Porošenko: Ukrainas spēki paliks savās pozīcijās 1
Ukrainas spēki netiks atvilkti no to ieņemtajām pozīcijām, 6.septembrī paziņoja Ukrainas prezidents Petro Porošenko intervijā Lielbritānijas raidsabiedrībai BBC.
“Mēs nevaram teikt, ka atstāsim šīs teritorijas. Jo ir runa par mūsu teritorijām,” sacīja Porošenko, atbildot uz BBC žurnālista Stīvena Sakura jautājumu, vai Ukrainas vadība ir gatava atvilkt karaspēku no ieņemtajām pozīcijām atbilstoši tā sauktajam “Putina plānam”.
“Nekādā gadījumā runa nav par manas valsts teritoriālās integritātes un neaizskaramības pārkāpšanu,” uzsvēra Porošenko.
Porošenko piebilda, ka tad, kad viņš tika ievēlēts par Ukrainas prezidentu, teroristi Donbasā bija ieņēmuši platības ziņā ievērojamas teritorijas.
“Pašlaik viņu kontrolētā teritorija ir samazinājusies par apmēram divām trešdaļām, Un tas noteikti ir Ukrainas bruņoto spēku nopelns,” uzsvēra Ukrainas prezidents.
Jau ziņots, ka piektdien Minskā tika parakstīts nodomu protokols par vienošanos pārtraukt uguni Ukrainas austrumos un tas stājās spēkā pulksten 18 pēc Kijevas laika.
Dokuments tika parakstīts trīspusējas kontaktgrupas sanāksmē Minskā, kurā piedalījās Ukrainas valdības, separātistu, Krievijas, kā arī Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas pārstāvji.
Porošenko piektdienas vakarā paziņoja, ka Ukraina un Krievija ir atbildīgas par piektdien noslēgtā pamiera nodrošināšanu. Viņš arī apstiprināja, ka šis pamiers ir balstīts uz vienošanos, kas tika panākta viņa telefonsarunas laikā ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu.
Putins trešdien paziņoja, ka izstrādājis septiņu punktu miera plānu Ukrainai, un pauda cerību, ka par šī plāna īstenošanu izdosies vienoties Ukrainas kontaktgrupas sanāksmē. Putins arī sacīja, ka trešdienas rītā runājis pa telefonu ar Porošenko.
Kremļa interneta vietnē publiskotajā plānā paredzēta karadarbības izbeigšana starp Ukrainas valdības spēkiem un separātistu kaujiniekiem, Ukrainas valdības spēku izvešana no apdzīvotajām vietām tādā attālumā, lai tie nevarētu apdzīvotās vietas apšaudīt, starptautisko novērotāju uzraudzību pamiera ievērošanai. Plānā iecerēts arī neizmantot kaujas aviāciju pret apdzīvotām vietām, veikt pilnīgi visu gūstekņu savstarpēju apmaiņu, atvērt humānos koridorus, pa kuriem pārvietotos bēgļi un tiktu piegādātas humānās kravas, kā arī radīt apstākļus, lai uz Donbasu varētu tikt nosūtītas remontbrigādes, kas atjaunotu infrastruktūru.