem un bērnu audzināšanai šīs valsts vīrieši velta 12,5 stundas, bet sievietes – 42,9 stundas. Tā ir viena no nevienmērīgākajām pienākumu sadalēm Rietumeiropā, līdzīga ir arī Itālijā, taču Itālijā puse sieviešu ir mājsaimnieces, bet portugālietes strādā ārpus mājas un pēc tam vēl pilnu slodzi mājās, kamēr viņu vīri atpūšas.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.