Neviena veselības organizācija nav rekomendējusi pret kovidu revakcinēt visus pieaugušos iedzīvotājus 35
Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Otrdien valdības sēdē plānots apspriest, kurām iedzīvotāju grupām Latvijā būtu nepieciešama revakcinācija pret Covid-19.
Vairākas valstis aicina savus iedzīvotājus saņemt trešo poti pret kovidu, taču veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par”) uzskata, ka šāds aicinājums esot absolūti politisks, jo ne Pasaules Veselības organizācija, ne Eiropas Zāļu aģentūra, ne Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs, ne arī Imunizācijas valsts padome nav rekomendējusi vakcinēt visus, kas to vien vēlas, ar trešo poti.
Taču iepriekš preses konferencēs veselības ministrs paudis, ka Latvija veido vakcīnu portfeli ne tikai attiecībā uz šim vakcinācijas posmam nepieciešamo, bet arī nākamajam periodam, tādējādi gatavojoties “iespējamai un varbūtējai revakcinācijai, sākot no nākamā gada”.
Kamēr par revakcināciju tiks spriests valdības līmenī, tikmēr Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs nācis klajā ar ziņojumu, kurā norādīts, ka patlaban pieejamie pierādījumi liecinot, ka pilnībā vakcinētām personām vispārējā populācijā neesot nepieciešama steidzama Covid-19 vakcīnu pastiprinošo devu ievade.
Ziņojumā minēts, ka apsverama papildu devu ievade personām ar būtiski novājinātu imūnās sistēmas darbību, kā arī gados vecākām personām ar paaugstinātu saslimšanas risku, it sevišķi slēgta tipa ilgtermiņa aprūpes iestāžu iemītniekiem.
Tāpēc, ja šādi cilvēki inficējas ar kovidu, tad viņi ir pakļauti smagai slimības gaitai un līdz ar to arī hospitalizācijas riskam un lētālam iznākumam.
Imunizācijas valsts padome (IMV) informē, ka, ņemot vērā pašreizējo zinātnisko informāciju, balstvakcinācija iepriekš pieminētajām iedzīvotāju grupām veicama ar jebkuras tehnoloģijas Eiropā pret Covid-19 apstiprinātu vakcīnu neatkarīgi no primārajai imunizācijai izmantoto vakcīnu.
Vakcinācija ar papildu devu ieteicama, sākot ar 28. dienu pēc otrās devas saņemšanas ( “Janssen” vakcīnai – pēc vienīgās) vai vēlāk, izvērtējot organisma aizsardzības spēju samazināšanās pakāpi vai nepieciešamības gadījumā jautājumu izskatot ārstu konsilijā.
IVP ir norādījusi, ka tās rīcībā neesot zinātniski pamatotas informācijas, datu un pierādījumu par papildu jeb balstsvakcinācijas nepieciešamību pārējām sabiedrības grupām.
IVP sekojot līdzi jaunākajai pieejamajai zinātniskajai informācijai un rekomendācijām no starptautiskajām veselības organizācijām un zāļu regulatoriem, un, tiklīdz būšot zinātniski pamatoti argumenti, sniegšot viedokli par nepieciešamību vakcinēt ar papildu devu kādu no sabiedrības grupām.
Kur potē trešo vakcīnas devu
Jau patlaban trešā pote pret kovidu ir pieejama, piemēram, Vācijas iedzīvotājiem, sākot no 80 gadu vecuma, īpaši tiem, kuri dzīvo aprūpes namos, kā arī tiem, kuriem ir ļoti novājināta imūnsistēma.
Kā informēja Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis, arī Lielbritānijā un Dānijā ir iespēja saņemt trešo pretkovida vakcīnas devu cilvēkiem ar ļoti novājinātu imūnsistēmu.
Dānija un Lielbritānija ir valstis, kur pilnībā vakcināciju, pirms sākt revakcināciju, bija pabeidzis nozīmīgs iedzīvotāju skaits – Dānijā – 73%, bet Apvienotajā Karalistē – 65% cilvēku.
Savukārt Izraēlā ar trešo vakcīnas devu sapotēti jau vairāk nekā miljons iedzīvotāju. Šī iespēja ir dota visiem, kas sasnieguši 40 gadu vecumu, medicīnas personālam, kā arī jaunākiem cilvēkiem ar dažādām hroniskām saslimšanām.
Izraēlas Veselības ministrija aprēķinājusi, ka vakcīnas aizsardzība pret kovidu ir samazinājusies no 90% pirmajos gada mēnešos līdz aptuveni 40% jūnija beigās, kas varētu būt vīrusa deltas varianta sekas.
Aicina būt gataviem arī Latvijā
Valsts prezidents Egils Levits savā uzrunā Saeimai, rudens sesiju sākot, piedāvāja valsts politikas orientierus pandēmijas izplatības mazināšanai, un viens no tiem bija saistīts ar revakcināciju.
“Perspektīvā ir jāpiedāvā iespēja visām jau vakcinētajām personām, kas to vēlēsies, pēc zināma laika saņemt vēl papildu (trešo) poti imūnsistēmas nostiprināšanai.
Es saprotu, ka tik daudz devu Latvijai jau patlaban ir. Starp citu, Lietuva jau tieši diskutē par šo jautājumu. Tā ka mums ir jāseko līdzi attīstībai,” sacīja Levits.
Savukārt Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) jau aprīlī norādīja, ka Veselības ministrijai vajadzētu jau tad domāt par revakcināciju: “Ir skaidrs, ka agri vai vēlu, vai pēc pusgada vai gada, vai ilgāka laika posma mums būs nepieciešams iziet arī papildu vakcinēšanu.
Redzot, ka plānošanu nekad nevar [sākt] pārāk agri, Veselības ministrijai arī šobrīd būtu jāsāk domāt par nākamo soli – kā mēs, kad būsim ieguvuši šo kolektīvo imunitāti, to varēsim nodrošināt arī nākotnē,” aicināja valdības vadītājs.
Aizvadītajā otrdienā Ministru kabinets slēgtajā daļā tika skatīts Veselības ministrijas informatīvais ziņojums “Par vakcīnu pret Covid-19 “Sanofi” un “Pfizer”/”BioNTech” (“Comirnaty”) iegādi”.
“Veselības ministrijas stratēģija ir iegādāties un pasūtīt vakcīnas no dažādiem ražotājiem ar dažādām tehnoloģijām un iedarbību uz dažādiem vīrusa paveidiem, tādā veidā diversificējot un paplašinot iespēju, ka jebkurā gadījumā mums būtu pieejamas vislabākās vakcīnas uz vēl nezināmu nākotni,” skaidroja premjers.
Arī ASV prezidents Džo Baidens augusta vidū solīja, ka pēc mēneša visi Amerikas Savienoto Valstu pieaugušie iedzīvotāji varēs sākt saņemt “Pfizer”/”BioNTech” un “Moderna” vakcīnu trešo devu, Baidens sacīja, ka trešo devu no 20. septembra varēs saņemt visi, kas sasnieguši 18 gadu vecumu un kuri saņēmuši otro devu ne agrāk kā pirms astoņiem mēnešiem.
Savukārt Eiropas Zāļu aģentūra savu viedokli paudīšot septembra beigās.