Portālā “filmas.lv” pieejama animācijas kino leģendas Stiebras filmu izlase 0
Pieminot mūžībā aizgājušo režisori Rozi Stiebru (1942-2024), Latvijas zīmētās animācijas pamatlicēju un kultūrvēsturiski nozīmīgu personību, Nacionālā Kino centra portālā “filmas.lv” izveidota 16 filmu izlase (1973-2018), aģentūru LETA informēja Nacionālā Kino centra (KNC) filmu nozares informācijas speciāliste Kristīne Matīsa.
KNC uzsver, ka izlase ir neliela daļa no režisores ieguldījuma Latvijas zīmētās animācijas vēsturē, kas sniedzas vairāk nekā pusgadsimta garumā.
KNC skaidro, ka režisore Stiebra ir viena no visbūtiskākajām personībām Latvijas animācijas vēsturē un arī šodienā, viņas radošā darbība aptver gandrīz 60 gadu periodu un filmu skaits gandrīz sasniedz 70, formātu variācijās no divas minūtes garu īsfilmiņu cikla līdz pilnmetrāžas filmām. Tieši Stiebras uzdrīkstēšanās un jaunības maksimālisma rezultātā Latvijā tika nodibināta divdimensiju animācija, vispirms aplikāciju tehnikā, strādājot Latvijas Televīzijas radošajā apvienībā “Telefilma-Rīga”.
Par šo periodu portāla “filmas.lv” kolekcijā liecina trīs senākās īsfilmas – “Ringlas ceļojums” (1973), režisores pirmā muzikālā filma “Zelta sietiņš” (1975) un, iespējams, leģendārākais Stiebras kinodarbs “Zaķīšu pirtiņa” (1979).
“Tieši ar šīm filmām iezīmējas būtiskākā līnija Stiebras radošajā mūžā – viņas jaunizveidotais muzikālās filmas modelis, kura pamatā ir augstvērtīga Latvijas literatūras klasika vai laikmetīgā dzeja, filmas veidošanā pieaicinot talantīgus līdzautorus – komponistu un mākslinieku,” skaidro NKC.
Piemiņas kolekcijā iekļautajām filmām mūziku rakstījuši Imants Kalniņš, Zigmars Liepiņš, Valts Pūce, Ilga Reizniece un citi, neparastu vizuālo tēlu veidojuši Helēna Heinrihsone, Miervaldis Polis, Juris Petraškēvičs, Ilze Vītoliņa, Laima Eglīte, Dzintra Aulmane, Aivars Rušmanis, Aija Zīle.
Ar filmu “Kabata” (1983) sākās zīmētās animācijas vēsture Latvijā, bet filmu “Man vienai māsiņai” (1984) varētu saukt par Stiebras ieguldījumu Atmodas tuvināšanā, uzsver NKC. Piemiņas kolekcijā iekļauta arī Stiebras apjomīgākā sadarbība ar Iļģiem – Raiņa lugas uzvedumā balstītā, pusstundu garā filma “Spēlēju, dancoju” (2007).
Latvijas vēsturē pirmā pilnmetrāžas animācijas filma “Ness un Nesija” (1991) ir viens no pirmajiem darbiem filmu studijā “Dauka”, kuru Stiebra kopā ar režisoru un producentu Ansi Bērziņu vadīja 30 gadus, veidojot Latvijas animācijas vēsturi un audzinot talantīgus sekotājus, režisorus un animatorus.
90.gadu ekonomiskās grūtības atjaunotajā Latvijā studija “Dauka” pārcieta ar veiksmīgi izdomātu mini-filmu modeli – ciklu “Pasaciņas”, kura pamatshēma ir divās minūtēs izstāstīts vai izdziedāts un radoši ilustrēts dzejolis vai tautasdziesma – no latviešu literatūras klasikas līdz mūsdienu oriģināldzejai, iesaistot spilgtākos Latvijas māksliniekus, tāpēc gandrīz katra filma veidota atšķirīgā stilistikā. Šo ciklu piemiņas kolekcijā pārstāv Aspazijas un Raiņa dzejas iedvesmotās filmiņas “Aicinājums”, “Ciemā”, “Zeltītas vasaras” un “Nebēda” (1994), folkloras motīvos balstītā “Aiz deviņi ezeriņi” (2003) un “Ceļojums” (2003) ar Roberta Gobziņa mūziku.
21.gadsimtu studija “Dauka” un Stiebra iesāk ar filmu “Neparastie rīdzinieki” (2001), veltījumu “Latvijas bērniem Rīgas astoņsimtgades svētkos” – filmas darbība risinās tieši svētku laikā, 2001.gada 19.augustā, un šajā dienā arī svinēja pirmizrādi.
Ar filmu “Kā Brālītis Trusītis uzvarēja lauvu” 2010.gadā noslēdzas studija “Dauka” darbība, bet Stiebra nepārstāj strādāt – tālākai sadarbībai režisori uzrunāja filmu studija “Lokomotīve”, un NKC filmu programmā “Latvijas filmas Latvijas simtgadei” tika iekļauta arī Stiebras pilnmetrāžas animācijas filma “Saule brauca debesīs”.
Jau ziņots, ka 82 gadu vecumā nomirusi Latvijas animācijas kino leģenda Stiebra.
Stiebra ir viena no animācijas žanra aizsācējām Latvijā. Uzreiz pēc augstskolas beigšanas viņa kopā ar Ansi Bērziņu dibināja animācijas filmu grupu Latvijas Televīzijas radošajā apvienībā “Telefilma-Rīga” un izveidoja īpašu zīmētās animācijas stilu.
No viņas mācījušies daudzi animācijas meistari un ar režisores veidotajām animācijas filmām uzaugušas jau vairākas paaudzes – tās ir gan ikvienam pazīstamās “Zelta sietiņš”, “Zaķīšu pirtiņa” un “Kabata”, gan Raiņa lugas motīvos balstītā “Spēlēju, dancoju!”, gan daudzas citas.
Par izcilu radošo darbību teju pusgadsimta garumā Stiebra saņēmusi daudzus apbalvojumus, tai skaitā “Lielo Kristapu” par mūža ieguldījumu, Latvijas Kultūras fonda Spīdolas balvu par profesionālā animācijas kino izveidi Latvijā, kā arī Triju Zvaigžņu ordeni.
Stiebras veidotās animācijas filmas kļuvušas par šī žanra latviešu klasiku.