Foto – Sandra Ruska

Kāda šogad padevusies kartupeļu raža?
 4

Ilmārs Immurs, 
Brenguļu pagasta z/s “Jaunozoli” saimnieks: 
”Kartupeļu raža būs labāka nekā pagājušajā gadā, bet varu teikt, ka īpašu pārsteigumu nav. Lietus un mitruma dēļ kartupeļi pamazām sāk bojāties, tāpēc jādomā, kā tos varēs novākt un uzglabāt. Plānoju novākt ap 40 tonnām no hektāra. Šobrīd gan Krievijas sankciju dēļ poļu kartupeļiem cenas ir ļoti zemas – vairumtirdzniecībā tie maksā no diviem līdz sešiem eirocentiem kilogramā, un, ja tie nekontrolēti sāks gāzties iekšā Latvijā, tad zaudējumi vietējiem ražotājiem var būt lieli. Uzskatu, ka iepirkumos jau sen vajadzēja izvēlēties vietējo preci. Tas ir nožēlojami, ka tikai pēc Krievijas sankciju ieviešanas sākam par to domāt. Kā lai to nosauc? Septembrī novēroju, ka Valmieras veikalā “Top” var nopirkt Zviedrijas kartupeļus, un man vairs nav ko teikt. Es saprastu, ka tie veikalā būtu aprīlī vai maijā, bet septembrī, ražas novākšanas laikā… Tas jau ir jautājums par tirgotāja atbildību.”

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Lasīt citas ziņas

Aiga Kraukle, 
Latvijas Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības valdes priekšsēdētāja: 
”Kartupeļu ražas šogad ir labas un ziemai pietiks. Vēlīnās šķirnes gan vēl gatavojas un pašreiz tiek vāktas. Viss vēl ir procesā, un konkrētu aprēķinu nav, bet ražas var būt no 25 līdz 40 t/ha. Runājot par novadiem, grūtāk bijis Latgalē, kur ilgāk pieturējās sausums, līdz ar to stādījumiem pietrūka mitruma. Taču Vidzemē un Zemgalē gaidāmas labas ražas. Tiem, kas sēklu nekodināja, stādījumus bija skāruši maijvaboļu kāpuri, bet integrētajiem audzētājiem lielākoties viss ir kārtībā. Cenas kartupeļiem gan ir par aptuveni trešdaļu zemākas – šogad tie maksā eiro tik, cik pagājušajā gadā maksāja latos. Tas nozīmē, ka audzētāji strādā uz pašizmaksas robežas vai pat zem tās, bet attīstībai naudas vairs nepietiek. Jāpiebilst, ka Polijā šogad kartupeļiem ir ļoti zemas cenas, un tas ietekmē situāciju Latvijā.”

Edīte Strazdiņa, 
kooperatīvās sabiedrības “Mūsmāju dārzeņi” vadītāja, Madlienas pagasta z/s “Galiņi” saimniece: 
”Šogad ražas ir ļoti labas un kartupeļi padevušies. Ja ar ražas novākšanu nebūs problēmu, tad ziemai pietiks. Katru gadu izaudzējam vairāk, nekā pašiem vajag, un esam eksportējuši uz Baltkrieviju un Krieviju. Šogad gan Krievija noteikusi sankcijas, kas ietekmē arī pašmāju dārzeņu ražotājus. Tagad kartupeļus vairāk iepērk Baltkrievija, Kazahstāna un Serbija, caur kurām kartupeļus ieved Krievijā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jāsaka gan, ka kartupeļu cenas ir zemas, Polijā vidēji kilograms kartupeļu maksā ap 4 – 5 eirocentiem, kas ir par 70% mazāk nekā pagājušajā gadā. Tas ir ļoti liels vilinājums pašmāju vairumtirgotājiem iepirkt šo preci un vēlāk, iespējams, mainot izcelsmes valsti, tirgot kā vietējos. Piekrītu, ka tas ir jautājums par vairumtirgotāju godaprātu.”

Guntis Silenieks, 
Otaņķu pagasta z/s “Gudriķi” saimnieks: 
”Mūsu pusē kartupeļu raža ir viduvēja, jo šovasar bija lielas problēmas ar mitrumu. Vairāk nekā mēnesi vasaras vidū nenolija ne pilītes. Tagad ir redzamas sekas – dažām šķirnēm bumbuļi ir ļoti sīki. Šāda problēma ir daudzām saimniecībām Kurzemes piekrastē. Šobrīd jau esam novākuši vairāk nekā pusi ražas, un varu teikt – tā ir stipri viduvēja. Taču kartupeļu šogad pietiks. Tirgū jau visu nosaka cena, un šobrīd vairumtirdzniecībā labākajā gadījumā tā ir 0,15 eiro/kg. Vai Krievijas sankcijas ietekmē dārzeņu ražotājus, vēl grūti teikt. Pirms diviem gadiem mēs lielāko daļu kartupeļu eksportējām uz Pleskavu un Sanktpēterburgu, bet šobrīd nekādas intereses nav. Sankciju ietekme gan var būt no Polijas, kur kartupeļu cenas ir zemas.”

Uzziņa


* Rīgas Centrāltirgū šobrīd vietējie kartupeļi maksā, sākot no 15 centiem/kg.

* Citu vietējo dārzeņu cenas: sīpoli – 50 līdz 90 centi/kg; ķir­bji – 60 centi līdz divi eiro/kg; sviesta pupas – 1,3 eiro kg; bietes – 50 līdz 60 centi/kg; kāposti un burkāni – 40 līdz 50 centi/kg; ziedkāposti – 1,3 līdz 1,5 eiro/kg; ķiploki – 1,5 līdz 2,5 eiro/kg; gurķi – 80 centi līdz 1 eiro/kg; tomāti – 80 centi līdz 1,6 eiro/kg.

Avots: Rīgas Centrāltirgus 
sniegtā informācija

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.