Poniji – mazi, bet ar raksturu. Ciemojamies mini zoodārzā “Dobuļi” 0
Mini zoodārzā “Dobuļi” Iecavas novada Dzimtmisā mitinās trīs Šetlandes pundurponiju meitenes – Samanta, Diāna un Klaudija. Katra no viņām ir ne tikai citā krāsā: Diāna – melna, Samanta – ruda, Klaudija – gaiši dzeltena, bet katrai ir arī atšķirīgs raksturs.
“Dobuļu” saimnieki Varis un Agita Ķelpes pirms desmit gadiem pirmo iegādājās rudo poniju meiteni Samantu, atveda no Nīderlandes. Izmitināja aplokā kopā ar ēzeli, bet skaidri bija redzams, ka Samanta skumst. Zirgi taču ir bara dzīvnieki. Tāpēc drīz iegādājās otru poniju dāmu Sofiju, kuras puncī tobrīd jau auga mazā Diāna. Uzreiz bija redzams, ka pēc Sofijas ierašanās Samantas garastāvoklis uzlabojās. Drīz pasaulē nāca Diāna, bet Sofija pēc mazulītes paaugšanās nokļuva pie citiem saimniekiem. Pēc kāda laika poniju meiteņu kompānijai pievienojās trešā – gaiši dzeltenā Klaudija, ko saimnieki atveda no Vācijas.
Laikam tāpēc, ka dzimusi “Dobuļos”, melnā Diāna jūtas kā bara vadone un labprāt izrāda pārākumu pār abām pārējām poniju meitenēm. Tiesa, viņa ir arī augumā vislielākā. Tiklīdz Agita vai Varis ieiet aplokā, Diāna pirmā ir klāt. Otrā pēc hierarhijas trīs ponijmeiteņu kompānijā ir rudā Samanta. Neņemot vērā, ka Klaudija ir visvecākā, viņa ierindota viszemākajā hierarhijas līmenī. No Samantas un Diānas viņa visu laiku turas gabaliņu nostāk. Pat tad, kad pēc mūsu fotogrāfa lūguma visus trīs ponijus cenšamies sabīdīt kopā, lai tie ietilptu vienā bildē, Klaudija ar visu spēku turas pretī, jo acīmredzot citādi viņai pēc tam klātos slikti. Reizēm ponijmeitenes cita citai iesper vai viegli iekož. Par laimi, līdz kautiņiem vēl nekad nav nonākušas, pietiek ar to, ka Diāna ieņem pozu, kas Klaudijai liek saprast, ka jāpazūd. Toties tieši Klaudija, kura ir vismazākais no “Dobuļu” ponijiem (augstums skaustā tikai 85 centimetri), ir vispiemērotākā bērnu vizināšanai, un tas viņai ļoti labi padodas. Lai gan poniji ir ļoti spēcīgi, uz tiem sēdināt drīkst tikai bērnus, pieaugušam cilvēkam uz mazā zirdziņa nevajadzētu jāt. Ponijs ir lielisks vilcējs, bet nest lielu smagumu tas nedrīkst.
Vēl nesen poniju meitenes savu spēku un neganto raksturu “Dobuļos” izrādīja, laužot aploku. Naktī ne reizi vien no tā izlauzās, apstaigāja tuvāko apkārtni un pēc tam atgriezās mājās. Zoodārza saimnieki bija spiesti būvēt daudz stiprāku žogu, ar kuru poniju meitenes vairs netiek galā.
Zoodārza apmeklētāji Agitai un Varim bieži vaicā, vai poniju meitenes ir grūsnas. Jo, īpaši tuvojoties ziemai, tās kļūst apaļas kā bumbas un to kažoks izaug gluži kā lācim – biezs un līdz pat desmit centimetriem garš. Ņemot vērā, ka poniji visu ziemu pavada ārā, nojumītē slēpjoties vien brīžos, kad līst vai ir slapjdranķis, tām rudenī ir svarīgi izaudzēt siltu apmatojumu un uzkrāt biezu tauku kārtu. Tad nav brīnums, ka no malas izskatās, ka četras tievās kājiņas nes lielu, apaļu bumbu. Pārot savas mīlules “Dobuļu” saimnieki negatavojas. Kumeliņi, protams, izskatītos ļoti jauki un priecētu zoodārza apmeklētājus, bet kur dzīvniekus likt, kad tie kļūst pieauguši?! Latvijas ļaužu maksātspēja nav tik augsta, lai tie par aptuveni diviem tūkstošiem eiro spētu iegādāties poniju.
Lai, tuvojoties ziemai, pieņemtos svarā, mazie zirdziņi nav jābaro ar kādu īpašu barību. Visiem pundurdzīvniekiem ir tieksme aptaukoties, stāsta Agita. Lai tā nenotiktu, ponijiem jādod tikai zāle un siens. Zoodārza saimnieki gan atzīst, ka retu reizi ponijmeitenes uzcienā arī našķi – baranciņām. To dara dzīvnieku pieradināšanas un paklausības ieaudzināšanas nolūkos.
Vārgākās vietas visiem zirgiem, ieskaitot ponijus, ir vēders un kājas. Arī tāpēc ir svarīgi tos nepārbarot. Lai neuzpūstos vēders un nerastos zarnu kolikas, ponijiem nedrīkst dot ne kāpostus, ne burkānus. Divas reizes gadā uz “Dobuļiem” brauc kalējs, lai apstrādātu ponijmeiteņu nagus. Ja vasara karsta, mazo zirdziņu nagi karstuma dēļ var sākt pastiprināti plaisāt, tad tos jāapstrādā biežāk. Ja to nedara, nagi sāk plaisāt un kājās var iemesties visādas nejaukas slimības, stāsta mini zoodārza īpašnieki.
Šetlandes poniji:
* dzimtene – Šetlandes salas Skotijā
* vieni no spēcīgākajiem visā zirgu dzimtā
* 19. gadsimtā kā vilcējus izmantoja ogļu raktuvēs
* svars – ap 100 kg
* augstums skaustā – 80 līdz 107 cm
* barība – tikai zāle un siens
* regulāri jāapkopj nagi
* pavasarī jāķemmē apmatojums
* dzīves ilgums – līdz 35 gadiem.