Politiski represētajiem apsola 100 eiro pabalstu uz valsts jubileju 28
Sestdien, 25.augustā, Ikšķilē jau 20. reizi notika Latvijas Politiski represēto apvienības (LPRA) rīkotais salidojums, uz kuru bija ieradušies kādreizējie likteņbiedri no Valmieras, Kandavas, Valkas, Rīgas un citām Latvijas vietām.
LPRA pašreiz ir ap 12 000 biedru. Nākamgad apvienība atzīmēs tās dibināšanas trīsdesmitgadi. Tā kā pēdējā laikā ik gadu mūžībā aiziet ap 800 līdz pat tūkstotim Sibīrijas moku ceļus pārdzīvojušo, LPRA valdes priekšsēdētājs Ivars Kaļķis aicināja ar klusuma brīdi atcerēties un godināt tuviniekus un likteņbiedrus – kā tos, kam mūža mājas ir svešumā, tā arī tos, kuri devušies mūžībā kopš iepriekšējās tikšanās reizes.
Savā uzrunā I. Kaļķis izteica pateicību valdībai, ka tiek atbalstīts priekšlikums uz valsts simtgadi piešķirt politiski represētajām personām pabalstu – 100 eiro. Tāpat priekšsēdis pauda gandarījumu, ka šogad Kultūras ministrijas pārraudzībā ir atsākusies darbība pie padomju okupācijas piemiņas memoriāla izveides un tā būvniecību iecerēts pabeigt 2020. gadā.
Runājot par situāciju valstī, I. Kaļķis politiķiem veltīja gan atzinīgus vārdus, gan kritiku: “Mēs, politiski represētie, atzinīgi vērtējam valdības lēmumus valsts aizsardzības spēju stiprināšanai veselības aprūpes uzlabošanā un pakāpeniskai pārejai uz mācībām valsts valodā. Neraugoties uz to, ka aizritējuši jau gandrīz 30 gadi, kopš dzīvojam atjaunotā Latvijā, mums nav izdevies izveidot vienotu nāciju. Alkatība, bezatbildība, oligarhu visatļautība, okupācijas deklarācijas nepilnīga izpilde un galējs radikālisms ir sašķēluši tautu savstarpēji konfrontējošās interešu grupās, kur katra ar savu partiju uzskatiem un viedokļu līderiem.” I. Kaļķis aicināja represētos, balsojot vēlēšanās, neuzķerties uz populisma āķa un kandidātus vērtēt nevis pēc skaļiem vārdiem, bet darbiem.
Rakstiski uzrunas salidojuma dalībniekiem bija atsūtījuši Valsts prezidents Raimonds Vējonis un Ministru prezidents Māris Kučinskis.
Kā jau Saeimas vēlēšanu gadā, represētos uzrunāt bija ieradušies gan tie politiķi, kas to darījuši arī iepriekšējos salidojumos – kā Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece un daži Nacionālās apvienības deputāti; eiroparlamentāriete Sandra Kalniete – , gan arī citi politiķi. Aizsardzības ministrs (ZZS) Raimonds Bergmanis atzinās, ka nokavējis salidojuma sākumu, taču tikai tāpēc, ka no rīta bijis Alūksnē, kur svinīgo karavīra solījumu deva pirmie 38 brīvprātīgie rezerves karavīri. Labklājības ministrs Jānis Reirs (“Vienotība”) sacīja, ka jau nākamnedēļ valdība pieņems lēmumu par 100 eiro pabalstu izmaksu represētajiem pirms valsts jubilejas.
Sandra Kalniete bija izrēķinājusi, ka 20. augusts bija zīmīga diena tāpēc, ka tad matemātiski bija vienāds to dienu skaits, ko valsts dzīvojusi brīvībā un nebrīvē – 18 218 dienas nebrīvē un tieši tikpat daudz – kā brīva Latvija. Šodien, 25. augustā, jau ir par piecām dienām garāks neatkarīgās Latvijas posms.
Pēc oficiālās sadaļas sekoja koncerts un zaļumballe, un solījums tikties nākamgad atkal Ikšķilē.