Politiskas pārbīdes Austrijā 1
Austrieši šā gada maijā piedzīvo politiskas vētras, tādējādi mainās ne vien pie varas esošās sejas, bet arī politisko spēku varas sadalījums un līdzsvars. Kas sākās ar šķietami mentāli pārslogota bijušā vicekanclera un ekonomikas ministra Reinholda Miterlēnera demisiju, nu izvērties Tautas partijas (OVP) politiķu izmisuma pokera spēlē. Tā nu pie partijas vadības grožiem ticis trīsdesmitgadīgais ārlietu ministrs Sebastians Kurcs, pēc kura aicinājuma 15. oktobrī austriešiem kārtējo reizi nāksies doties uz parlamenta vēlēšanām.
Kurcs pārņem Tautas partijas vadību
Pērn no amata atkāpās Austrijas kanclers Verners Faimans, jo atbalsts viņa politikai paša partijas rindās bija pamatīgi krities. Līdzīgi izgājis arī Tautas partijas priekšsēdētājam Reinholdam Miterlēneram, kurš savā atvadu runā skaidroja, ka neesot iespējams valdībā jēgpilni strādāt, ja, no vienas puses, tiek veikta darbošanās atveidošana, kas attiecināts uz kancleru Kristiānu Kernu, bet, no otras, sagaidāmas “provokācijas” – mājiens iekšlietu ministra Volfganga Sobotkas virzienā. Miterlēners turklāt nevēloties pildīt Kurca vietas aizņēmēja funkciju līdz ārlietu ministram vēlamajam varas pārņemšanas brīdim, jo jau iepriekš esot tikusi noslēgta vienošanās, ka līdera stafete nākamajās Nacionālās padomes vēlēšanās tiks nodota Kurcam. Pēdējo pilienu esot sarūpējuši masu mediji, īpaši Austrijā plaši pazīstamais televīzijas raidījumu moderators Armīns Volfs, kurš Miterlēnera situācijai vilcis paralēles ar kādu Holivudas grāvējfilmu. Bijušo vicekancleru šis salīdzinājums esot sāpinājis, jo pērn cīņu ar vēzi zaudējusi Miterlēnera 38 gadus vecā meita. Pēc šīs pārraides vicekanclers esot nolēmis atteikties no visiem saviem politiskajiem amatiem, lai saudzētu ģimeni. Miterlēners brīvprātīgi atteicies arī no algas turpmākas izmaksāšanas sešu mēnešu garumā un no politiķa pensijas.
Vēl pirms Miterlēnera demisijas Kurcs bija paziņojis, ka Tautas partiju tās pašreizējā stāvoklī vadīt negrasās. Pēc pārsteidzošās ziņas, ka vicekanclers no amata atteicies daudz ātrāk, nekā “ieplānots”, Kurcs piekritis kļūt par jauno partijas līderi tikai viņa uzstādīto ultimātu izpildes gadījumā. Pēc emocionālām diskusijām partijas smagsvari piekāpās un piekrita Kurcam piešķirt vairāk varas nekā jebkuram citam viņa priekšgājējam pār partijas lietām. Kurcam būs tiesības noteikt personāla, finanšu plānošanas un politiskā virziena jautājumus, turklāt gaidāmajās Nacionālās padomes vēlēšanās Kurcs kandidātu sarakstu drīkstēs prezentēt kā “Kurca listi”, nevis kā OVP sarakstu. Kurca vadībā visās vēlēšanās OVP kandidātu sarakstos pusi sastādīs sievietes ar mērķi stiprināt viņu lomu politikā, taču visspēcīgāk tiks stiprināta paša Kurca loma – uz citu partijas biedru rēķina. Pārdomājot savas partijas jauno kandidātu sarakstu, Kurcs noskatījis dažu labu sava vēlēšanu saraksta cienīgu kandidātu citās partijās, lai mēģinātu viņus pārvilināt uz savu fronti.
Sāncenšiem jācīnās ar “Kurca fenomenu”
Kā raksta avīze “Kurier”, sākotnējās Austrijas dažu zemju pašvaldību vadītāju bažas par varas struktūru pārmaiņām pēc krīzes sanāksmes esot nomainījis atvieglojums par gaidāmajām Nacionālās padomes vēlēšanām. Vietēji politiķi baidījušies, ka ar vēlētāju balsu trūkumu tiks sodīti par valdības darbu, kas nu būs spiesta uzņemt jaunus apgriezienus. Turklāt steidzami jāglābj arī vecās OVP partijas tēls, kas bēdīgi slavena ar neefektīviem sadarbības mēģinājumiem koalīcijā un pašā partijā. Alternatīvu Kurca negaidītajam uzvaras gājienam partijas reputācijas atjaunošanā zemju vadītājiem neesot. Priekšvēlēšanu kampaņā Austrijas Sociālajai partijai (SPO) nāksies cīnīties arī pret tā saukto “Kurca fenomenu”. Līdz šim vairāk tika domāts par to, kā samazināt galēji labējās Brīvības partijas (FPO) aizvilināto vēlētāju skaitu, taču Kurca harisma šobrīd ir visnopietnākais vēlēšanu drauds gan koalīcijas partnerei SPO, gan opozīcijai. SPO apsver arvien jaunas Kurca “apvaldīšanas” stratēģijas, piemēram, piedāvājot viņam vicekanclera amatu, no kā Kurcs atteicās. Austriešu politikas eksperti šo soli skaidro ar SPO vēlmi vicekanclera amata rutīnā likt notrulināties bīstamajam Kurca cīnītāja garam, turklāt SPO kā sava kanclera “padoto” vicekancleru vairs negribot OVP pārstāvi, kam īsti nav teikšanas savā partijā.
Tautas partija vicekanclera amatam izvirzīja bijušo tieslietu ministru Volfgangu Brandšteteru, jo Kurcs acīmredzami cenšas vēlēšanu priekšvakarā distancēties no nepopulārās valdības politikas. Kā nākamais Kurca karjeras pakāpiens daudzu acīs ir kanclera krēsls, lai gan valdības vadītāja amatā esošajam Kernam rit tikai pirmais gads šajā postenī, kas politisko analītiķu vērtējumā ir bijis vēlētāju simpātiju iegūšanas ziņā ražīgs ne vien Kernam, bet, pateicoties viņa modernajai pieejai, arī pašai sociāldemokrātu partijai. Kā liecina sabiedriskās domas aptaujas, pēc vēlēšanām oktobrī valdībā varētu atgriezties galēji labējā Brīvības partija, kuras kandidātam decembrī pietrūka tikai nedaudz balsu, lai kļūtu par Austrijas prezidentu. Analītiķi atzīmē, ka enerģiskā jaunā līdera Sebastiana Kurca vadībā savas pozīcijas varētu nostiprināt Tautas partija un pat kļūt par populārāko politisko spēku valstī.