FOTO. Populāras mājokļa interjerā kļūst “tāfeles sienas”: kam patiks un kā to ierīkot? 1
Indulis Burka, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.
“Vēlos ierīkot melnu tāfeles sienu. Bet kādām virsmām šī krāsa piemērota, un cik kārtās jākrāso? Ko darīt, ja melnā siena apnīk? Turklāt vai tāfelēm pieejama tikai melna krāsa?” – jautā Alīna no Ulbrokas.
Tāfeles siena patiešām kļūst arvien populārāka, it īpaši, ja mājās ir mazi vai skolas vecuma bērni. Šā iemesla dēļ tāfeles sienu visbiežāk ierīko tieši bērn-istabā. Pēc tam vairs nebūs jāuztraucas, ka bērni paliek istabā vieni paši ar krītiņiem rokās. Bet tāpat tās ir interesants interjera risinājums arī, piemēram, virtuvē.
Tāfeles siena no citām atšķiras ar to, ka tā pārklāta ar speciālu krāsu, uz kuras var rakstīt un zīmēt ar krītiņiem, uzzīmēto notīrīt un zīmēt atkal no jauna. Krāsas tāfeles sienai izgatavo visi lielākie šā materiāla ražotāji. Cenas – sākot no 13 eiro par 0,9 litriem krāsas. Arī pieejamā krāsu gamma ir ļoti plaša (ne tikai melna vai tumši zaļa), tāpat tiek ražota krāsu bāze, ko iespējams ietonēt pēc savām vēlmēm.
Siena vispirms jāsagatavo
Lai uz sienas varētu zīmēt un rakstīt ar krītiņiem, tai jābūt pietiekami gludai un sagatavotai darbam, jo ne visas sienas bez papildu apstrādes var krāsot – krāsa izcels visus nelīdzenumus. Piemēram, noplēšot vecās tapetes, bieži vien paveras visai nepievilcīgs skats – izdrupis apmetums, plaisas, citi nelīdzenumi, kas bijuši apslēpti.
Ja sienas klāj nelīdzens apmetums vai tas jau sācis atdalīties no pamata, bojāto slāni vajadzētu nokalt pilnībā un tad uzklāt jaunu apmetuma kārtu. Ja uz sienas ir veca krāsa, arī to labāk notīrīt, izmantojot speciālus konkrētajam krāsas tipam piemērotus šķīdinātājus vai darot to mehāniski. Vairāk darba būs, ja jānotīra kādreiz balsināta siena.
Kad siena atbrīvota no vecā apdares materiāla, uz tās, visticamāk, atklāsies plaisas. Tās noteikti jāaizpilda. Lai darbu paveiktu kvalitatīvi, jāievēro daži nosacījumi. Šaurās plaisās grūti iepildīt mūrjavu, tāpēc tās nedaudz paplašina un padziļina ar kaltu vai leņķa slīpmašīnu, kam ir atbilstoša ripa. Izkalto gropi rūpīgi attīra no putekļiem un smiltīm. Gan plaisa, gan laukums ap to rūpīgi jānogruntē! Kad grunts nožuvusi, plaisu aizpilda ar mūrjavu. Nelielas plaisas ieteicams aizpildīt ar materiālu, kura pamatā ir polimēru savienojumi. Tas pat plānā slānī žūstot neplaisās.
Kad plaisas novērstas, gruntē visu virsmu un ar līmeņrādi pārbauda, vai sienas ir pietiekami līdzenas. Nepieciešamības gadījumā tās izlīdzina ar jaunu apmetuma vai špakteļmasas kārtu. Materiāla izvēle atkarīga no nelīdzeno vietu dziļuma. Jāsāk ar rupjāku materiālu un jāpabeidz ar smalku špakteļmasu. Katru kārtu pēc nožūšanas slīpē ar atbilstošu smilšpapīru.
Pēc pēdējās slīpēšanas rūpīgi savāc putekļus, sienu vēlreiz nogruntē, ļauj gruntējumam nožūt un tikai pēc tam krāso.
Kā krāsot?
Krāsu uzklāj divās kārtās uz rūpīgi notīrītas virsmas un gaida, līdz tā ir pilnīgi sausa. Žūšanas laiku un to, kad sienu var sākt izmantot, uz iesaiņojuma norāda ražotājs.
Žūšanas laiks rūpīgi jāievēro, jo pilnībā nenožuvušu krāsas slāni ar krītiņiem var sabojāt.
Krāso parasti ar rullīti vai pulverizatoru. Rezultātā tiek iegūta skaista matēta virsma, kas pati par sevi jau izskatās lieliski, bet bērni to var padarīt par mākslas darbu. Ar tāfeles krāsu pārklāta virsma, zīmējot ar krītiņiem, netiek saskrāpēta, un to var noslaucīt ar mīkstu, mitru drānu.
Ja tāfeles siena kādreiz tomēr apniks, uz tās pēc rūpīgas krīta putekļu notīrīšanas var pielīmēt tapetes vai pārkrāsot citā krāsā. Pirms tam atliks vien sienu nogruntēt. Lai melnu sienu pārvērstu par baltu, gan vajadzēs vairākus gruntskrāsas un sienas krāsas slāņus.
Teicama ideja!
Tāfeles sienu var pārvērst par īstu skolas tāfeli, ja pirms tāfeles krāsas uzklāj magnētisko gruntskrāsu. Kad magnētiskā krāsa ir pilnībā nožuvusi, klāj tāfeles krāsu. Lai siena patiešām spētu noturēt magnētiņus, vajadzēs vairākas magnētiskās krāsas kārtas. Var izvēlēties arī tāfeles krāsu ar magnētiskām īpašībām. 0,75 litri šādas krāsas maksā nepilnus 20 eiro, un ar vienu litru vienā kārtā var nokrāsot aptuveni 5 kvadrātmetrus sienas. Krāsojamais laukums atkarīgs no krāsas uzsūkšanas spējas.
Der zināt!
Ja siena ir ļoti nelīdzena, vienkāršākais risinājums ir ieklāt ģipškartona loksnes. Tomēr šajā gadījumā telpas izmēri nedaudz samazināsies.