Populārākie – granulu katli. Kā tos uzstādīt, apkopt, kādu dūmeni būvēt, lai namiņā būtu silti? 0
Lūdzu, pastāstiet par apkures katlu nomaiņu privātmājās! Kādi ir jaunākie katli centrālapkurei? Dzirdēts, ka ir ar antifrīzu un citiem jaunumiem. TEODORS ŠTEINBERGS LĪVĀNU NOVADĀ
Čuguns un tērauds
– Agrāk ļoti plaši izmantoja malkas apkures iekārtas. Katli bija izgatavoti no tērauda. Vēl bija iespēja apkurei iegādāties čuguna katlus. Tie ir ilgmūžīgāki. Tērauda katli kalpo 10–15 gadu, bet pareizi ekspluatēti čuguna katli – daudz ilgāk. Padomju laikos izgatavotajiem bija kāds būtisks trūkums: kurtuves bija pārāk mazas, nenodrošināja optimālu degšanas režīmu un līdz ar to kurināmā taupību, – skaidro SIA “Jards” direktors Ainārs Vorslavs.
Ražotāji arī patlaban piedāvā gan čuguna, gan tērauda katlus. Latvijā tos izgatavo Grobiņā, Tukumā, Jelgavā un citviet. Tērauda katli ir lētāki, tiem iespējama kā plauktu, tā cauruļu sistēma. Abas siltummaiņu sistēmas nodrošina ūdens uzsildīšanu katlā. Cauruļu sistēma darbojas efektīvāk, taču ir sarežģītāk ekspluatējama. Malkas apkures katlus joprojām izmanto mājsaimniecībās, kuru saimniekiem ir pieejami samērā lēti malkas resursi.
Dažas alternatīvas
Pilnībā automatizētos gāzes apkures katlus var ierīkot tur, kur iespējams dabasgāzes pieslēgums. Šo katlu lietderības koeficients ir visaugstākais. Tomēr, ja nepieciešams remonts, tas izmaksās visai dārgi. Tāpat papildu izmaksas rada patērētās gāzes uzskaites iekārtu apkalpošana.
Agrāk pieprasīti bija šķidrā kurināmā katli un katli, ko darbināja ar sašķidrināto naftas gāzi. Tomēr augstās kurināmo cenas dēļ tos gandrīz vairs neizmanto.
Jau vairāk nekā četrus gadus tirgū pieprasītākie ir granulu katli. Ir kombinētie, kuros līdztekus granulām kurināmajam var izmantot arī malku. Tomēr katli, kuros lieto tikai granulas, ir efektīvāki. Tos visbiežāk importē no Slovākijas, Čehijas, Vācijas un Itālijas, bet ražo arī Latvijā, piemēram, uzņēmumā “Grandeg”.
Granulas – labāks kurināmais
Iespējama lielāka ekonomija un automatizācija, nekā izmantojot malku. Nav nepieciešamas plašas telpas kurināmā glabāšanai un liels fizisks spēks, tās pārvietojot, nav arī putekļu. Turklāt, pērkot granulas, tiek atbalstīti vietējie ražotāji.
Granulu katlu priekšrocība ir gandrīz pilnīga to automatizācija. Visbiežāk automātiski notiek granulu padeve, aizdedzināšana un temperatūras režīma uzturēšana katlā. Klimatu telpās var regulēt arī ar datoru vai aplikāciju mobilajā tālrunī. Ir modeļi, kam automātiskajā režīmā tiek nodrošināta pelnu izvākšana no katla. Šādi katli bez cilvēka klātbūtnes var darboties nedēļu vai pat divas. Šis laiks ir atkarīgs no granulu un pelnu savākšanas tvertņu tilpuma. Parasti granulu tvertnes tilpums nav lielāks par puskubikmetru, taču ar šneku granulas var padot no lielāka tilpuma bunkura.
Protams, šiem katliem nepieciešama uzraudzība, un ik pēc noteikta intervāla tie jāiztīra. To var darīt pašu spēkiem, bet servisa speciālistu aicināt vien bojājumu gadījumos, kad nepieciešams remonts. Turklāt katliem, ko izplata specializētie apkures sistēmu veikali, Latvijā tiek nodrošināts pietiekams serviss.
Tonna premium klases (baltās) granulu maksā 130–150 eiro (pie ražotāja granulas izmaksās lētāk), un ar šo daudzumu parasti pietiek, lai ziemā vienu mēnesi nodrošinātu 150 m² lielas mājas apkuri, turklāt būs pieejams arī siltais ūdens. Protams, ēkai jābūt pietiekami nosiltinātai. Dūmgāzu temperatūra, izplūstot skurstenī, ir +60…+70 °C, tāpēc var apgalvot, ka viss siltums paliek ēkas iekšpusē.
Ierīkojot apkures sistēmu, jāņem vērā, ka tā sastāv no daudziem savstarpēji saistītiem elementiem, piemēram, skursteņa, cauruļvadu sistēmas un radiatoriem.