Portņikovs: Mēs visi zinām, ka ir divi hibrīdkara riska punkti Latvijā 0
Mūsdienās karš notiek ne tikai tiešajās frontes līnijās, bet arī informatīvajā telpā. Sociālie tīkli ir kļuvuši par vienu no galvenajiem veidiem propagandas izplatīšanai. Īpaši aktīvi tā izplatās tādās platformās kā “Telegram” un “TikTok”.
TV24 raidījumā “Kārtības rullis” Ukrainas žurnālists, politiskais komentētājs Vitālijs Portņikovs norāda, ka mēs visi zinām, kādi ir hibrīdkara riska punkti Latvijā.
“Šie punkti ir Rīga un Latgale. Tātad Rīgai un Latgalei ir jāatvēl lielāki resursi gan ekonomiski, gan arī ideoloģiski,” tā Portņikovs.
Viņš atzīmē, ka viena no būtiskākajām lietām, kas būtu jāattīsta ir neatkarīgie mediji: “Vajag strādāt un palīdzēt veidot neatkarīgu medijus. Vajag strādāt ar sabiedrību. Starp citu, jāsaka, ka tam ir savi augļi. Ja skatāmies uz vēlēšanu rezultātiem Rīgā un Latgalē pēdējos gados, mēs redzam, ka tie ir mainījušies. Sabiedrība kļūst jaunāka, liels skaits cilvēku etniskās krievu, baltkrievu un ukraiņu izcelsmes cilvēki, sevi uztver kā pilntiesīgus Latvijas pilsoņus, viņi prot latviešu valodu.”
Portņikovs norāda, ka Ukrainā notiek ne tikai fiziska karadarbība, bet Ukraina cīnās arī informatīvajā frontē jeb paralēli notiek informatīvais karš. Visaktīvāk propaganda izplatās sociālajos tīklos, piemēram, “Telegram” un “TikTok”.
“Ukrainai “TikTokā” uzbrūk regulāri. Visas galvenās tendences, ko redzam par Ukrainu, piemēram, mobilizāciju, korupciju – viss tiek palielināts milzīgā apjomā, kad tas iziet caur “TikToku” un Krievijas propagandiskajiem “Telegram” kanāliem,” tā Portņikovs.
Portņikovs ir izbrīnīts, ka lai gan Eiropas Savienības (ES) teritorijā porpagandiskie kanāli ir slēgti, Ukrainā tie ir brīvi pieejami: “Es nesaprotu, kāpēc 11. gadā, kopš turpinās konflikts ar Krieviju, un trešajā gadā, kopš notiek liels karš, nevaram ķerties pie kaut kādas standarta regulācijas, kas var saindēt mūsu nākotni.”
Viens no galvenajiem ukraiņu informācijas avotiem ir sociālā tīklošanas vietne “Telegram”. Portņikovs norāda, ka prezidenta birojam pat ir vairāki “Telegram” vietnē izveidoti kanāli.
“Droši vien prezidenta birojā uzskata, ka “Telegram” ir efektīvākais līdzeklis darbam ar sabiedrību. Bet es nesaprotu, kāpēc “Telegram” iekšienē nevar aizliegt tādus kanālus, kas pieder Krievijas valstij vai krievu propagandistiem,” tā savu neapmierinātību pauž Portņikovs.