Britu ekspremjers Meidžers prasa papildu nodokli enerģētikas firmām 0
Pēc virknes britu enerģētikas firmu paziņojuma par enerģijas cenu celšanu par vairāk nekā 10 procentiem Konservatīvo partijas bijušais līderis un valdības vadītājs Džons Meidžers ierosinājis uzlikt ārkārtas nodokli enerģētikas firmu virspeļņai, lai finansētu palīdzību miljoniem cilvēku, kam šoziem jāizvēlas starp ēšanu vai savu mitekļu apkuri.
Valdībām jāaizstāv cilvēki, nevis firmas
Laikraksts “The Guardian” salīdzinājis Meidžera prasību ar “politisku zibens spērienu Dauningstrītā 10” (premjerministra rezidence), kur trešo gadu mitinās konservatīvo premjers Deivids Kemerons. Konservatīvo bijušais vadītājs nodēvējis enerģētikas firmu peļņu kā “neattaisnotu un nepieņemamu” un uzstājis, ka pašreizējā ekonomiskajā situācijā ir nepieciešama līdzcietība, jo “ir nepieņemami, ja trūcīgajiem jāizvēlas starp apkuri un ēšanu”. Pēc Meidžera vārdiem, “konservatīvajiem jāpārstāv miljoniem klusējošo nemantīgo, kas ieslēgti mežģīņu aizkara nabadzībā”. Runā parlamenta preses klubā konservatīvo ekspremjers, kurš pirms 12 gadiem atstāja aktīvo politiku un tagad aizrautīgi darbojas vietējā kriketa kluba vadībā, mudināja savu partiju saglabāt līdzcietību pret mazturīgajiem, uzsverot, ka pašreizējās koalīcijas valdības atbilde uz enerģijas cenu kāpumu būs pārbaude tās politiskajai nostājai kopumā. “Valdībām jāpastāv cilvēku, nevis firmu aizstāvībai,” viņš paziņoja. “Mums, konservatīvajiem, nevajadzētu baidīties apliecināt, ka mums ir sirds un sociāla apziņa,” teica ekspremjers.
Enerģētikas firmu nodomu celt cenas asi kritizējis Kenterberijas arhibīskaps Džastins Velbijs, kurš paziņojis, ka izprot sabiedrības dusmas. Anglikāņu baznīcas galva, kurš savulaik strādājis naftas ieguves firmā, izteicies, ka enerģētikas firmām ir pienākums uzvesties morāliski, nevis tikai rūpēties par peļņas pieaugumu.
Meidžera lēmums pēc ilgākas klusēšanas iejaukties vienā no pašreiz asākajām politiskajām cīņām sakritis ar Britānijas sešu lielāko enerģētikas firmu vadītāju izsaukšanu uz parlamenta Enerģētikas komitejas sēdi, lai sniegtu paskaidrojumus likumdevējiem par elektrības cenu kārtējā kāpuma pamatotību, enerģētikas firmu cenu veidošanas politiku un lielāku atklātumu peļņas uzskaitē. “Privātais sektors ir joma, ko Konservatīvo partija atbalsta,” atzinis Meidžers, “taču, ja privātais sektors pieļauj kļūdas vai rīkojas nelāgi, manuprāt, ir pilnīgi pamatoti veikt izmaiņas un labojumus,” ekspremjeru citē “The Guardian”. Meidžers, kas ir finanšu eksperts, paudis neizpratni, kāpēc enerģijas izmaksām pieaugot kopumā par četriem procentiem, cena patērētājiem pieaug par 9 – 10 procentiem, to skaidrojot ar enerģētikas firmu peļņas kāri.
Ministrs iesaka džemperi apkures rēķinu mazināšanai
Meidžera teikto veikli uztvēra opozīcijā esošās Leiboristu partijas vadītājs Edvards Milibends, piebilstot, ka “sera Džona Meidžera paziņojums apstiprina leiboristu viedokli: Deivids Kemerons aizstāv enerģētikas firmas, nevis mazturīgas ģimenes”. Premjera Kemerona pārstāvis nav izslēdzis iespēju, ka Meidžera priekšlikums par nodokli enerģētikas firmu virspeļņai varētu tikt izvērtēts, taču piebildis, ka “tas nav mūsu plānos”. Premjera runasvīrs Meidžera priekšlikumu nodēvējis par “interesantu pienesumu”, taču noliedzis, ka būtu jebkāda vajadzība pašreiz apsvērt ārkārtas palīdzību mazturīgajiem augošo apkures rēķinu nomaksā. Enerģētikas ministrs Edvards Deivijs paziņojis, ka iedzīvotāji varētu samazināt apkures rēķinus, ja mājās valkātu siltāku apģērbu. “Es mājās valkāju džemperi un esmu mainījis enerģijas piegādātāju, lai samazinātu rēķinus par gāzi un elektrību,” apgalvoja enerģētikas ministrs, kas koalīcijas valdībā pārstāv Liberāldemokrātu partiju. “Es esmu pārliecināts, ka arī citi valkā džemperus,” viņš piebilda. Līdzīgu paņēmienu apkures izdevumu taupīšanai sākotnēji ieteica arī valdības runasvīrs, taču pēc sociālajos tīklos paustā sabiedrības sašutuma bija spiests ņemt savus vārdus atpakaļ, paziņojot, ka “ir nepatiesi apgalvot, ka premjerministrs ieteiktu cilvēkiem valkāt džemperus, lai justos silti”.
Premjers Deivids Kemerons ieteicis patērētājiem meklēt lētākus enerģijas piegādātājus, taču konservatīvo un liberāldemokrātu koalīcijas valdībai nav izdevies pārtrumpot opozīcijā esošās Leiboristu partijas solījumu iesaldēt enerģijas rēķinus uz 20 mēnešiem, kas sabiedrībā uzņemts atzinīgi. “Britānijas enerģētikas tirgus ir izkropļots, un cilvēkiem jāmaksā par šīs valdības nespēju stāties pretī enerģētikas firmām,” paziņojis leiboristu ēnu kabineta enerģētikas ministrs Toms Greitrekss.
Vairāki Konservatīvo partijas deputāti mudinājuši valdību apsvērt pievienotās vērtības nodokļa samazināšanu enerģijas rēķiniem mājsaimniecībām, lai nebūtu jāpārskata enerģētikas firmu peļņa, ko tiek uzskatīts par nepieciešamu ieguldīt attīstībai. Šāds solis būtu pretrunā ar Eiropas Savienības likumu, taču tā ierosinātāji aicina valdību iekļaut šo prasību jebkurās sarunās par Britānijas un ES attiecību pārskatīšanu. Eksperti atzīmē, ka pievienotās vērtības nodokļa samazināšana par vienu procentu enerģijas rēķiniem ietaupītu britu mājsaimniecībām 300 miljonus mārciņu.