Politologi neprognozē izmaiņas valdībā pēc NA manevra ar budžetu 0

Lai arī nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNNK) nepiedalījās balsojumā par budžeta projekta nodošanu Saeimas komisijām, aptaujātie eksperti neprognozē izmaiņas valdībā.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Latvijas Universitātes (LU) Politikas zinātnes nodaļas asociētā profesore Daina Bāra norādīja, ka arī iepriekš ir bijuši gadījumi, kad tiek pārkāpts koalīcijas līgums, taču nekas pēc tam tālāk nesekoja. Viņa nedomā, ka opozīcijas partijas atbalsts budžetam ir kas ārkārtējs, jo budžets domāts visai sabiedrībai.

Šādu VL-TB/LNNK rīcību Bāra sasaista arī ar Saeimas vēlēšanu tuvošanos, taču runas par iespējamu Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) nonākšanu valdībā nodēvēja par spekulācijām. “Katram jācīnās par kaut kādiem saviem uzstādījumiem, un to arī dara “nacionāļi”. Man tomēr ir pārliecība, ka šī valdība noturēsies līdz beigām,” sacīja profesore.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņa gan norādīja, ka tas, vai valdība nostrādās līdz termiņa beigām, būs lielā mērā atkarīgs no tā, cik atbildīgi šim procesam pieies katra politiskā partija, kā arī ļoti daudz būs atkarīgs arī tieši no premjera, proti, vai viņš spēs mobilizēt savas valdības locekļus un koalīcijas partnerus, lai nobalso par budžetu, iesaistot arī opozīciju.

Arī sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš domā, ka izmaiņu koalīcijā tomēr nebūs. “Es domāju, ka tās visas ir tādas spēles smilšukastē, kādas mēs jau esam pieredzējuši pēdējā gada laikā, kad visādi ultimāti velk sarkanās līnijas, bet izrādās, ka tie ultimāti nav nekādi ultimāti un runa ir par būšanu vai nebūšanu pie varas,” izteicās Kaktiņš, norādot, – maz ticams, ka tas varētu novest pie kaut kādām nopietnām pārmaiņām koalīcijā.

Viņaprāt, notiek spēle uz publiku un vairāk ticams, ka pašreizējā sastāvā vadība strādās līdz savu pilnvaru beigām. “Pārmaiņas nozīmē, ka kuluāros ir jābūt jau izveidotai, sastiķētai kādai valdībai, patlaban nav pazīmju, ka tas tā notiktos,” teica sociologs.

Kaktiņš atgādina, ka pirms katrām vēlēšanām notiek asāka politiskā cīņa un koalīcijas partneri izjūt nepieciešamību stingrāk iezīmēt savu līniju, parādīt savu mugurkaulu, savu principu noturību. Viņš paredz, ka VL-TB/LNNK mainīs savu viedokli un atbalstīs budžetu, tādēļ izmaiņas valdībā nesekos.

Jau vēstīts, ka, ņemot vērā, ka VL-TB/LNNK nepiedalījās balsojumā par budžeta projekta nodošanu Saeimas komisijām, nākamnedēļ paredzēts sākt konsultācijas ar Saeimā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem, pēc “Vienotības” frakcijas sasauktās ārkārtas sēdes žurnālistiem sacīja Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V).

Premjers uzsvēra, ka šāda nacionālās apvienības rīcība ir koalīcijas līguma pārkāpums. “Esam nepatīkami pārsteigti par šo nacionālās apvienības balsojumu,” teica premjers, atzīstot, “ka tā ir problēma”. Līdz ar to nākamnedēļ paredzēts sākt politiskās konsultācijas ar dažādiem politiskajiem spēkiem saistībā ar šo situāciju. Premjers gan pagaidām nekomentēja, kāda varētu būt tālākā rīcība, uzsverot, ka tas būs skaidrs pēc paredzētajām sarunām.

Reklāma
Reklāma

Kā ziņots, VL-TB/LNNK šodien nepiedalījās balsojumā par nākamā gada valsts budžetu un tas tika nodots izskatīšanai komisijām ar opozīcijā esošās ZZS frakcijas deputātu balsīm.

Tas ir pirmais gadījums kopš 2004.gada, kad kāda no koalīcijas partijām neatbalsta budžeta projektu. Ja, lemjot par budžetu pirmajā vai otrajā lasījumā, balsojumā nepiedalītos nacionālā apvienība un balsotu “pret” visi opozīcijas deputāti, tad valdība būtu kritusi.

Nākamā gada budžeta projekta nodošanu komisijām atbalstīja 54 deputāti, 24 atturējās, bet divi balsoja pret. Vēl 13 parlamentārieši balsojumā nepiedalījās.

Budžeta projekta nodošanu komisijām atbalstīja “Vienotība”, Reformu partija, ZZS, pie frakcijām nepiederošie deputāti un VL-TB/LNNK deputāts Ilmārs Latkovskis, atturējās “Saskaņas centra” parlamentārieši. Savukārt pārējie nacionālās apvienības deputāti balsojumā nepiedalījās, nebalsoja arī Marjana Ivanova-Jevsejeva (SC) un Jānis Junkurs.

Saeima šodien nodeva izskatīšanai komisijās 2014.gada valsts budžeta likumprojektu, paredzot, ka nākamā gada valsts konsolidētā budžeta ieņēmumi plānoti 7 004 260 643 eiro (4 922 594 380 lati), bet izdevumi – 7 142 704 902 eiro (5 019 893 005 lati). Nākamos trīs gadus valsts budžetā paredzēts deficīts.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.