Portugāles parlaments pieņem taupības budžetu 0
Portugāles parlaments pieņēma 2013. gada valsts budžetu, kurā paredzēta ievērojama nodokļu palielināšana, ko pieprasa starptautiskie kreditori, neraugoties uz plašiem ielu protestiem.
Lai gan pret šo taupības budžetu bija opozīcijā esošā Sociālistiskā partija un galēji kreisās partijas, valdošajai labēji centriskajai koalīcijai bija pietiekami daudz balsu tā pieņemšanai parlamentā. Pie parlamenta ēkas pēc tam sapulcējās vairāki tūkstoši cilvēku, kas protestēja pret nodokļu palielināšanu un sauca “Kauns!” un “Nost ar nodevējiem!”. Nodokļu palielināšanu ar mērķi samazināt budžeta iztrūkumu iecerēts veikt apstākļos, kad Portugāle piedzīvo lielāko recesiju kopš septiņdesmitajiem gadiem.
Portugālē un kaimiņvalstī Spānijā 14. novembrī tiek plānots vispārējais streiks ar saukli “Pret eksluatāciju un novešanu nabadzībā”. Portugāles premjerministrs Pedru Pasušs-Koelju (attēlā) ir apņēmies samazināt valsts budžeta deficītu no šogad paredzētajiem pieciem procentiem no IKP līdz 4,5 procentiem no IKP nākamgad. Valdība cenšas ietaupīt 5,3 miljardus eiro, un 80 procenti no šī ietaupījuma tiktu panākti, palielinot nodokļus. Ienākuma nodokļa vidējo likmi iecerēts palielināt no 9,8 līdz 13,2 procentiem.
Pasušs-Koelju, kurš arvien vairāk tiek kritizēts par nodokļu palielināšanu un tās sociālajām un ekonomiskajām sekām, paziņojis, ka viņam nav citas izejas, jo valsts sasniegusi robežu tēriņu samazināšanā. Viņš atzina, ka tikai valdības “ambicioza reforma” tagad var novērst nepieciešamību Portugālei lūgt jaunu starptautisku aizdevumu. Taupības pasākumu īstenošana ir nepieciešama, lai Portugāle varētu arī turpmāk saņemt līdzekļus no 78 miljardus eiro vērta starptautiskā aizdevuma, kuru 2011. gada maijā nolēma piešķirt Starptautiskais valūtas fonds un Eiropas Savienība.
Sociālistiskās partijas līderis Antoniu Žozē Seguru nosodīja “pārmērīgo taupību” nākamā gada budžetā un sacīja, ka šis budžets ir “nolemts neveiksmei”. Portugālē, kas piedzīvo lielāko recesiju kopš septiņdesmitajiem gadiem, bezdarba līmenis pārsniedz 15 procentus un ir gaidāms, ka nākamgad tas sasniegs 16,4 procentus.