Kolāža: kokteilis.lv

Populārākie seriāli pasaulē: ko tie māca par dzīvi? 0

Seriāli atspoguļo cilvēku sapņus un emocijas, kā nu katrā valstī cilvēki raduši tās atklāt. Līdzīgi kā būtu tad, ja dažādas saimnieces gatavotu katra savu rasolu: sastāvdaļas ir vienādas, taču rezultāts atšķirīgs. Televīzijas kanāls “FOX Life” ir apkopojis informāciju par atšķirībām, kas raksturīgas dažādās valstīs tapušiem seriāliem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Lielbritānijas seriāli: “nepiedodami” britiski

Nenoliedzami, briti, prot veidot seriālus. Tos raksturo ironisks, īpatnējs humors, dinamisks, netriviāls sižets un nevainojami piemeklēti aktieri. Un atmosfēra – ļoti angliska vide, smalki tērpi un brīnišķīgi dabas skati. Aizraujošie seriāli ļauj iepazīt senās un modernās Lielbritānijas garu. Briti kā neviens cits mīl savu nacionālo raksturu un vēsturi, tādēļ arī te tapušais kino ir ļoti pašpietiekams. “Šerloks”, “Dauntonas abatija”, “Puaro”, “Miss Mārpla”, “Midsomeras slepkavības” – BBC un ITV radītajiem seriāliem konkurentu patiesībā nav daudz. Atšķirībā no citur tapušajiem kinoproduktiem, britu seriāliem vienā sezonā nav vairāk kā sešu, iespējams, astoņu vai desmit sēriju. Taču tās būs pietiekami garas, lai līdzinātos pilnvērtīgai televīzijas filmai.

Seriāla “Šerloks” treileris:

CITI ŠOBRĪD LASA

Ziemeļvalstu seriāli: drūmāki, nekā reālā dzīve

Drūma noskaņa, nesteidzīga notikumu gaita, teju katras sērijas noslēgumā parādās jauns aizdomās turamais – pēdējos gados var runāt par īstu Ziemeļvalstu kriminālstāstu bumu, kas pie televīzijas skatītājiem “aizvedis” vairāku zviedru, norvēģu un dāņu rakstnieku darbus. Bieži vien tie ir vairāku valstu kopdarbs, arī Latvijā iecienīto “Tiltu” veidojuši kopā dāņi un zviedri. Tādēļ varoņu vidū būs sastopami dažādu tautību pārstāvji. Dāņi tiek uzskatīti par spēcīgākajiem seriālu ražotājiem, taču televīzijā rādīto stāstu popularitāte meklējama arī senā Ziemeļvalstu tradīcijā ekranizēt populāru rakstnieku darbus. Piemēram, laikā, kad pasaule aizrāvās ar Džeimsu Bondu, ir ekranizētas zviedru rakstnieka Jana Gijo grāmatas par spiegu Hamiltonu.

Seriāla “Tilts” treileris:

Krievijas seriāli: “spēka” struktūru kolorītie pārstāvji ar naudu no “tumbočkas”

Krievijā veikti pētījumi atklāj, ka te tapušo seriālu varoņi lielākoties ir “spēka” struktūru – policijas, prokuratūras, armijas, specdienestu – pārstāvji. Tā tas ilgst jau vairākas desmitgades, atcerēsimies kaut vai “Sasisto lukturu ielas”, “Kamensku”, “Nacionālās drošības aģentu”. Taču pat kriminālseriālos ar klasiskiem sižetiem var manīt atsauces uz vietējās noziedzīgās pasaules likumiem un sabiedrībā pieņemtiem tabu. Piemēram, nauda. Tā rodas ne no kurienes, iespējams, no “tumbočkas” un ir ļaunuma simbols. Taču ainā lieliski iekļaujas dolāru kaudzes, kas izņemtas policijas pulkvedim. Nauda ir pasaku objekts: tās dēļ varoņi bieži rīkojas pretēji savai sirdsapziņai, nodod un nogalina. Savukārt uzņēmēji ir nelieši, kuri kļuvuši bagāti nelikumīgā ceļā. Vai arī valsts “iecelti” par miljonāriem, jo valsts pārstāvji nevar būt nabagi.

Seriāla “Sasisto lukturu ielas” treileris:

Brazīlijas seriāli: romantiski stāsta par attiecībām un drāmām ģimenē

Brazīlijas televīzijas industrijas veiksmes stāsts ir telenoveles – izklaides seriāli, kuru pirmsākumi meklējami vēl 50.gados un kuri ar laiku kļuva populāri visā pasaulē. Ja atcerēsimies, pirmais postpadomju grāvējs “Verdzene Izaura” bija brazīļu ražojums. Romantiskie sižeti lielākoties saistās ar attiecībām ģimenē: ārlaulības bērniem, pazudušiem vecākiem, neuzticību, strīdiem par mantojumu. Vienam seriālam var būt pat vairāki simti sēriju. Tagad tas ir arī veids, kā runāt par nacionālo literatūru un kultūru, un svarīgs eksporta produkts. Telenoveles ir populāras visās Latīņamerikas valstīs, tostarp Meksikā, Argentīnā. Galvenā tēma, protams, peripetijas ap neiespējamu mīlestību.

Reklāma
Reklāma

Seriāla “Verdades secretas” (Slēptā patiesība) treileris:

Turcijas seriāli: vecmodīga romantika un tradicionāla sabiedrība

Turku seriāli, it īpaši romantiskās ģimenes drāmas, līdzīgi kā Latīņamerikas ražojumi ir visai tālu no reālās dzīves. Taču ar savu vecmodīgo romantiku un tradicionālā dzīves veida atspoguļojumu patīk cilvēkiem, kuriem Holivudas produkcija šķiet pārseksualizēta, bet modernie ieradumi – apgrūtinoši. Šie seriāli eksponē arī sociālās izmaiņas, kas raksturīgas Turcijai un līdzīgām valstīm, piemēram, cilvēki pēc pārcelšanās no laukiem uz pilsētu saskaras ar urbānajiem izaicinājumiem. To piedāvātie sapņi – skaistas mājas, pārtikusi dzīve – ir skatītājiem pietiekami komfortabla modernitāte. Tradicionāla ģimenes hierarhija un intensīvas attiecības starp vīriešiem un sievietēm rada drāmas, kuras interesē visus. Tieši tāds ir arī romantiskais seriāls “Nr.309”, kurā skatītāji varēs ielūkoties turīgās Sarihanu ģimenes dzīvē un pārliecināties, kā laimīgas nejaušības var apgriezt dzīvi ar kājām gaisā. It īpaši, ja uz spēles ir likts miljoniem vērts mantojums un ģimenes locekļiem jau tāpat nav lielāka mērķa kā pārspēt citam citu.

Seriāla “Nr.309” treileris:

Indijas seriāli: nekādu skūpstu, nekādu gultas ainu!

Indijā tapuši seriāli atklāj dažādas šīs kultūras šķautnes, tādēļ tajos neiztikt bez dejām, mūzikas, senām tradīcijām, reliģijas un kontrastiem starp bagātību un nabadzību. Galvenās tēmas: uzticība un naids, cīņa par labāku dzīvi. Un – nekādu skūpstu vai gultas ainu. Varoņi savas emocijas nodod ar skatieniem. Tipiskā seriāla sezonā ir 52 sērijas, kuras skatāmas katru darba dienu. Taču viens stāsts var turpināties gadiem ilgi, interesanti, ka skatītāju atsauksmes var likt mainīt sižeta pavērsienus.

Seriāla “Piekrišana” treileris:

ASV seriāli: piedzīvo savu trešo zelta laikmetu

Šie seriāli ir populārākais veids, kā mācīties angļu valodas idiomas un iepazīt kultūru. Tie uzbur sapņus par pārtikušu dzīvi – lielām mājām ar baseiniem, vai arī ataino amerikāņus kā varoņus. Bieži vien seriāli balstās uz reāliem stāstiem vai arī atklāj dažādas, samērā nepazīstamas subkultūras un profesijas, kuras sastopamas ASV. Tehnoloģiju attīstība, investīcijas satura kvalitātē, precīzāk segmentētas skatītāju auditorijas, piesaistīti spoži režisori un lieliski aktieri – tas viss liek runāt par ASV tapušo seriālu kārtējo zelta laikmetu. Par pirmo tiek uzskatīti 1940.-1955.gads, to vislabāk raksturo seriāli “Es mīlu Lusiju” un stāsti par Periju Meisonu. Otrais zelta laikmets – 1990.-2000.gads saistās ar būtiskiem tehnoloģiju uzlabojumiem, raksturīgākie piemēri “Ņujorkas policija”, “Sekss un lielpilsēta”, “Soprano ģimene”. Bet par trešā zelta laikmeta sākumu var dēvēt 2005.gadu, kad spēlītēs par skatītāju sirdīm un makiem plašāk sāka iesaistīties kabeļtelevīzijas, kam tagad uz pēdām min videostraumēšanas servisi. Modernos seriālos raksturo pārsteidzoši sižeti, labs stils un dinamisms. Populārākie piemēri – “Troņu spēle” un “Staigājošie miroņi”.

Seriāla “Staigājošie miroņi” (Walking Dead) treileris:

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.